Skocz do zawartości
Logan

Sterownik do kominka z płaszczem wodnym (wymiana doświadczeń)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Do sterowania swojego kominka, używam sterownik Tatarek TR-08P. Jest to sterownik niezbyt dopracowany, mały wyświetlacz, wszystko na literach i cyfrach (zero grafiki, symboli), przez co menu jest czasem mało zrozumiałe i trzeba zajrzeć do instrukcji (występują dziwne skróty w menu). Praca w menu z parametrami/ustawieniami upierdliwa. Również jestem niezadowolony z niektórych parametrów jakie można ustawić lub ich brak. Ogólnie temat założyłem, ponieważ szukam sterownika, który by spełnił moje wymagania, może taki istnieje.

Co mi brakuje/irytuje w obecnym sterowniku:

- temp. załączania pomp 60*C (wszystkich, jeżeli ustawione), brak możliwości ustawienia wyższej temp. niż 60*C, brak możliwości ustawienia odrębnej temp. startu pompy CWU, można ustawić np. start pompy CWU od 50*C, ale i tak wystartuje dopiero od 60*C,

- brak możliwości ograniczenia zakresu ruch przepustnicy w opcji AUTO, zamyka się gdy płaszcz osiągnie max temp. i zamyka się całkowicie, co skutkuje kiszeniem opału i brudzeniem szyby, muszę jechać na MAN,

- dziwne reakcje na ustawienia zał. pompy CWU, np. czujnik widzi 63*C w zasobniku, na sterowniku ustawione grzej do 75*C, histereza 1*C, min. temp. ładowania 50*C, na kominku 80*C, a pompa stoi,

- problemy z działaniem funkcji PRIO, czyli pompa CWU wraz z obiegową działają bez przerwy, a pompa CO cyklicznie, (coś jest nie tak, bo już konsultowałem z serwisem),

- jak wspomniałem, menu i nawigacja po nim to średniowiecze, sygnał poruszania się po menu tak samo głośny jak alarm, nie da się tego wyłączyć, hałas strasznie denerwujący,

- brak szybkiej nawigacji po podstawowych parametrach/ustawieniach, menu trochę porozrzucane (nie chronologiczne),

Jakiego szukam:

- wyższy zakres załączania pomp,

- możliwość ustawienia wychyleń przepustnicy, chociaż u dołu, żeby się w AUTO nie zamykała do końca,

- grzanie CWU, działające poprawnie wg ustawień,

- jak wyżej,

- menu, czytelne, przejrzyste, szybkie i proste w nawigacji.

Może dużo wymagam, ale w dobie wysoko rozwiniętej elektroniki czy to tak wiele, każdy wie co można dziś wyczyniać na np. smartfonie.

Zapraszam do dyskusji i dzielenia się opiniami na temat posiadanych czy testowanych sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Skwirek512
      Witam. Jestem nowy na forum i mam problem ze spalaniem w piecu. Otóż mam piec zasypowy z podajnikiem z firmy Mocek, a dokładniej o nazwie Domino 35kW . W oryginale był sterownik dwustanowy Ignis Alfa. Przez pierwsze 3 lata wszystko było w porządku, palił w miarę ekonomicznie. Niestety od dwóch lat spala dużo większe ilości ekogroszku niż poprzednio. Mniej więcej 2 razy tyle niż wcześniej. Wszelkiego rodzaju zmiany ustawień nie są w stanie zmienić spalania i czy jest 10 stopni na plusie lub minusie nie skutkuje różnicą w apetycie na opał. Hydraulik który wykonywał całą instalację obstawia, że winny jest sterownik. I teraz chciałbym prosić o radę, bo czytając różne fora sporo jest sterowników typu pid i nie mam pojęcia który wybrać i najlepiej by współpracował z moim piecem. Dodam również, że dobrze by było gdyby miał możliwość doposażenia w czujnik pokojowy oraz planowany w przyszłości siłownik zaworu 3 lub 4 drożnego. Czy mógłby mi ktoś doradzić, bo jestem w tym zielony? 
    • Przez JeyJey
      Witam posiadam kocioł Marki Defro Komfort Eko Duo 25kW nie używany od 2017 ponieważ dom w którym stał razem z nim był na sprzedaż i zostałem nowym właścicielem.Wczoraj postanowiłem go uruchomić więc odpowietrzyłem cały układ. Chyba istotną rzeczą jest to że rozpalałem go na "trybie ręcznym" a dopiero potem przełączyłem na automatyczny i sprawa wygląda tak iż temperatura zadana wynosi 55 stopni bo taką chciałem osiągnąć a temperatura kotła waha się pomiedzy 39-41 stopni i za żadne skarby nie chce iść wyżej. Jeszcze jedną rzeczą która mnie intryguje jest cały czas "tykająca" pompka która idzie od kotła i pcha  wodę na cały dom. Może ktoś mi coś poradzić bo pierwszy raz mam do czynienia z takim kotłem.

• Przez freedi
      Może komuś się przyda,bo ja pozostanę już przy SKZP 02.
      Sterownik do kotła z podajnikiem ST 40 ( specyfikacja i cena nowego dostępna w sieci ) zamontowany był w kotle HEF,który kupiłem w listopadzie 2018
      i dla sprawdzenia pracował jedną dobę,także jest nowy i na gwarancji"grzecznościowej"...
      Dołączam do niego 3 (na życzenie mogę zdemontować wszystkie oryg. przewody z czujnikami-do dogadania) przewody ze standardowymi czujnikami temp.
      Cena z wysyłką i do negocjacji to 300 zł.

• Przez andrzejk82
      Witam, mam w kotle 3 termometry. Każdy z nich wskazuje inaczej, który brać pod uwagę? Cieczowy jest zaraz obok termopary od sterownika i temperatury są mniej więcej podobne, ale ten sprężynowy pokazuje dużo inaczej. Domyślam się że cieczowy i termopara mają różnicę spowodowaną ich osadzeniem, niedokładnością termopary, ale zastanawia mnie różnica pomiędzy cieczowym a sprężynowym, czemu jest aż taka duża różnica temperatur w kotle?

• Przez tomx
      Witam 
      Czy taki układ może zadziałać ?
      kotłownia 2019.pdf
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.