Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie w kamienicy 55m2 - zmiana


piobart

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkanie w kamienicy 55m2. Kuchnia, przedpokój, łazienka, pokój, pokój.  Woda użytkowa z boilera elektrycznego 1200w i tu nic nie zmieniamy)

Obecnie w I pokoju jest piec akumulacyjny dynamiczny 2kw (ogólnie 3kw, ale z wyjętą jedną grzałką zgodnie z instrukcją producenta) oraz koza kaflowa. Piec akumulacyjny ten ogrzewa przedpokój i pokój do 20*C, w połączeniu z kozą dogrzewa do 25*C i jakiś 18-20  II pokój. 

Kuchnia jest ogrzewana piecem akumulacyjnym statycznym 750w do jakiś 16*C.

Łazienka grzejnik 500w (farelka) przy kąpieli a tak to drabinka elektryczna 75w (mała powierzchnia więc jako tako wystarczy).

 

Potrzebuję to zmienić na coś lepszego, od razu mówię, że gaz nie wchodzi w grę, zbyt wysokie koszty przygotowania, projekt, wykonawca kocioł, komin itp... koszt abstrakcyjny i przy rosnących cenach gazu nieopłacalne. 

 

Wstawianie wszędzie piecy akumulacyjnych - wolę nie, obecnie jest ok 350zł miesięcznie za prąd przez cały rok.... a przyłącze jest ograniczone do 5kw

 

WAŻNA SPRAWA TO MOŻLIWIE NAJNIŻSZE KOSZTY INSTALACJI, to mieszkanie w kamienicy, nie zainwestuje teraz tu 15 tys zł..... weźcie to pod uwagę

 

Padł pomysł na zamontowanie grzejników panelowych w układzie otwartym połączone z kozą stalową z płaszczem wodnym. Jako dodatkowe źródło ciepła w godzinach nocnych (tańsza taryfa prądu) piec elektryczny CO elektrodowy 3kw pod 230v. 

 

Do instalacji podłączone były by 4 grzejnik jednopłytowe 800*600mm, jeden mniejszy do przedpokoju i drabinka do łazienki. Przy piecu kozie rury stalowe do rozdzielacza a dalej  od rozdzielacza na PEX. Zbiornik przelewowy 20-30 litrów. 

 

Co uważacie na ten temat?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła zagwozdka.

Co do kozy z wymiennikiem - jest tego mały minus nie da sie w tym  dobrze palic weglem - to jest tylko do drewna jak kominki. Wiem wiem że wegiel też sie da - ale widziałem taki kominek w domu  jednego z moich współpracowników z pracy- gość sobie wymyslił ze bedzie ogrzewał kominkiem z płaszczem wodnym dom 100m2 ale ja zobaczyłem jaki syf zostawia palenie w tym weglem to daj spokój,   Pali sie to krótko źle, po drugie krótko a wszystko( wkład) jest umorusane w sadzy tak że wyczyscić to graniczy z cudem.

Dobrze kombinujesz z tymi grzejnikami ale z samym  piecem jest już cieższy temat.

Ew można by do tego pieca kaflowego co masz teraz wstawić podkowe (wymiennik aby grzała wode w grzejnikach) - to byłby najniższy koszt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ta koza wymagała by już gruntownego remontu,  koszt jakieś 2-3 tys zł.... do wymiany cegły w środku, drzwiczki itp... generalnie zbyt piękny piec to nie jest. 

Co do stalowej kozy to i tak w większości palę brykiet drewniany. Czysty i generalnie popiół wyjmowany raz w tygodniu.  Węgiel to tylko dobrej klasy ze składu węgla, marketowe to zwykły żużel.... 

A co myślicie o tych elektrycznych kotłach CO elektrodowych? 

 

Właśnie ogrzewanie w kamienicy to ciężki temat... w swoim domu myślałbym np o pompie ciepła czy innych metodach, tam warto by inwestować duże pieniądze... tutaj trzeba zrobić to opłacalnie, żeby inwestycja zwróciła się szybko w formie ciepła w całym domu, braku wilgoci i oszczędności eksploatacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej klimatyzator   - koszt 4k i spokój w zimie ciepło w lecie chłodzi. Jak zmienisz mieszkanie mozna to wymontowac i zaintalować gdzie indziej. 

przykład https://allegro.pl/klimatyzacja-mitsubishi-5-0kw-montaz-gratis-i7523809053.html 

Grzeje 6.5kw a pobiera 1.5kw prądu.  Jak ustawisz grzanie w taryfie nocnej bedzie jeszcze taniej.

Pogadaj z jakąś firmą co to sprzedajeą niech ci doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.