Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekoterm - Ognik Plus Pid Ii - Duże Spalanie+Spieki


Bordys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie . Posiadam piec 25KW z Pleszewa EkoTerm + sterownik Ognik Plus PID II .

  • Co ogrzewam?
    Połowę bliźniaka , parter + piętro = 130m2 . Okna plastikowe , ocieplony styropian 12.
  • Instalacja
    Parter 2 grzejniki stalowe + 3 aluminiowe . Piętro 5 grzejników stalowych V33 + drabinka.
  •  Mój problem polega na tym że piec spala sporą dawkę eko groszku (około 30kg na dobę) . Temperatura na sterowniku ustawiona na 50 stopni .  Na sterowniku za dużo opcji nie można ustawić ,  czas podawania od 5 do 18 sekund , moc dmuchawy . Nie widziałem żadnej opcji żeby ustawić przerwy w podawaniu , sam sobie ustawia . Probowałem kombinować z mocą dmuchawy na 40% i jak i 60% mocy tak samo z czasem podawania i praktycznie bardzo zbliżone spalanie .  Ktoś ma jakiś pomysł ?    Bądz jakie dane byście jeszcze potrzebowali . Załączyłem zdjęcia sterownika jak i ślimaka :) pozdrawiam.
 
  •  
  • post-76086-0-25692400-1511376518_thumb.jpg
  • post-76086-0-28935400-1511376527_thumb.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pid-a zatem jak jest aktywny, to dla typowego wentyla nadmuch ok. 75-85%

 

Wartości 45-60% to dla pracy bez pid-a

 

Pauzę da się dostosować w menu kodowym, to powinien zrobić producent pod swój kocioł oraz dany palnik.

 

Pytanie brzmi jakim konkretnie z nazwy oraz kaloryczności węglem palisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytrzymaj dłużej + aż wyskoczy napis CODE, następnie środkowy guzik

Pojawi się 0000 strzałkami ustaw 3111

Środkowym przechodzisz między parametrami

Zmień tylko fabryczne P.35 na P.45 to pauza w sekundach na 100% mocy

 

Później możesz wejść w numer kodu 1709 i zmień tam tylko PnC.0 na PnC.1 to zamiennie na wyświetlaczu w trybie pracy pokazuje w % wyliczane przez sterownik wykorzystanie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione wczoraj około 19. Dzisiaj zobaczę jak to mniej więcej wygląda po 24h. Aaa do tego CODE to - a nie + ale bardzo pomocna rada :) dam znać o 19 jak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak,zerknalem przed chwilą do podajnika i schodzi podobna ilość co wcześniej mimo że do 19 jeszcze trochę czasu. Co pozostawiać w menu serwisowym, te PP czyli czas podawania,moc dmuchawy,pid 1 0,działanie pompki co.

 

Ps. W związku z aktualnymi temperaturami pięć był ustawiony na 40 stopni i zauważyłem ze podchodzi do 40, chwile rośnie i spada do 37-38 i wtedy dmuchawa pokazuje że chodzi na max(ustawione 75%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to samo :// zeszło około 30kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie moce Ci generuje, głównie w okolicy ilu %chodzi?

 

Widzisz jest kilka warunków.

1. Dobra konstrukcja wymiennika

2. Przyzwoity palnik z uszczelnionym paleniskiem

3. Przyzwoity opał, który nie ma wysokiej spiekalności i nie generuje spieków koksowych. Nie rosną zlepione spieki w formie kolby kukurydzy.

4. Nie skopana instalacja, taka która chodzi płynnie i nie szarpie kotłem i instalacją od mocy min po max.

 

Jak to wszystko gra, to kocioł jest na tyle głupim urządzdniem, że realizuje tylko jedno zadanie - uzupełnia straty ciepła generowane przez dom i instalację w tym wypadku widocznie tyle musisz w takich warunkach posiadanego opału spalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, dochodzi do 40,wyłącza się dmuchawa i rośnie tak do 43, później spada gdzieś do 38 i zaczyna podawać ale wtym czasie spadnie do 37,5 i na 100 mi pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten element powinien być uszczelniony??

post-76086-0-34754300-1511560308_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz stalowa wersję bez obrotu. Ardeo generalnie mówi,że nie trzeba uszczelniać.

