Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Defro Optima, Podłączenie Dmuchawy I Sterownika Eco Max 250W Plum


boracik03

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, parę dni temu zakupiłem kocioł Defro Optima Komfort 15kw, wcześniej używałem kotla Seco o mocy 24kw wyposażonego w nadmuch oraz sterownik Eco Max 250w Plum.
Obecny piec Defro zakupiłem w podstawowej wersji bez sterownika oraz nadmuchu, doszedłem do wniosku, że mogę wykorzystać sterownik i nadmuch z starego kotla.
Zaglądałem w nowym kotle w miejsce gdzie (tak mi się wydaje) trzeba zamontować sondy tego sterownika, w kotle pod górna pokrywa są 4 okrągłe otwory, lecz nie wiem czy ich kolejność i rozmiar ma ważne znaczenie.

 

Stąd moje pytanie, czy jest taka możliwość zamontowania tych komponentów do nowego kotła?

Jeśli tak, prosiłbym o pomoc w zamontowaniu.

Czy będzie potrzeba zmiany ustawień sterownika jeśli moc nowego kotła jest sporo mniejsza?

 

Z góry dziękuje za uwagę i pomoc. :)

Opublikowano

Jak masz zamiar przepalać sporo opału więcej niż potrzeba to montuj , ja do defro za żadne skarby tego paskudztwa bym nie dawał , zwykły miarkownik i gitara

Opublikowano

Też mam defro 30 kW na zwykłym miarkowniku i zastanawiam się na dmuchawą. Bo wszystko jest spoko na miarkowniku tylko wachania temp. mnie denerwują :/

Opublikowano

Jakie wahania ? też mam defro 20kw dwa razy za duży a temp stoi idealnie tyle ile dam na miarkowniku , może miarkownik uwalony lub zapowietrzony

Opublikowano

Jeżeli problem z utrzymaniem temperatury powoduje wieszający się opał,to nic nie pomoże.Sterownik i miarkownik wymaga ustawień.W obu przypadkach jest możliwość regulacji,tyle że miarkownik montujemy podwieszamy łańcuszek gdzie się da i myślimy że to wszystko.Tak nie jest,tutaj też można dopasować pracę miarkownika do tempa zmian temperatury na kotle.

Można wrzucić fotkę jak wygląda podłączenie łańcuszka.

Opublikowano

Sposób podłączenia sterownika masz opisany w instrukcji, natomiast wentylator  jeśli brak przewidzianego specjalnego  kanału, w dolnych drzwiach, w klapce PP. Po prostu wycinasz odpowiednich wymiarów prostokąt , wiercisz otwory pod śruby mocujące i wszystko gotowe.

Opublikowano

W instrukcji którą dostałem nie ma informacji o sposobie montowania sterownika.

 

W piecu mam takie gniazda.

 

post-75302-0-83519700-1509707516_thumb.jpg

 

 

W starym komputerze były zamontowane te 2 czujniki.

 

post-75302-0-87741600-1509707610_thumb.jpg

 Jeden z nich to:
dodatkowe zabezpieczenie typ: dzt -85

a drugi to : czujnik KTY8 1/2

 

Teraz pytanie czy wystarczy te sondy od komputera zamontować w tych otworach, bez znaczenia w którym miejscu i podłączyć dmuchawę i będzie wszystko działać ?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Myślę że możesz. Przecież to tylko zabezpieczenie przed wzrostem temperatury kotla oraz czujnik temperatury. Skoro przedtem działało to i teraz będzie. Można je także przymocować obok siebie opaską zaciskową do rury zasilania, dobrze zaizolowac np. wełną mineralną aby nie było przeklaman temperatury i szczelnie okręcic np. taśmą izolacyjną. Ja tak mam zrobione i działa.

Opublikowano

Zależy jak miałeś ustawione podstawowe parametry pracy. Spróbuj jak było, jeśli stare nastawy ci odpowiadaly. Jeśli coś będzie ci nie pasować to skorygujesz. Moc kotla nie ma znaczenia bo sterownik masz lepszej klasy i powinien dać radę. Jedynie może potrzeba będzie zmienić moc nadmuchu. Szkoda że nie masz dodatkowego czujnika spalin, wówczas lepiej się prowadzi spalanie, bo dochodzą dodatkowe pożyteczne informacje do sterownika.

Opublikowano

No to wiercisz dziurkę w czopuchu albo rurze dymowej i podpinasz. Żeby ten czujnik dłużej wytrzymał, można dorobić taką pochwę z rurki o trochę wiekszej srednicy niż średnica czujnika. Długość z 12-15 cm a na końcu zaklepac żeby było szczelne. Z przodu rozcinasz na 1cm i rozginasz na boki, zrobi się taki ogranicznik czy skrzydelka, zabezpieczy rurkę przed wpadnieciem do wewnątrz rury.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.