Skocz do zawartości
Logan

Sterownik do kominka z płaszczem wodnym (wymiana doświadczeń)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Do sterowania swojego kominka, używam sterownik Tatarek TR-08P. Jest to sterownik niezbyt dopracowany, mały wyświetlacz, wszystko na literach i cyfrach (zero grafiki, symboli), przez co menu jest czasem mało zrozumiałe i trzeba zajrzeć do instrukcji (występują dziwne skróty w menu). Praca w menu z parametrami/ustawieniami upierdliwa. Również jestem niezadowolony z niektórych parametrów jakie można ustawić lub ich brak. Ogólnie temat założyłem, ponieważ szukam sterownika, który by spełnił moje wymagania, może taki istnieje.

Co mi brakuje/irytuje w obecnym sterowniku:

- temp. załączania pomp 60*C (wszystkich, jeżeli ustawione), brak możliwości ustawienia wyższej temp. niż 60*C, brak możliwości ustawienia odrębnej temp. startu pompy CWU, można ustawić np. start pompy CWU od 50*C, ale i tak wystartuje dopiero od 60*C,

- brak możliwości ograniczenia zakresu ruch przepustnicy w opcji AUTO, zamyka się gdy płaszcz osiągnie max temp. i zamyka się całkowicie, co skutkuje kiszeniem opału i brudzeniem szyby, muszę jechać na MAN,

- dziwne reakcje na ustawienia zał. pompy CWU, np. czujnik widzi 63*C w zasobniku, na sterowniku ustawione grzej do 75*C, histereza 1*C, min. temp. ładowania 50*C, na kominku 80*C, a pompa stoi,

- problemy z działaniem funkcji PRIO, czyli pompa CWU wraz z obiegową działają bez przerwy, a pompa CO cyklicznie, (coś jest nie tak, bo już konsultowałem z serwisem),

- jak wspomniałem, menu i nawigacja po nim to średniowiecze, sygnał poruszania się po menu tak samo głośny jak alarm, nie da się tego wyłączyć, hałas strasznie denerwujący,

- brak szybkiej nawigacji po podstawowych parametrach/ustawieniach, menu trochę porozrzucane (nie chronologiczne),

Jakiego szukam:

- wyższy zakres załączania pomp,

- możliwość ustawienia wychyleń przepustnicy, chociaż u dołu, żeby się w AUTO nie zamykała do końca,

- grzanie CWU, działające poprawnie wg ustawień,

- jak wyżej,

- menu, czytelne, przejrzyste, szybkie i proste w nawigacji.

Może dużo wymagam, ale w dobie wysoko rozwiniętej elektroniki czy to tak wiele, każdy wie co można dziś wyczyniać na np. smartfonie.

Zapraszam do dyskusji i dzielenia się opiniami na temat posiadanych czy testowanych sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez freedi
      Może komuś się przyda,bo ja pozostanę już przy SKZP 02.
      Sterownik do kotła z podajnikiem ST 40 ( specyfikacja i cena nowego dostępna w sieci ) zamontowany był w kotle HEF,który kupiłem w listopadzie 2018
      i dla sprawdzenia pracował jedną dobę,także jest nowy i na gwarancji"grzecznościowej"...
      Dołączam do niego 3 (na życzenie mogę zdemontować wszystkie oryg. przewody z czujnikami-do dogadania) przewody ze standardowymi czujnikami temp.
      Cena z wysyłką i do negocjacji to 300 zł.

• Przez andrzejk82
      Witam, mam w kotle 3 termometry. Każdy z nich wskazuje inaczej, który brać pod uwagę? Cieczowy jest zaraz obok termopary od sterownika i temperatury są mniej więcej podobne, ale ten sprężynowy pokazuje dużo inaczej. Domyślam się że cieczowy i termopara mają różnicę spowodowaną ich osadzeniem, niedokładnością termopary, ale zastanawia mnie różnica pomiędzy cieczowym a sprężynowym, czemu jest aż taka duża różnica temperatur w kotle?

• Przez tomx
      Witam 
      Czy taki układ może zadziałać ?
      kotłownia 2019.pdf
    • Przez 6182
      Dzień dobry wszystkim paniom i panom :)
      Posiadam instalację jak na rysunku. Miała początkowo ogrzewać tylko piętro i poddasze. Obecnie zaszła potrzeba ogrzania również parteru. Funkcjonuje tam z powodzeniem osobna instalacja z piecem gazowym, ale gaz to nietanie medium, a kominek rezerwę mocy ma i szkoda jej nie użyć. Nie chcę łączyć instalacji, ani rezygnować z gazu gdyż tam akurat bezwzględnie potrzebna jest możliwość "bezobsługowego" grzania. Kominek mógłby wspomagać tę instalację, założenie jest takie, że piec gazowy załączałby się rzadziej lub wcale, mając wodę w obiegu dogrzewaną wymiennikiem.
      Problem w tym, że wymiennik nie wymienia ciepła. Przy kominku, na powrocie wisi sobie pompa Grundfos i po mozolnym odpowietrzeniu wszystkich odgałęzień nie ma problemu z nagrzaniem żadnego fragmentu, poza tym zaznaczonym na czerwono. Jedna z rur biegnących do wymiennika istotnie nagrzewa się od kominka (temperatura na niej jest wyższa o 20°C niż na rurach instalacji zasilanej gazem), ale druga ma temperaturę zbliżoną do tej jaką nadaje piec gazowy swoim rurom.
      Pomiar temperatur na rurach instalacji zasilanej gazem przed i za wymiennikiem wykazuje że nic a nic się ona nie nagrzewa.
      Wychodzi na to, że woda w tych (czerwonych) rurach stoi a nie płynie, odbywa się jedynie jakiś znikomy transfer ciepła przez sąsiedztwo cząsteczek.
      Podejrzewam że po prostu ciężko jest wepchać ciepłą wodę w dół, sprzeciwić się grawitacji. Moja pompa nie daje rady, musiałbym wstawić większą, albo drugą, na przykład przy samym wymienniku, ku czemu bardziej bym się skłaniał. Ale zanim taki eksperyment poprowadzę, wolę się upewnić czy dobrze myślę :D Z góry dziękuję za pomoc.

• Przez lukante
      Cześć,
      Planuję podłączyć do kotła kondensacyjnego Ariston GENUS Premium sterownik systemowy Ariston Sensys. Obecnie kocioł pracuje drugi sezon, bez żadnego regulatora zewnętrznego (pokojowego ani pogodowego). 
      Dokładnie ten sterownik http://www.ariston.com/pl/SENSYS ma do mnie dojść w przyszłym tygodniu.
      Czy po podłączeniu go zgodnie z instrukcją i uruchomieniu pobierze sobie dane aktualne z kotła? Czy parametry kotła zostaną zresetowane i będę musiał na nowo konfigurować ustawienia dotyczące gazu itp.?
      Pytam, gdyż nie chciałbym stracić konfiguracji, która była ustawiana przez instalatora kotła podczas pierwszego uruchomienia. Ma ktoś może doświadczenie z podłączaniem tego sterownika?
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.