Modele stalowe można, jak to dasz do góry nogami, to zobaczysz,że na spodzie sa 4 dospawane płąskowniki, ale one się ze sobą nie łącza i na rogach sa przerwy

Ja to uszczelniam dając slikon po obwodzie na korpus palnika.

 

Fotki mam z obrotówki, ale zasada jest taka sama

post-1687-0-08193800-1511603076_thumb.jpg

post-1687-0-05742800-1511603089_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelnione . Mam jeszcze pytanie dotyczące tych kodów 3111 , te inne opcje w tym kodzie do czego służą ?? tam jakiś NR mozna wybra ebo czy jakos tak ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... probowałem już chyba wszystkiego , cały czas probowałem ustawień na Pid i cały czas spalanie w granicy 25kg na 24h. Zmieniałem czas podawania i czas przerwy jak i moc dmuchawy. Ogolnie to piec cały czas pracował w okolicy 40-60% mocy(nie wiem czy to dobrze czy źle)  .  Dzisiaj właśnie zmieniłem ustawienia bez PID , czas podawania 10sek , przerwa 80sek i dmuchawa 45%.  I piec chodzi tak , schodzi 2 stopnie od żądanej temperatury wtedy przechodzi na 100% mocy i tak pompuje przez około 14-15minut , dopija do żadanej temp i piec pracuje na 10% , temperatura jeszcze rosnie o 1 stopień i pomału spada . Czas do nastepnego załączenia kotła na 100% mocy to około 25minut , przez ten czas co jakis czas załącza sie minimalnie dmuchawa na pare sekund.  Coś byście zmienili ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz Ci mówię, kocioł ma jedno zadanie- uzupełniać straty ciepła.

Jesteś pewien, że masz poprawnie zrobioną instalacje i np. nic tam wody nie podbiera.. Chodzi np o wystudzanie bojlera przez jakiś babol w instalacji

 

Jak jest dobrze, opał wypalony to widocznie Twój dom ma takie potrzeby do uzupełniania strat ciepła. Kombinuj z obniżeniem np na termostatach na grzejnikach w pokojach, gdzie tak mocno grzać nie trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem zmienić ustawienia bo był nie dopalony węgiel. Jaki bojler?? Ja wody nie grzeje, ciepła woda idzie z gazowki

Pid1,czas podawania 9 sek,przerwa 85 i dmuchawa 70. Przed chwilą byłem zobaczyć to kocioł pracował na 44%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie wiele więcej w aktualnych warunkach dla posiadanego węgla, instalacji, izolacji domu nie urwiesz ze spalania.

Na tym węglu pewnie mniej-wiecej tyle musi schodzić, dalej to albo polepszenie izolacji domu albo zastanowic się w których pokojach można nieco przykręcić grzejniki.

 

Można jeszcze rzeźbić dorabiając sobie zawirowacze, tyle,że robi sie później bardziej upierdliwie przy czyszczeniu wymiennika, szczególnie, jeżeli kanały dymowe są poziome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest ocieplony dlatego dziwi mnie to spalanie ;/ boilera wody też nie grzejemy . Tym bardziej ze piec jest teraz ustawiony na 40stopni bo jest 5stopni na plusie. Widzę że ogarniasz ten sterownik i pytanie czy idzie ustawić żeby utrzymywał cały czas temperature 40 stopni a nie spadał do 38 ,37,5 ? bo wtedy zaczyna pompować na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 Witam serdecznie !

 

Piszę ponieważ mam problem z sterownikiem ognik plus PID , soft sl 47

 

Konkrety:

Nowy dom, docieplony, powierzchnia po posadzkach 250 m2, podłogówka oraz grzejniki kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym, kocioł 25 kw, CWU nie podłączone

 

Palę 3 sezon. Pierwsze dwa sezony  sterownik miałem ustawiony na:

 

PP2

dmuchawa 90

ni 3

PID 0

 

Wszystko bardzo ładnie się wypalało wręcz idealnie, w popielniku sam pył. Podajnik 175 kg starczał na 7 dni przy mrozach , przy wyższych temp na 10 dni. Od października do 12 maja spaliłem 3750 kg

 

Ten sezon chciałem przejść na PID i zaczęły się problemy ( już wcześniej miałem ale się nie zagłębiałem w to i było bez PID). Nie mogę poradzić sobie z ustawieniem. Mam niewypalony węgiel w popielniku i bardzo dużo sadzy 

 

Ustawienia

PP - 8

dmuchawa 90

ni 3

w menu kodowym przerwa 80 s

Generalnie i tak jest za dużo węgla na retorcie że w niektórych miejscach wylatuje bokiem.

