Daniel1332 Opublikowano 30 Listopada 2016 #1 Opublikowano 30 Listopada 2016 Witam , mam problem z ustawieniem pieca . Na początek napiszę , że powierzchnia użytkowa domu to 200m2 . Dom budowany na początku lat 90 . Budowany na "półtora" pustaka i docieplony 8 styropianem . Na stropie wełna 10 , a pod dachem wełna 15 . Dach pokryty blachodachówką . W domu znajduję się 12 grzejników . Posiadam również zawór 4d . Problem jest tego typu , iż mimo temperatur na zewnątrz ok 0oC spalanie na dobę to ok 45 kg ekogroszku . Ekogroszek również nie wypala się dobrze , w popielniku pozostaje dużo czarnych grudek , a część wypalonego popiołu to szlaka . To moje ustawienia : -temperatura zał. pompy 35 stopni -podawanie paliwa 9s -pauza w podawaniu 65s -Moc dmuchawy 65% -pauza w podtrzymaniu 20 min -praca w podtrzymaniu 20s -opóźnienie nadmuchu 10s -histereza cwu 2 stopnie Temperatura co 55 stopni , a cwu 45 stopni. Temperatura w wewnątrz to 21,5 stopnia Proszę o pomoc . Pozdrawiam
Lorlen Opublikowano 30 Listopada 2016 #2 Opublikowano 30 Listopada 2016 Ilość spalonego paliwa zależy też od jego kaloryczności. Słabe paliwo = więcej go potrzeba. Dmuchawa chyba za bardzo dmucha. Nie wypalony węgiel to może za duża dawka i zbyt mała przerwa pomiędzy podaniami. Spróbuj podać 6 sek co 40 sek a dmuchawa 35% lub Twoje 9 sek podawania ale co 80 sek no i na dół z dmuchaniem. Trzeba też obserwować co dzieje się na palenisku, czy się zbytnio nie wypiętrza czy może zapada.
Daniel1332 Opublikowano 30 Listopada 2016 Autor #3 Opublikowano 30 Listopada 2016 Dzieki za podpowiedz , dam znac jaki bedzie efekt jutro po wprowadzonych zmianach .
Daniel1332 Opublikowano 1 Grudnia 2016 Autor #4 Opublikowano 1 Grudnia 2016 Usrawilem podobne ustawienia do proponowanych czyli podawanie 6s i pauza 43s dmuchawa na 40% . W dalszym ciagu kopiec jest mocno wypietrzony a paliwo niedopalone . W dodatku piec pracuje ok. 12 min dobijajac do zadanej temperatury i orzestaje pracowac na jedyne 6-8 min . Wydaje mi sie , ze to troche za krotko . Moze ktos ma jeszcze jakies sugestie ? Bardzo prosze o pomoc , bo juz trace nerwy .
Mario1969 Opublikowano 1 Grudnia 2016 #5 Opublikowano 1 Grudnia 2016 odnośnie cyt ."W dodatku piec pracuje ok. 12 min dobijajac do zadanej temperatury i orzestaje pracowac na jedyne 6-8 m" .A to nie jest właśnie pożądane, aby kocioł nie przechodził w podtrzymanie? Tylko wypalał wszystko na pył w jak najmniejszej dawce opału?
Daniel1332 Opublikowano 1 Grudnia 2016 Autor #6 Opublikowano 1 Grudnia 2016 Wielu moich znajomych ma tak ustawione piece , że pracują te 12 min po czym temperatura osiąga żądaną , ale nadal wzrasta do tych 57 stopni . Następnie ich piece przestają pracować nawet na 20 min . U mnie nawet 10 min nie wytrzymuje no i ten nieszczęsny niewypalony groszek . Zauważyłem jednak , że groszek na palenisku nie pali się równomiernie . Z przodu z prawej strony paleniska powstaje czarny "języczek" którym właśnie spada niewypalony groszek . Poza tym miejscem groszek wszędzie dobrze się pali , ale mimo to i tak się skleja i powstaje "żużel". Z tego co czytam na forum i po wypowiedzi kolegi wyżej sądzę , że piec jest w miarę dobrze ustawiony . Obawiam się , że to wina ekogroszku . Wcześniej nie dopuszczałem tej myśli ponieważ od 3 lat kupuję groszek z tego samego miejsca i nigdy nie było , aż takiego problemu .
Lorlen Opublikowano 1 Grudnia 2016 #7 Opublikowano 1 Grudnia 2016 Spróbuj obniżyć czas podawania o sekundę czyli do 5 sek. i obniż dmuchawę do np 37%. No i obserwuj dalej. Ekspresem to się nie da, bo kocioł musi się ustabilizować w nowych ustawieniach. No i nie reguluj wszystkim na raz. Albo obniżaj dawki paliwa albo wydłużaj czas przerwy pomiędzy podaniami. To że kocioł krótko stoi w podtrzymaniu to nie wada. Tak jak kolega wyżej pisał małe dawki paliwa ale częściej=mniej sadzy w kotle,równiejsza praca bez dużych spadków temperatury. Jak część palnika jest ciemna to może jest jakaś nieszczelność którą powietrze ucieka zamiast w pełni napowietrzać złoże? Jaki palnik jest w tym kotle? Stalowy, żeliwny , retorta okrągła, prostokątna ?
Lorlen Opublikowano 3 Grudnia 2016 #10 Opublikowano 3 Grudnia 2016 No i jak tam z tym spalaniem? Jeżeli palnik to Ekoenergia, to wiem na pewno, że fabrycznie nie uszczelniają korony silikonem. Zapytaj producenta kotła czy uszczelniał koronę palnika po zmontowaniu całości. Rozumiem, że najlepiej pali się od strony podajnika a na końcu jest ciemny. W takim razie pomaga cegła szamotowa stawiana na sztorc na koronie palnika od strony podajnika. Było o tym parę razy na forum.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.