Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc kotła do domu 220m2 (w tym 40m2 nieogrzewane)


adrianopel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

link do mojego bilansu cieplnego:  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jnw

W przeciągu najbliższych 3 tygodni hydraulik będzie u mnie instalował kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny. Proponuje mi model GB072 Buderusa o mocy 20kW i zastanawiam się na bazie mojego bilansu oraz artykułu http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/#Czym_grozi_zbyt_dua_moc_kota czy rzeczywiście taki mi potrzebny bo może 14kW bedzię wystarczające. 
 
Dylemat w kwestii mocy bierze się też z tego, że model GB072 14kW ma moc minimalną 2,9kW a model 20kW już 4,7kW a z tego co słyszałem jest to ważny parametr (im mniej tym lepiej) wpływający na częstotliwość uruchamiania kotła i zużycie gazu.
 
Dom ma 220m2 powierzchni ale 40m2 z niej to nieogrzewany garaż i kotłownia (wyizolowane w środku styropianem od reszty domu).  Będę miał raptem 2 grzejniki łazienkowe + po 1 awaryjnym grzejniku w kotłowni i garażu. Poza tym wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe. Ściany i podłogi obłożone styropianem 20cm a dach 24cm pianą PUR.
 
Zastanawiam się jeszcze nad Junkersem z tej samej półki cenowej ale sam nie wiem, który z tych dwóch producentów stoi na te chwilę lepiej jakościowo.
 
Z góry dziękuję za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zamontował bym na Twoim miejscu 14 KW (choć to może też być ciut za dużo).

Mam 24 KW BUDERUS gb072  (wszysytkie dane masz w mojej  stopce).Miałem zmieniać bebechy latem na 14KW ale jakoś zeszło...

Co ci wychodzi z obliczeń a co masz w projekcie domu , jakie moce?

Dom masz dobrze ocieplony i nie przewymiaruj kotła .Ja mam teraz  po 40-50 startów kotła na dobę a to niezbyt zdrowo dla kotła.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. W projekcie mam 24kW ale to jest gotowiec i nie wiem na ile rzetelne są te wyliczenia. Poza tym zamiast 220m2 z projektu będę ogrzewać 180m2 (bez kotłowni i garażu).

Widze, że Twój model ma zakres modulacji 6.6-23.8 więc to 6,6 to rzeczywiście sporo. Ja waham się w tej chwili już między Buderusem GB072 20kW (zakres 4.7-20.6) a Junkersem Smart ZSB 24-5C (zakres 3,4-25,3).

Mój hydraulik bardziej namawia mnie na Buderusa bo jest podobno potem bardziej userfriendly w kwestii ustawień. Mówi jednak, że to właściwie to samo bo oba są od Boscha. Junkersa podobno mogą zlikwidowac jako markę bo się źle kojarzy co mnie trochę martwi choć pewnie z serwisem nie będzie problemu. Czytałem też gdzies na forach, że Junkers obniża jakość co miałoby sens jeśli rzeczywiście chcą te marke zlikwidować.

Z drugiej jednak strony Junkers ma prawie 40% niższą moc minimalną (3,4 vs 4,7) co wydaje mi się bardzo ważne pod kątem późniejszej ekspluatacji i częstotliwości załączania. Zastanawiam się jednak czy 3,4 a 4,7 ma rzeczywiście znaczenie bo oba są stosunkowo niskie (np porównując z Twoim kotłem, który ma 6,6 a są przecież w sprzedaży takie co mają wyżej) bo gdyby 4,7 dawało mi nadal niską częstotliwość załączania w zimie przy temperaturach przejściowych to bym wziął Buderusa. Nie mam jednak pewności czy tak będzie i nadal bardziej kieruję się w stronę Junkersa. Może ktoś z Was coś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.