 

Czy mogę coś zrobić aby to zmienić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

witam

 

posiadam ten sterownik w kotle hef eko plus z 2008 roku, przez te wszystkie lata sterownik szedł na wersji oprogramowania sl19

w trybie pid

 

1. węgiel - mam stosuje mieszankę węgla 2/3 - polski do czeskiego - popiół to mączka :-)

2. wentylator - przesłona otwarta w 85%

3. temperatura na kotle 60 jak miałem ustawione 56 - dużo sadzy

 

w tym roku do mieszanki dodam pellet w proporcji 1/5, obecnie testuje 

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam

Mam jedynie pytanie o ustawienie przerw między podawaniami na tym sterowniku. 

Testuję go i .... chyba jest uszkodzony.

Obojetnie czy ustawię PID.0 czy PID.1 to przerwa jest ok 1,5 minuty ( bez znaczenia co ustawię w parametrze ni. x  ) Rozumowałem to tak czytając instrukcję sterownika - że PID.1 podaje sobie automatycznie jak mu będzie pasowało wg. temperatury ) a PID.0 powinien korzystać z ustawień które zrobiłem ręcznie na sterowniku ( chodzi o ni. ) 

Chciałem ją wydłużyć bo dużo groszka się nie spala i spada do popielnika - oprócz tego tworzą się po bokach zlepione spieki ( kolby kukurydzy jak to kolega wcześniej nazwał ) 

Niewiem jak było wcześniej bo dopiero jest to mój pierwszy sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

do lata zeszłego roku korzystałem z tego sterownika obecnie sppv2 

korzystałem tylko z pid-a czyli        Pid.1

jeśli chodzi ci o parametr ni.3. to dotyczy podtrzymania

na niedopalony ekogroszek masz 2 możliwości

1. zmienić parametr PP.0 z domyślnych 15 na 18 (maks -/+ 9)

2. podkręcenie dmuchawy ale to oznacza ze będzie więcej kalafiorów

3, zastosuj słabszy węgiel u mnie to pomogło na początek stosowałem węgiel 28 mj teraz 22mj

wrzuć fotki paleniska

jaki masz palnik, kocioł

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam zdjęcia.

Wydaje mi się że nie dopala się dość dobrze. Spala chyba też zbyt dużo bo idzie ok 45kg doba. Ogrzewam ok 150m2. dom ocieplony - dach nowy - całość podpiwniczona. Fakt. W domu gorąco że nie idzie usiedzieć. Otwieram okna bo jest zbyt gorąco. ( a nie mam jeszcze termostatów na kaloryferach więc nie mogę na nich przykręcić )

Na sterowniku mam ustawione:

Czas podawania -9 ( mieli i podaje przez ok 7 sekund )

Moc dmuchamy - 70

Moc kotła - ni.2

Na moim sterowniku nie mam możliwości ustawnienia odstępów między podawaniem ( chyba wylicza sobie sam z powyższych parametrów ) Jest to ok 70-90 sekund.

 

 

 

popiol.jpg

ruszt.jpg

piec.jpg

piec2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sie ma 

 

zużywasz tylko 20 kg więcej ode mnie

jaka masz ustawioną temperaturę na piecu ??? 40 stopni ????

jak jest rozwiązany temat CWU ???

co masz teraz na kaloryferach ??

u rodziców zanim zamontowaliśmy głowice termostatyczne były zwykłe zawory i teraz te na parterze były skręcone na 1/2 a te na piętrze na 1/4  

wiec jeśli masz na kaloryferach te zawory zwykłe to np. na parterze ustaw je na 2/5 a u góry na 1/5 i sprawdź wówczas jaka będziesz mieć temperaturę potem próbuj dalej - pojawi się wówczas wyższa temperatura na kotle przez co szybciej będzie przechodzić w podtrzymanie

1 kaloryfer np w łazience lub wiatrołapie musi mieć cały czas otwarty zawór

ten sterownik ma jedną fajną cechę dotyczącą cwu

jeżeli na kotle ustawisz 40 stopni a na cwu 50 to sterownik podciągnie temperaturę kotła do 50

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.