strus Opublikowano 28 Września 2017 #1 Opublikowano 28 Września 2017 witam,tak w skrócie.mieszkam w mieszkaniu komunalnym,powierzchnia około 50m2.kiedyś był tu piec kaflowy ale poprzednik rozebrał go i sprzedał.i prze zemnie ogrzewanie było kozą.ale to dość mało efektywne więc postanowiłem o zrobieniu c.o.układ najprostszy otwarty z kotłem na paliwo stałe(głównie drewno)zasilający bojler i 6grzejników(na początek)i tu zaczynają się problemy,jako że mieszkam na parterze to naczynie wzbiorcze musi być nad sufitem(nie mogę dać go wyżej komuś do mieszkania)wysokość od podłogi do sufitu to 3metry.pierwotnie w założonym prze zemnie projekcie naczynie było połączone bezpośrednio z kotła rurą 1cal tak jak na tym szkicu https://zapodaj.net/b92b0c17fef11.bmp.html niestety nie zdało to egzaminu i pewien hydraulik po obejrzeniu kazał zrobić to tak https://zapodaj.net/fd5590cd5d6e9.bmp.html.od początku mi się to nie podobało bo gdzie tu rura bezpieczeństwa itd.ale posłuchałem fachowca i tak zrobiłem na próbę,co się okazało pompa pchała wodę w to naczynie.moja ostateczna wizja wygląda tak.https://zapodaj.net/fad42455f72f6.bmp.html co sądzicie o tym projekcie?dla mnie priorytet ma być bezpiecznie i działać.oczywiście na grawitację nie mam co liczyć.zdecydowałem się na pex bo to nie moje mieszkanie i nie chce ładować nie wiadomo ile kasy.niestety ograniczenia lokalowe i naczynia wyrównawczego dać wyżej nie mogę.dlatego pompa na zasilaniu.proszę o opinię.jak czegoś zapomniałem dopisać proszę pytać.
henryk1953 Opublikowano 28 Września 2017 #2 Opublikowano 28 Września 2017 Po pierwsze musisz miec zezwolenie wlasciciela budynku na zmianę systemu ogrzewania ,(Wszystko na piśmie) Po drugie masz kociol 23kW takiego kotła nie mozna zamontować w pomieszczeniach niemieszkalnych. Max 10kW W twoim przypadku to i tak za duzo. Wedlug pierwotnego schematu to powinno dzialac , problemem może być - male srednice i brak kryzowania.. Tu masz jak podlaczyc naczynie wzbiorcze. naczynie wzbiorcze -norma.pdf poczytaj ten wątek - post106 masz projekt wykonany przez fachowca https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21391-setlans-9kw-czy-p2ar-kds-pw-7-9-kw/page-6 zwróc uwagę na srednice wewnętrzne rur w projekcie jest miedż a ty masz pex
strus Opublikowano 29 Września 2017 Autor #3 Opublikowano 29 Września 2017 zezwolenie jak i opinia kominiarska jest oczywiście.co do kotła wiem że przewymiarowany.miał być 6kw ale ktoś mnie zrobił w hu.. i tak na szybko taki się trafił.w tym wątku co podałeś jest pompa na powrocie więc odpada u mnie bo naczynie muszę mieć nad sufitem.a czytałem że jak pompa na powrót to naczynie musi być wysoko.czyli wg PN naczynie tak może być jak u mnie?https://zapodaj.net/fad42455f72f6.bmp.html .a co do średnic to za małe?i tak na grawitacje nie mam co liczyć.to jest instalacja "budżetowa",tak jak pisałem nie mam zamiaru ładować dużo kasy w nie moje mieszkanie,dlatego takie materiały.zasilania nie planuje kryzować bo do ostatniego grzejnika w korytarzu od pieca jest 12metrów.a na jego sprawności też mi zależy.
strus Opublikowano 1 Października 2017 Autor #4 Opublikowano 1 Października 2017 skoro nie ma jakiś większych uwag co do projektu to biorę się za wykonanie.dziwi mnie aby jedno PN jasno mówi jak naczynie podłączyć a hydraulik kazał je wywalić na koniec układu za bojler np.ja jednak zdecydowałem że będzie nad kotłem.
strus Opublikowano 2 Października 2017 Autor #5 Opublikowano 2 Października 2017 mały update.prace ruszyły pełną parą :) .pytanie do ekspertów wyjście z kotła jak lepiej zrobić wg opcji 1 czy 2? https://zapodaj.net/e7d0d2bd19b50.bmp.html
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.