Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła 18kW (RBR-K, Defro, Seko)


Keroth

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym prosić o pomoc w wyborze kotła. Kocioł 5 klasy na dofinansowanie, ok 18 kW.

Dom z lat 50, 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, ocieplony styropianem 10cm. 

Wynik z ciepło właściwe: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/448d

Obecny kocioł to Żywiec zasypowy dolnego spalania 22kW, który po ociepleniu domu 3 lata temu, ma za dużo mocy. 

Łatwo wodę zagotować w grzejnikach, palenie na minimalnym dopływie tlenu, sadza, dym i generalnie się odechciewa ;)

Po rozmowie z dwójką różnych instalatorów, polecono mi:

- RBR-K - z tym, że moc 15 kW lub 20 kW , brak pośredniej. Z plusów to chyba system czyszczenia wymiennika i sterownik.

- Defro sigma E - tu moce 16 kW i 20 kW, podobny system czyszczenia.

- Seko Bawaria K5 18kW

Wysokość kotłowni to ok 185cm więc piec taki, który będzie można bez problemy wyczyścić w takich warunkach.

Pytanie, jak z palnikami w tych piecach. W RBR-K jest Batory, o którym różne opinie można przeczytać. W Seko obrotowy, sprawdza się to?

Pytanie mam jeszcze o sterowniki, który najlepiej się sprawdzi? 

No chyba, że polecicie jeszcze jakiegoś innego producenta. W sklepie, w którym będę najprawdopodobniej kupował, mają jeszcze piece Stalmark, Kamen, Tekla.

Jaki jest orientacyjny koszt takiej modernizacji wraz z bojlerem ok 120 l do CWU? Instalacja jest już w miedzi. Więc zawory, pompy, rozdzielacze.

Obaj instalatorzy powiedzieli, że całość to ok 13000 - 14000.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RBR-K 15 spokojnie wystarczy bo do 20 kW pociągnie na Batorym, do tego jak masz komin z cegieł to kocioł o większej mocy nominalnej w 5 klasie po prostu go zniszczy szybko kondensatem więc lepiej wziąć mniejszy kocioł z większym palnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Komin faktycznie ceglany. Jeśli ten RBR-K 15kW wystarczy to chyba na niego się zdecyduję. Chociaż waham się między nim a Defro sigma E 16kW. Oba mają podobny system czyszczenia, jaki w tym Defro jest palnik? Jak się sprawdza? Może jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dorzucic Klaster5 -14kW  (wg ecodesign dokładnie 14,7kW, wg atestu V-ej klasy 14kW)

Poziome półki bez stada jeży z nawrotem spalin pod palnik, tylna komora osadcza na pyły, więc od góry nie czyścisz jak Cie miejsce ogranicza, wysoki z króćcem na 135cm

Tu sa palniki ardeo, jest wersja stała oraz obrotowa palnika w V-ej klasie seria azp-tr, z dosuszaniem, inna dystrybucją powietrza, spala jako paliwo podstawowe ekogroszek, ale poradzi sobie ze słabszym groszkiem oraz miałami węglowymi dzięki obrotowi zewnętrznemu nie ma ryzyka zacięcia.

Palnik do kotła 14kW montowany jest typ azp-tr 15kW

Jak sterownik ma być z internetem, to jest to już dopasowane pod SPPv2 (obsługa do 5pomp,siłownik zaworu, cz.wew,zew,spalin, internet)

Można dać z prostszym sterem automatycznym z opcja rozbudowy o moduły np. zaworu, gsm czy WiFi, te dodatki można dokupić później jak będa potrzebne

klaster5.jpg

Ecodesign 14kW popr.jpg

azp tr 15 2.jpg

azp tr 15 tabliczka.jpg

świadectwo badań.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki za porady, instalacja kotła zakończona, wybór padł na RBR-K 15 kW. Wkrótce konfiguracja sterownika i pierwszy ogień ;) Teraz trzeba wybrać jaki ekogroszek kupić  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

witam jak piec się sprawuje nie za duży na taki metraż  ja mam trochę większy dom ale bardziej ocieplony i nie wiem czy brac 12kw czy 15 tyle ze mieszka 8osób i cwu większe musi być . jaki masz sterownik i co polecasz odrazu do niego dobrać(elektroniczne bajery) kotłownie mam w osobnym pomieszczeniu muszę wychodzić na zewnątrz . jakiś sterownik pokojowy  czy coś takiego żeby latać nie trza było . pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.