Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gwc Jako....


elfuczi

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ciekaw jestem opinii kolegów na temat wykorzystania gwc żwirowego jako wspomaganie pracy powietrznej pompy ciepła w trudnych warunkach pracy czyli na granicy wyłączenia i przejścia na wspomaganie elektryczne bądź z innego źródła mam pytanie czy już ktoś w tym temacie działał?

Opublikowano

Jeśli masz koło chałupy suche grunty najlepiej piaski to możesz o tym myśleć, w glinie raczej nic dobrego zwłaszcza jak woda nie będzie chciała odpływać z wymiennika. kolejny minus to wymiennik dla pompy ciepła musiałby byc sporo większy niż do wentylacji ze względu na dużo większe zapotrzebowanie pompy. Zwykły mały od wentylacji pewnie szybko by zamarzł.

Ostatnio widziałem fajny pomysł na wymiennik z pustaków ceramicznych układanych na geowłókninie i kanały podłączone do rur.

Opublikowano

właśnie ktoś się podjął tematu dziękuje! myślę o żwirowym wymienniku który ma ogrzać powietrze od -20 do -10 bo to już pozwala na poprawienie cop i zwiększenie sprawności pompy oraz w ogóle jej prace pompa nie pracuje ciągle tak jak wentylacja za to potrzebuje ogromne ilości powietrza i tu jest problem jak zrobić ta ki wymiennik o dużej wydajności i tak by był wspomagany wentylatorem o dość dużym sprężu aby pokonać spadek ciśnienia na złożu wentylator pompy ma dużą wydajność a niski spręż ciekaw jestem czy już ktoś coś kombinował w tej sprawie

Opublikowano

Nie powiem ci tak bez obliczeń ile trzeba by wpakować towaru na taki wymiennik żwirowy. Wiem na pewno że ilość energii pobieranej przez pompę ciepła do ogrzewania domu jest dużo większa od wymiennika tylko do rekuperacji.

Prawdopodobnie obniżając temperaturę gruntu koło wymiennika poniżej 0 stopni gwałtownie wzrośnie opór w przekazywaniu energii więc co za tym idzie wymiennik prawdopodobnie przestanie działać.

Taki wymiennik z pustaków będzie na pewno wydajniejszy od żwirowego ale zamrożenie go po kilku razach prawdopodobnie skończyłoby się uszkodzeniem pustaków.

0_3168ac91bc1121da230daa5fd64460ef0f6ebc

Opublikowano

piękny wykop chyba piwnica będzie ;-)  właśnie pustaki to w moim przypadku nie jest dobry wybór. muszą być otoczaki  z granitu, kamienia u mnie nie brakuje i nie jest drogi . tylko czas wolny  aby to zrobić i przetestować

Opublikowano

wez pod uwagę że powietrza dla pompy ciepła potrzeba 9kW potrzeba 500-13000m3/h a wymiennik gruntowy to moze przerzucić moze 200-300m3 zebyć cos odczuć 

po drugie pompa ciepła odcina sie dopiero poniżej -32st

także taki zwirowy wymiennik czy kamienny wymiennik to tak jesli zrobisz sobie sam z własnego materiału ale dla czerrpni dla wentylacji ,jesli miałbyś wydać choć 500zł na zlecenie pracy komuś to jest juz to nie opłacalne

Opublikowano

potrzebuje max 4000m3 ale pompa nie pracuje ciągle jak rekuperator , poza tym planuje zabudować przepustnicę powietrza sterowaną przez termostat różnicowy z zewnątrz lub przez złoże.

Opublikowano

piszesz rzeczy nie pojęte  pompa sie tylko zatrzymuję do odszronienia  az strach pomyśleć jakie parametry sie uzyska jak to będzie praca jakaś przerywana i kazdy uzytkowanik ci to powie odpalasz we wrzesniu a wyłaczasz w czerwcu chodzi bez przerwy

Opublikowano

Nie rozumiem pompa zapina spręzarkę na 30-40 minut pożniej ma postój u mnie dziala w 2taryfie czyli od 13-15stej pożniej postój do 21 od 21-7 praca ale nie ciągla! Przerwy to regeneracja złoża!!!

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.