Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Taurus Angus


loko90

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

zakładam nowy temat ponieważ nie znalazłem na forum mojego kotła i sterownika, a mianowicie: 

kocioł firmy TAURUS, model ANGUS

sterownik TECH ST-483

moc kotła 25 kW

ustawienia przy jakich aktualnie jestem:

czas podawania: 14 sekund

czas przerwy: 64 sekundy

siła nadmuchu: 15 %

czas pracy w podtrzymaniu - 12 sekund, a przerwa 50 sekund (przez zimę krótko trwa podtrzymanie, więc to raczej nie ma takiego znaczenia)

posiadam wentylator firmy POL-FANS typu RMS - 120, w którym próbowałem się pobawić rączką sterującą przepustnicą, jednak nie ma tam żadnych oznaczeń kiedy jest np 25% a kiedy nie, więc to tak raczej na wyczucie.

 

Z osiągnięciem żądanych temperatur nie mam żadnych problemów. Jedyne z czym mam problem, to z popiołem a mianowicie jego brak... spadają niedopalone węgielki.

Wyczytałem, że trzeba wydłużać stopniowo przerwę podawania i obserwować, jednak jeśli wydłużę o jeszcze kilka sekund, to w kielichu będzie nie wystarczająca ilość węgla i piec zgaśnie albo co gorsza, żar mi się wróci do zasobnika..

 

Aktualnie ( temp na dworze od -10 do +6 ), zasobnik ( 200 l - wychodzi jakoś 100+ kg opału ) wystarcza mi w dwa dni. 

 

Dom stary, dużo ciepła ucieka przez stary dach, powierzchnia do ogrzania ponad 200 m2.  

 

Z góry dziękuję za pomoc. Jeśli jeszcze mam coś dopisać, lub wrzucić zdjęcie / filmik, to proszę pisać.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj fotki pieca..popiiolu i palnika

Czy palisz w pid?

Jqka temp powrotu?

Ile stopni histerezu kotla?

Wg mnie powinienes zmniejszyc moc kotła do np 23kW i dodac wiatru np 28%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, posiadam taki sam kocioł, dom ocieplony styropian 10 cm, powierzchnia około 240m. Długo kombinowałem z ustawieniami pieca. Obecnie ustawienia to czas podawania 3s, przerwa 21s. W zależności od temperatury wydłużam lub skracam przerwę podawania o kilka sekund. Nie zmieniam czasu podawania. Wcześniej miałem dłuższe czasy podawania i przerwy ale robiły się spieki i nie dopalał węgla. Obecnie węgiel dopala. Palę retopalem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, a więc:

zawór mam ustawiony, w zależności od temp na dworze, na 45 st. , a powrót waha się 35 - 50 st.

histereza kotła mam ustawione 2 st.

nie wiem, co znaczy pid ?

ustawiłem wentylator na 28% i po 24 godzinach zero różnicy.

 

Spróbowałem przez kilka dni ustawień kris1970, wydłużając codziennie o 2 sekund przerwę podawania, bo dalej tylko niedopalone węgielki spadywały. Doszedłem w końcu do przerwy podawania, w której mi kocioł zaczynał gasnąć i zaprzestałem. 

 

Na wszystkich powyższych ustawieniach zasobnik 200 l ( ~115 kg groszku ) wystarcza tylko na dwa dni...

 

Do tego jeszcze komin bardzo mi się nagrzewa, niezależnie od ustawienia rączki na wentylatorze.

 

Dzisiaj na próbę przywróciłem ustawienia fabryczne, czyli:

czas podawania - 20 sekund

przerwa - 60, ale wydłużyłem do 70

wiatrak - 60 %

 

Załączam zdjęcia i film :

 

https://zapodaj.net/f96b394a5c136.jpg.html

https://zapodaj.net/c35200244c571.jpg.html

https://zapodaj.net/1d8efb5e8670e.jpg.html

https://zapodaj.net/52b19d964b782.jpg.html 

 

https://youtu.be/B8STEeQ22bQ

 

Z góry dziękuję za dalsze odpowiedzi z poradami, pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki kocioł 24 kw będzie tyle palił w takim ogrzewaniu 200 M2 .Jaka temperatura w domu? Czy masz jakieś sterowanie?

Pierwsze ustawienia które podałeś czyha były dosyć poprawne.

W ustawieniach fabrycznych jak widać na filmie grzejesz komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w domu 20-22 st. 

Sterowania pokojowego nie mam, jedynie to, co na kotle ustawię.

Film jest nagrany z tych pierwszych ustawień właśnie. W instrukcji jest napisane, że ogień powinien być nawet lekko wyższy i opierać się na płaszczu powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli film nagrany z pierwszych ustawień to znaczy nadmuch 15% to i tak jest za dużo bo idzie ciepło w komin. Wysokość płomienia bardzo często zależy od rodzaju węgla, a nie od ustawień. Na twoim miejscu zmniejszyłbym nadmuch i to dość radykalnie płomień ma być spokojny.

Sterownik pokojowy z pewnością zaoszczędziłby trochę opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc po dwóch dniach na nadmuchu 10% zużycie węgla faktycznie zmalało i komin zrobił się trochę chłodniejszy. 

 

pozostaje problem niedopalonego węgla..dzisiaj ustawiłem 4 sekundy podawanie na 23 sekundy przerwy -- prędzej było 4 / 21 i cały odpad w postaci czarnych, skurczonych węgielków.. to samo na ustawieniach fabrycznych i im przybliżonych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wspomniałem, że posiadam w instalacji kotła dodatkowo  Hydrauliczny Zestaw Podłączeniowy tzw. “HZP” bez sterownika pokojowego. Temperatura zadana 60 stopni, kocioł zaczyna pracę przy 58 stopniach. Zawór powoduje, że temperatura powrotu do pieca może być mniejsza tylko o 5 stopni (ochrona pieca przed skraplaniem). Temperatura zadana obecnie 42 stopnie. Nadmuch mam na 15% (przesłona dmuchawy na około 50%), czas podawania 3 sekundy, przerwa 30 sekund. Węgiel dopala się z tym, że na ściankach osadza się dużo sadzy i czyszczę piec codziennie. Czyszczenie zajmuje ze 3 minuty. Mniej sadzy było jak ustawiłem temperaturę zadaną 75 stopni ale wtedy zużycie węgla było większe. W styczniu  średnie spalanie około 25kg na dobę, do grudnia spalał średnio 20kg na dobę. Płomień mam mniejszy niż na filmie. Praca kotła do temperatury zadanej dzisiaj rano 10minut ( na zewnątrz było -14 stopni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam mam kocioł Taurus Angus 5 14 kw z sterownikiem ecomax 910 i mam taki nie typowy problem z jednej strony w palenisku robi mi się taka jakby dziura wypalona od strony dżwiczek a natomiast z drugiej strony mam górkę taki posklejany węgiel i się spiętrza proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.