Skocz do zawartości
adamu

Wejście na strych (klatka schodowa ) ocieplenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

pytanie do ekspertów ew. ludzi znających temat .

W najbliższym czasie zabieram się za ocieplenie strychu nieogrzewanego wełna na przekładke 15cm +10 cm ,ale nie wiem w jaki sposób ocieplić wejście żeby nie uciekało tam ciepło .

Jest to widoczna w załączniku klatka schodowa drzwi wejściowe na piętrze . Wstępnie myślałem o styropianie eps100 5cm i poobklejanie schodów ,ale czy to nie za mało co z widocznymi murkami czy to też ocieplić z dwóch stron . Czytałem o pomysłach zabudowy i drugich drzwiach ,ale to nie wchodzi w grę , jedynie styropian na klej .

Proszę o poradę co do grubości styropianu czy jest sens 10cm wiadomo lepiej ,ale nie mogę szaleć bo schody się za bardzo podniosą i co zrobić z całą klatką (murkami ) i drzwiami wejściowymi czy też styropian na to .

Pozdrawiam

1.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To klatka schodowa jest w części nieogrzewanej ? Weź  to narysuj w przekroju bo jakoś tego nie rozumiem . Ja zrobiłem skrzynki na zawiasach wypełnione styropianem ( jako przedłużenie stropu ).

pozdrawiam Hermogenes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak znajduje się w części nieogrzewanej .

Na pietrze są drzwi na strych nieogrzewany po wejściu mamy klatkę schodowa gdzie 16 schodków prowadzi nas na strop .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A czy będzie błędem jeżeli na stropie dam na przekładkę 2x wełna szklana zamiast skalnej jako 1 warstwę ? Ciężar będzie rozłożony wiec nie powinna wełna pod spodem siąść i czy dozwolone są tzw. Puzzle ? Wiadomo ,ze z docinek trochę fragmentów zostanie ,a szkoda z nowej rolki wykorzystać ?

Strop ma 130m2 około 20m będzie zabudowane i tam zmieszczę tylko 25cm wełny . Czy w pozostałej części mogę dać 30cm , czy lepiej ciągłość 25cm ocieplenia zostawić ?

Edytowane przez adamu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

2 lata temu robiłem wymiane drewnianego stropu nad pietrem oraz zmiane dachu z płaskiego na 2 spadowy.Powstało poddasze  nieogrzewane , wyjscie z klatki na pietrze na strych poprzez schody strychowe ocieplane LTK Fakro.Opuszczane tylko gdy to konieczne , ciepło z klatki schodowej ogrzewanej nie ucieka .

Miedzy nowymi drewnianymi belkami stropowymi 10x24 cm  wełna mineralna 24 cm, nad tym w poprzek listwy 5x10 cm+ wełna mineralna 10 cm,folia wiatroizolacyjna i płyta osb gr. 18 mm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda ,ze nikt nie odpowiedział na moje pytania .

Co do wejścia na strych co można nazwać 2 piętrem mam dodatkowa klatkę schodowa nie mylić z klatka na 1 pietrze .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

nie wiem czy dobrze zrozumiałem - ale mam podobnie - i:

- pod schodami tymi które idą na strych a spód których jest w klatce na parterze dałem styropian 5cm 

- w środku (już na strychu - za drzwiami) dałem gdzie tylko można styropian gęsty 2cm - czyli prawie dookoła wejścia - pomijając stopnie.

coś takiego

ocp.png

Edytowane przez kaz
obraz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobię podobnie tylko ,ze schody wyłożę styropianem 5cm powinno już coś dać .

Co do wełny będzie jakaś korzyść gdy na większej powierzchni gdzie nie będzie osb i 25 cm położę 30cm wełny i 1 warstwę szklanej zamienię na skalna żeby tak nie siadła po latach od ciężaru 2 warstwy ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj.

Ja u siebie mam podobną klatkę. 

Strych nie ocieplony.

Kilka lat temu ociepliłem klatkę od środka styropianem 5 cm. Na to siatka i klej (jak do ociepleń) na to poszła gładź 3 x.  i jest prawie tak jak było.

Wiem że tak nie powinno się robić.... Izolacja od środka, wilgoć , grzyb... 

Jak do tej pory niczego takiego nie ma.

Tylko wentylacja musi być odpowiednia.

Mimo staranności -mostki termiczne są, nie do uniknięcia.

Ale lepsze to niż zero izolacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

sybiga 

22 godziny temu, sybiga napisał:

Kilka lat temu ociepliłem klatkę od środka styropianem 5 cm. Na to siatka i klej (jak do ociepleń) na to poszła gładź 3 x.  i jest prawie tak jak było.

Nie ma poprawy po ociepleniu ? Skoro strych nie ocieplony to po co schody ( klatke ) ocieplać ? U mnie to co innego bo wszędzie wełna ,a schodami by ciepło uciekało całe .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam podobne wejście na strych. Ściany pionowe od strony strychu ociepliłem styropianem 2  X  5cm. Schody są drewniane więc od spodu ( od wnętrza domu ) ociepliłem przyklejając korek gr 5 mm, zastanawiam się czy nie przykleję grubszego korka na stopniach. Na zimę układam na stopniach kilka warstw starych kołder.

Najtrudniejsze jes jednak ocieplenie drzwi na strych. Zszyłem dwie kołdry i na zime mocuje je jako zasłonę bezpośrednio za drzwiami ( od strony strychu).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dam te 5cm schody i ściany pionowe wkoło tego wejścia . Nie mam innego wyjścia zawsze to lepiej niż nic .

Co do drzwi to albo kupię pianę do ociepleń w puszcze i je zapianuje lub zrobię ze styro 10cm płytę która będzie wsadzana w futryne i przy wejściu/wyjściu po prostu będzie ściągana .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi