bumiro Opublikowano 20 Marca 2017 #1 Opublikowano 20 Marca 2017 Witam Proszę o pomoc w ocenie schematu. Wiem że pewnie część osób zaneguje schemat ze względu na układ mieszający (łączy sobie rozdzielacz podłogówki i grzejnikowy) ale mi się podoba. Całość instalacji CO planuję w PEX/AL/PEX. Doprowadzenie do grzejników fi 16mm pozostałe jak na schemacie. Proszę o ewentualne zmiany schematu lub propozycje innych rozwiązań. Z góry bardzo dziękuję.
sambor Opublikowano 20 Marca 2017 #2 Opublikowano 20 Marca 2017 .... ale mi się podoba. Argument całkiem bez sensu. Rozwiązanie kłopotliwe w regulacji i prawidłowym działaniu, ale jak się podoba. PS Narysuj prawidłowo podłączenie zaw 4-D Rozmiar 4-D podany jako 1" jest dużo za mały do prawidłowego działania inst.
Gość mak Opublikowano 20 Marca 2017 #3 Opublikowano 20 Marca 2017 "...ale mi się podoba..." I trudno nawet polemizować z kimś kto wie że rozwiązanie jest do d..... ale mówi że takie mu się podoba. Bogatemu nikt nie zabroni popełniać błędów bo go stać na przeróbki. Biedny by dwa razy pomyślał zanim wyda złotówki a jak wydaje to stara się aby były wydane sensownie. Pomimo że usilnie próbujesz zrobić tą instalację źle, ja jednak zaproponuję Ci podzielenie instalacji na podłogówkę i grzejniki. Podłogówkę oczywiście z układem mieszającym z zaworem 3D. Grzejniki mogą być zasilane bezpośrednio z kotła. I raczej nie buduj instalacji z pex w obiegu kotłowym tam musi być rura stalowa albo miedziana o średnicy wyjścia z kotła do tego zawór 4D takiej samej średnicy. Rurociągów zasilających rozdzielacze też nie buduj z pex/AL/pex tylko najlepiej z miedzi, a pex będzie bardzo dobrym od rozdzielacza. Decyzja oczywiście i tak jest Twoja.
bumiro Opublikowano 20 Marca 2017 Autor #4 Opublikowano 20 Marca 2017 .... ale mi się podoba. Argument całkiem bez sensu. Porostu ze względu na ilość miejsca potrzebną na urządzenie. Dodatkowo mam małą powierzchnie do nagrzania ok 100m2 piec 14- 15kW mniejszych nie robią. A wiec z mojego punktu zespół mieszający jest dobrym rozwiązaniem. Jaką wielość zaworu proponujesz? Załączam schemat poprawiony. Do belek i wokół pieca będzie w miedzi widać to po średnicach.
sambor Opublikowano 20 Marca 2017 #5 Opublikowano 20 Marca 2017 zaw 4-D - 6/4". Twoje argumenty są dziecinne, masz kotłownię to wsadź tam cały sprzęt, a do szafki możesz wsadzić 2 osobne rozdzielacze.
Gość mak Opublikowano 20 Marca 2017 #6 Opublikowano 20 Marca 2017 post nr 1 ".... Całość instalacji CO planuję w PEX/AL/PEX..." post nr 4 ".....Do belek i wokół pieca będzie w miedzi widać to po średnicach..." czyli "plączesz się w zeznaniach" albo całość w pex/AL/pex albo nie. W rurach pex też jest rura o średnicy zewnętrznej 28 a z rysunku nie wynika że w kotłowni jest miedź
bumiro Opublikowano 20 Marca 2017 Autor #7 Opublikowano 20 Marca 2017 OK nie określiłem tego dokładnie ale zostało to wyjaśnione. Mam inne pytanie czy ktokolwiek ma takie rozwiązanie z układem mieszającym i może udzielić opinie. A przeciwników proszę o wyjaśnienie dlaczego to nie będzie działać. MAK ja nie mogę znaleźć 28 pex-y.
Gość Digitrax Opublikowano 20 Marca 2017 #8 Opublikowano 20 Marca 2017 Forum to nie koncert życzeń. Było wiele tematów tutaj poruszanych i dokładnie opisujących wszelkie za i przeciw danemu rozwiązaniu. Wybacz ale część z nas zawodowo zajmuje się wykonywaniem sieci i poprostu nie mamy ochoty kolejny raz udowadniać, że białe jest białe a czarne jest czarne :D
sambor Opublikowano 20 Marca 2017 #9 Opublikowano 20 Marca 2017 Kolego @Digitrax, nie wiem dlaczego od pewnego czasu i ma forum i prywatnie dostrzegam wzrost odlotowych teorii i pomysłów w naszej branży. Za pewnie to wpływ trendów ogólnokrajowych na wszelakie zmiany, nie tylko w rządzie, ale też w naukach ścisłych.
Gość mak Opublikowano 21 Marca 2017 #10 Opublikowano 21 Marca 2017 "....i prywatnie dostrzegam wzrost odlotowych teorii i pomysłów w naszej branży..." Ogólnie to tak 30-40% trafiających na forum ma w instalacji jakiś "odlot". Czy to więcej niż 2 czy 3 lata temu nie wiem, tak jak i nie wiem jaki ma na to wpływ polityka. Ale panowie trochę sami jako instalatorzy, technicy jesteśmy temu winni i ogólnie jako środowisko powinniśmy uderzyć się w pierś. Niestety spora część naszych kolegów ma wrodzoną awersję do słowa pisanego (wytycznych projektowych, zaleceń, instrukcji ....) i rysunku (schematy) a przy okazji niestety lubimy wszystko poprawiać, udowadniać że potrafimy zrobić lepiej niż to określają normy wytyczne i instrukcje! Twórczość hydraulików to jedno, druga to twórczość osób które instalatorami nie są. Ta twórczość ma przeważnie związek z .... kosztami i próbami udowodnienia że można zrobić taniej. Cóż takie życie i trzeba się z tym pogodzić.
sambor Opublikowano 21 Marca 2017 #11 Opublikowano 21 Marca 2017 Ostatnio spotkałem się pojęciem "krzyżowe podłączenie zaworu 4-D" cokolwiek miałoby to znaczyć. A miało to służyć polepszeniu pracy zaw 4-D o rozmiarze 1" , podłączonego pod kocioł 25kW. Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to zrobić?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.