Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Taurus Bizon Jak Go Opanować?


kynzior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam w domu kocioł Taurus Bizon (raczej jakiś starszy typ) niestety nie mam do niego papierów więc jedyne co mogę powiedzieć to, że jest to prawdopodobnie piec 25 kW bądź 18,5Kw (wielkość powierzchni do ogrzania ok. 120m2). Piec z podajnikiem ślimakowym - pali ok. 30kg na dobę co wydaje mi się bardzo dużym zużyciem, ponieważ znajomi twierdzą, że na dobę palą max 15 kg (ekogroszek z Chwałowic). Zapewne mam źle ustawiony piec (obsługuje go dopiero miesiąc+ fakt, że jestem kobietą ;)). Czy ktoś może mi coś doradzić? Aktualne ustawienia:

czas podawania 25 sekund

przerwa w podawaniu: 2 minuty

histereza co - 6 stopni

histereza cwu - 6 stopni

temperatura zadana: 59 stopni

nadmuch otwarty praktycznie na całego

sama moc nadmuchu ustawiona na 35%

 

Problem pojawia się ze spalaniem (zbyt duże moim zdaniem) + nie zawsze jest w stanie dogrzać do zadanej temperatury - wydaje mi się, że zajmuje mu to za dużo czasu.

 

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodał bym tych pytań:  jaki sterownik ????   Jaki opał ???  (kaloryczność/wartość opałowa, popiół, spiekalność, siarka, uziarnienie, - czy wiesz bo najczęściej kupujacy wystarczy że słyszą np. "wysokokaloryczny ekogroszek z Piasta"  a to przeciesz nic nie mówi i jakości opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ok. 90letni, ocieplony (niedawno). Jest pompka podłogowa i pompa co (w pobliżu pieca jest zamontowany zawór trójdrożny). Sterownik ST-40. Ekogroszek z Chwałowic (według ich strony: https://www.pgg.pl/o-firmie/oddzialy/1cw)typ: 32.1, klasa: 27/070/08, wartość opałowa: 27 000–28 500, popiół - 5,0 - 7,0, siarka- 0,55 - 0,80, wilgotność - 6 – 9, zdolność spiekania - 5 - 20. Zdjęcia zrobione przed chwilą przy ustawieniach, które podałam wyżej.

post-71117-0-46712600-1482337566_thumb.jpg

post-71117-0-70323500-1482337567_thumb.jpg

post-71117-0-54679200-1482337573_thumb.jpg

post-71117-0-72927400-1482337573_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wg. mnie trzeba zmniejszyć histerezę CO na 2*C (mniejsze wahania temperatury, mniej energii kocioł potrzebuje na dogrzanie). Co do fotek to, w którym momencie pracy kotła robione. Za mocno dmuchasz. Palnik retortowy to mniejsze dawki a częściej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zapytam retorta wyczyszczona? ( dostęp od spodu lub z boku) Klapkę bym przysłonił na 90% i regulował mocą dmuchawy za pomocą sterownika. czas podawania 5-7 s, przerwa 25-35 s. no i histereza CO na 2*C. Czy posiadasz zawór 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retorta inaczej palnik retortowy. Wyczystka od spodu lub z boku. Tam nie zbiera się pyłek tylko tzw. grysik, który przedostaje się przez kanały napowietrzające i z czasem uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza do strefy gdzie zachodzi reakcja spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłaś ustawienia tak jak pisałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak zajrzysz co parę godzin. Nie zmieniaj za często ustawień w krótkim czasie. Pamiętaj o histerezie CO, zmień na 2*C. Życzę powodzenia i Wesołych Świąt. Jak co to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety przy tych ustawieniach jest gorzej. Widać, że piec nie jest w stanie dopalić do końca ekogroszku (lekko czarne skorupy). Aktualnie mam ustawione na 40 sekund czas przerwy i 4 sekundy czas podawania. Ekogroszku poszło więcej (ale zobaczę jutro czy na pewno - normalnie trzymał 3 dni <ok. 90kg załadunek>). Teraz palnik retorowy ma na sobie znacznie więcej grud wszelakich. Poniżej zdjęcia:

 

 

post-71117-0-19214000-1482665342_thumb.jpg

post-71117-0-78908500-1482665356_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.