Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy do domu nieocieplonego lat 70tych tzw. kostki opłaca się piec gazowy?


tymian79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dom z 77 roku - kostka, charakterystyczna elewacja z dłubanego tynku cementowego - nieocieplony, dach "kopertowy" (prawie płaski) szlaka pod betonem, okna wszystkie wymienione, brak luksferów. Dom 2 kondygnacje mieszkalne, piwnica z garażem ale również mam w piwnicy grzejniki. Pow. jednej kondygnacji około 55m2. Obecnie w zimie (listopad - do końca marca) pale groszkiem piecem automatycznym (z 2009 roku 25kw - trochę za duży..)z podajnikiem, w chłodniejsze dni wrześniowe, październikowe czy kwietniowe przepalam w piecu drzewem bo mam drugie palenisko . W okresie zimy, jak piec chodzi w automacie, CWU ze zbiornika w pozostałym okresie z piecyka gazowego. Spalam rocznie około 4,4 tony groszku plus około 3-4 m drzewa. Koszty: groszek około 4,3 tys, plus drzewo i prąd.. myślę, że wyjdzie z 6000zł. Chce skorzystać z projektu lokalnego wymiany pieców (70% dofinansowania - chyba warto:)) Mogę wybrać piec automatyczna na pelet albo ogrzewanie gazowe. 

Proszę o radę. Gazówka czy pelet, a może bez zmian? jakie mogę mieć koszty palenia gazem?

przykładowe zdjęcie domu

image.png.2220c2fd2920fad0062447c40c75368f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem gaz najlepszy , u mnie cenowo wychodzi podobnie, do tego mniej rachunków za prad,
Brak problemu z popiołem , syfem, wrzucaniem wegla itp.
Jednak moze to dziwnie brzmi ale z gazu cieplo jest inne, moze dlatego ze na eko pompa chodzi caly czas i grzejniki caly czas sa ciepłe.
U mnie samo ocieplenie scian malo dalo gdyz mam dom sciany 60cm z kamienia wiec jest ogolnie zimny. Ale tydzien temu dociplilem dach pianka bo wczesniej nie bylo zadnego docieplenia i zauważalnie widac poprawę .(u góry gdzie robie remont nie mam grzejników) i temperatura z 10 skoczyła odrazu na Ok 17
Ale jak mowie przeszedłem z eko na gaz jeszce przed termomodernizacja i nie żałuje . Wtedy rachunki byly na tym samym poziomie teraz pewnie beda jeszcze niższe.



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie same wstępne wnioski, ale warto posłuchać kilku opinii:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to praktyka,
Ogólnie moim zdaniem węgiel jest syfiasty bo jak zamontowałem kociol na eko ponad 10lat temu to mialem dużo mniejsze zużycie węgla niż w ostatnich chwilach palenia.
Dom ma zapotrzebowanie swoje i to mozna poprawić przez termomodernizację, ale jak masz syfiaste paliwo
To zamiast wziac tonę wezmie dwie ,
Na chwile obecna najbardziej korzystne sa pompy ciepla. Ale w starym domu bez fotowoltaiki to moze byc kiepski plan.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalając 4,4 tony grochu ze sprawnością 75% wytworzyłeś około 27MWh energii dodając do tego 4 m drewna spalone ze sprawnością 50%  wytwarza  4 MWh co łącznie daje 31 MWh czyli 3100 m3 gazu za kwotę między  6200- 6700 zł zależnie od ceny u dostawcy. 

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mówisz bardzo mi odpowiada. Zwłaszcza te zestawienie. Nieco droższe ogrzewanie gazem rekompensuje czas poświęcony na obsługę pieca, sprzątanie, brak zależności od prądu itp.. Obawiam się tylko tego "innego" ciepła przy ogrzewaniu gazowym.. czy nie będzie zimniej w domu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Hermogenes napisał:

Spalając 4,4 tony grochu ze sprawnością 75% wytworzyłeś około 27MWh energii dodając do tego 4 m drewna spalone ze sprawnością 50%  wytwarza  4 MWh co łącznie daje 31 MWh czyli 3100 m3 gazu za kwotę między  6600- 7000 zł zależnie od ceny u dostawcy. 

poz Hermogenes

czyli 1000zł więcej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Hermogenes napisał:

Spalając 4,4 tony grochu ze sprawnością 75% wytworzyłeś około 27MWh energii dodając do tego 4 m drewna spalone ze sprawnością 50%  wytwarza  4 MWh co łącznie daje 31 MWh czyli 3100 m3 gazu za kwotę między  6600- 7000 zł zależnie od ceny u dostawcy. 

poz Hermogenes

 

6 minut temu, blachaxxx napisał:

Nie da sie spalić eko z 75% sprawnością w przewymiarowanym kotle.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

jeśli faktycznie - tak mi się wydaje - piec jest przewymiarowany to wyprodukowałem mniej  energii?

2 minuty temu, blachaxxx napisał:

Dolicz jescze opłatę za pompe ktora chodzi caly czas , podajnik i dmuchawe.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

kilka set zł na prąd.. w tych 6tys uwzględniłem to:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabelka to tabelka sprawnosc kotla na eko jest niższa wiec w tabelce cena za KW powinna byc wyzsza i tyle.
Zreszta ja mowie z praktyki swojej i kilku znajomych
Ktorzy przeszli na gaz z przewymiarowanych kotłów na eko. I kazdy jest zadowolony. Jesli bym nie mial gazu wszedł bym w pompe powietrze powietrze cop 4.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Hermogenes napisał:

Blachaxx wstawiasz tabelkę ze sprawnością podajnikowca 75% potem temu zaprzeczasz dyskusja jest zbędna.

poz Hermogenes

myslę, że chodziło mu oto, że piec przewymiarowany nie osiąga 75% i wyprodukowałem mniej ciepła?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak fora internetowe sa fajne mozna duzo sie dowiedzieć ale jest tez duzo ukierunkowanych ludzi
Najlepiej samemu sprawdzic i wyciągnąć wnioski
Ja place mniej za gaz niz za wegiel i mam większa temperature kociol na eko monitorowaniem 24h sterownikiem internetowym , ważyłem podania wegla , obliczenia itp wzywałem serwisantów ze coraz wiecej wegla idzie. Po wegiel jezdzilem po połowie polski zeby sprawdzic , pieklorze diobly, antracyt,boruty i inne wynalazki.
Przełączyłem sie na gaz i mam święty spokoj rachunki Ok sterownik reguluje temperature, wyjezdzam gdzies to nie musze sie motac czy mi nie wygaśnie.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.