Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki węgiel do mojego pieca


mmm123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam piec C.O z pionowym zasypem z nadmuchem i sterownikiem FX 41.0.0.
Link: https://www.piecekamionna.pl/z-kanalem-pionowym
 
Chciałbym zapytać czy do tego pieca będzie dobry węgiel typu Orzech o granulacji 30-60mm? Czy jednak lepszy jest gruby węgiel?
Szukałem na forach i w artykułach różnice między dużym a drobniejszym węglem ale nie mogłem znaleźć konkretnej odpowiedzi. 
To typowy piec w którym można palić wszytkim. Od instalatora dostałem informację, że ekogroszek/pellet nie ma sensu i tutaj pytanie.
Dodam, że palę od góry i ogrzewam ok 50m mieszkanie.
 
 
Poniżej właściwości wcześniej wspomaninego węgla.
  • Granulacja 30-60 mm
  • Wartość opałowa: 24 MJ/kg
  • Zawartość siarki: 0,35%
  • Zawartość popiołu: 8%
 
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do palenia od góry, lepszy jest wegiel drobniejszy. Węgiel gruby nadaje się do tzw.palenia od dołu. Gdybyś chciał nim palić od góry, będzie trudny do rozpalenia i ciężko jest prowadzić odpowiednio spalanie. 

Parametry wegla  które podajesz, to na 80% pewności że pochodzi ze wschodu. Jest to typ płomienny, orzechII ,  a taka niska zawartość siarki jest niespotykana w polskim węglu. Nie oznacza to że jest towarem badziewnym, weź na próbę wór lub dwa i jeśli nie tworzy sadzy czy smoly, można brać. Ja bym się skusil patrząc na parametry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odp.

Niestety/stety już zamówiłem 1 tonę tego towaru. Mam nadzieję, że będzie okej.

W ubiegłym roku paliłem grubym węglem (https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/kotly-c-o/paliwo-do-kotlow/wegiel-orzech-25kg), też od góry i jakoś chodziło. W zimę te 12h grzał. Jedyny prolbem to przy rozpalaniu przez komin przez pare minut wylatywały małe iskry, pewnie zapalała się sadza i przy dużym nadmuchu początkowym szło mocno w górę ale nie wiem. Jednym razem tego nie było, innym przez 1-3 wylatywało trochę.

Wiecie może jaki tego powód?

Drugie pytanie, jak do takiego pieca i węgla najlepiej ustawić sterownik nadmuchu? 

Jesli mam podać więcej szczegół to proszę podać jakie.

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iskry z komina to zły objaw, obstawiam że masz ekstra ciąg i dajesz mocno po garach przy rozpalaniu w sensie mocy nadmuchu. Iskry są niebezpieczne i jeśli komin nie był czyszczony a spaliny będą zbyt gorące może być kiedys pożar w kominie. Dla pewności ja bym go wyczyscil . Czopuch i rurę dymową także. Spaliny przy rozpalaniu nie powinny przekraczać 350 st C, teoretycznie sadza może dostać zapłonu już od 400st C. Masz czujnik temperatury spalin?

Jak ustawić, to musisz sam doświadczalnie to zrobić, każdy ma trochę inaczej. Nie mogę znaleźć instrukcji twojego sterownika. Ma pid? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro można kupić szczotkę z drucianki na wzór idealnie do twojego komina - wystarczy zmierzyc otwór i napisać do goscia - koszt ok 20zł + wysyłka. 

PS jaka cena tego wegla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.