Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór instalacji


liba6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam dużo pytań do fachowców instalatorów... bo lubię wiedzieć i rozumieć.
Mam taką sytuację... Nowy dom, 180m2 mierzone po podłodze, w tym 130m2 ogrzewanych użytkowych, parter w podlogowce (9 pętli) piętro z grzejnikami. W salonie na parterze będzie kominek bez płaszcza, w którym zamierzam przepalać bardzo okazjonalnie. Instalator proponuje piec Beratta Ciao Green 2 RSI lub Sunier Duval Thelia AS25+. Ma być zasobnik i cyrkulacja. Do tego Instalator proponuje sprzegło + 2 pompy obiegowe + 2 czujniki pokojowe T105RF Iryd, mieszacz termostatyczny AFRISO ATM 361.
Styropian 15cm na ścianach, 20cm na stropie. Salon z dużymi przeszkleniami.
 
1. Oba piece mają moc 20kW. Z poradników internetowych wynika, że wystarczyłoby 15kW do tego metrażu a instalator tweirdzi że "zapas nie zaszkodzi". Słusznie?  Na dodatek oba piece modulują od ok. 5kW.... Są takie które schodzą do okolic 2-3kW... Wydaje mi się że przy małym domku to istotny parametr. Np. Junkers Ceraptur Compact 14-1 DE pasuje lepiej do tego domu? (2,3-15kW)
 
2. Chciałbym mieć możliwość zmiany temperatury w każdym pokoju na piętrze, więc najprościej będzie założyć głowice termostatyczne... ale czy wtedy czujnik pokojowy jest mi potrzebny? Jesli będzie umieszczony w niewłaściwym pokoju to może nawet przeszkadzać bo wyłączy pompę na podstawie odczytu z konkretnego pokoju, prawda? Jeśli nie jest potrzebny to trzeba zrezygnować takze z pompy obiegowej (bo nie ma jej czym wysterować) i sprzęgła? Czy lepiej użyć głowice termostatyczne, które bezprzewodowo włączą pompę (koszt, model, co proponujecie?)
 
3. Na parterze mamy podłogówkę. Czujnik pokojowy typu on-off może chyba tylko wyłączać prace pompy za mieszaczem. Czy, aby uniknąć wahań temperatury podłogi można sterować temperaturą na mieszaczu? Czy problem jest wydumany - nie ma odczuwalnych wahań?
 
4. Jak się ma sterowanie pogodowe pieca do mieszacza podłogówki. Niby piec dobiera temperaturę zasilania optymalną dla danej temp. zewnętrznej.... a potem mieszacz dla podłogówki zbija ją do stałej temperatury? Ja czegoś nie rozumiem czy to jest głupie? Czy piec może sterować temperaturą mieszcza na podstawie pogodówki? Który piec i sterownik polecacie jeśli mam racje że tak należy zrobić?
 
5. Czujniki T105RF są typu włącz-wyłącz. Czy to nie wpływa negatywnie na ekonomię? Obciażenie jest wtedy skokowe, a piece kondensacyjne podobno mają większą sprawność przy ciagłej pracy na niskich parametrach.
 
6. Piec w układzie zaproponowanym przez instalatora będzie jakoś sterowany przez czujniki pokojowe, czy raczej będzie ciągle grzał sprzędło nawet jeśli zapalę w kominku lub przyświeci słońce?
 
Epopeja mi wyszła, ale może ktoś ma czas aby mnie czegoś nauczyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.