Pabloklb Opublikowano 19 Stycznia 2017 #1 Opublikowano 19 Stycznia 2017 Witam. Pracuje u mnie piec Integra LUX Żywiec 18 kW oczywiście z podajnikiem na ekogroszek. Sterownik TECH ST 42 Chciałbym pomału przygotować się do zautomatyzowania podłogówki. Poniżej załączyłem zdjęcia mojej instalacji. Mam 6 pętli. 1. łazienka dół 2. łazienka góra 3. Salon zewnętrzna pętla 4. Salon wewnętrzna pętla 5. Kuchnia - otwarta połączona z salonem 6. Wiatrołap i toaleta na dole Dom z 2011 roku. Nowy, parterowy z użytkowym poddaszem. Ytong i 14 cm styro. Sterowanie musi być bezprzewodowe bo nikt nie pomyślał o tym wcześniej i nie mam kabli. Sterownik ma możliwość podłączenia sterowania pokojowego (ale to bez sens... bo w pokojach a jest ich 7 są grzejniki z termostatami, do tego podłogówka tak jak powyżej, jeden sterownik nie da mi żadnego komfortu) Teraz wszystko muszę regulować ręcznie. Na piecu ustawiam temp wody na podł.... obecnie 34 stopnie.. efekt jest taki że w salonie chłodno a w łazience sauna... ręczne kręcenie zaworami pętli też nie wiele da... bo ciężko dobrać to na oko i przeczucie. Dlatego proszę o pomoc, jak mogę to wszystko przerobić zachowując przy tym zdrowy rozsądek cenowy. Wydaje mi się, że poprzez dodanie kilku stref mógłbym wpłynąć na ilość spalonego opału (np w łazienkach grzeje non stop a nie musi... tym samym gdy sterownik wyłączy w niej obieg, większa ilość ciepłej wody przepłynie przez pętle w salonie... tak to po chłopsku rozumiem...) Chciałbym zrobić 4 czujniki 1. łazienka 2. łazienka 3. Salon z kuchnią 4. wiatrołap Swoją drogą jaką macie temperaturę na podłogówce? Te 34 nie jest za dużo? Mam tam termostat na wejściu... ale jak widać na termometrze i tak wpływa ok 40 st. a w domu za ciepło nie jest. Podłoga w salonie jest letnia... na boso tam nie stanę... a u znajomych jest bardzo przyjemnie, można na niej leżeć. Obecne spalanie przy wysokich mrozach to podajnik 150 kg na tydzień. Na cały rok 3,5 tony z CWU więc aż takiej tragedii nie ma. Czy mój tok myślenia o rozbudowie i przerobieniu CO jest słuszny? Chcę by w domu było przyjemnie ciepło... a efekt taki że czasem idę się dogrzać do kotłowni na piwo :)
RobertGr Opublikowano 19 Stycznia 2017 #2 Opublikowano 19 Stycznia 2017 Do podłogówki polecam ogrzewanie strefowe. Niezależne każdego wybranego pomieszczenia. Sterowanie bezprzewodowe może być np tech steruje również pracą kotła w razie potrzeby wyłączając go lub załączając. Dobrze zainstalowane przyniosą korzyści w postaci komfortu oraz zmniejszenie zużycia opału. Temperatura 40 to trochę za dużo, ale chyba masz kiepskie rozwiązanie mieszacza jak widać na zdjęciach.
Pabloklb Opublikowano 19 Stycznia 2017 Autor #3 Opublikowano 19 Stycznia 2017 no ok, tak w skrócie chcę mieć sterowanie strefowe... Tylko proszę o pomoc w wyborze zestawu (w sensie konkret, tej firmy bo mam, sprawdzone, dobre i w dobrej cenie) A zwłaszcza chcę to zainstalować sam. Teraz mam sterownik TECH... może ktoś na forum dokładał też taki system i może się podzielić wiedzą i doświadczeniem. Regulatorów temp. nie chcę z androidem, procesorem 3 Ghz i wyświetlaczem HD.... chcę najprostsze rozwiązanie co ma się przełożyć na długoletnie działanie. Sterownik strefowy ma możliwość obsługi pompy... tylko teraz której? bo mam 3... jedna na CO, CWU i podłogówkę... Podłogówka jest obsługiwana przez Sterownik pieca, czyli jak to później ma wyglądać... mam przepiąć pompę podłogową do nowego sterownika? a na piecu wyłączyć pompę podłogową? A co jest nie tak z moją instalacją podłogową? (pytam bo nie za bardzo się na tym znam, a nie robiłem tego od podstaw, tylko kupiłem gotowy dom już z instalacją a teraz muszę wszystko przerabiać pod siebie) i chcę wszystko zrobić za jednym razem tak jak powinno być Mam trochę czasu do wiosny, więc chcę ten czas wykorzystać na naukę i się do tego przygotować. Pętli jest 6, z czego mają być 4 strefy
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.