komor Opublikowano 6 Października 2016 #1 Opublikowano 6 Października 2016 Witam szanownych. Mam ogromną prośbę. Z racji (jak w temacie), ze dotychczasowy zasypowiec cieknie i na szybko potrzeba nowego kotła, to i przy okazji chcę sobie trochę ułatwić i w podajnikowca uciec. I teraz dylemat. Dotychczas: miałowiec z pleszewa 50 KW, powierzchnia do ogrzania: dom - 200 m2, pomieszczenia inne (4,0 m wys) 170 m2. Lata 70-te. Co do instalacji i ocieplenia, dużo by opisywać... i może szkoda na to czasu. W każdym razie: większość instalacji stara na żeliwnych żeberkach + fawiry niestety (jedna podłogówka w łazience - ok. 6 m2), dachy ocieplone, okna nowe. Dogorywający miałowiec zjadał do tej pory (przez ostatanich 7 lat) groszek z macela (31kJ, typ 33) i szło tego średnio 7,5 tony/sezon. Ów kocioł został (a w zasadzie jego palnik) doposażony w 10-12 cegieł szamotowych, bo niestety na tym paliwie okazał się przewymiarowany. Jak to z zasypowcem, w okresach przejściowych palone na pół gwizdka wieczorem, w środku zesonu od wygaszenia do wygaszenia (1 na dobę). W domu temp. utrzymywana na poziomie 22-23C w pomieszczeniach gospodarczych ok. 19-20C - tak jakoś samo działa. Czy jesteście w stanie określić i pomóc mi w dobraniu mocy podajnikowca na podstawie dotychczasowego zużycia. Czy np. SAS SOLID 36KW lub Defro Komfort Eko PZ 35 kW wystarczy, czy muszę już wskakiwać w wyższą półkę (40-50 kW). Myślałem jeszcze o SKAM-ie (są 40kW), lecz nie mam szans na dość szybki zakup, a do grudnia to może nie dać rady wysłużony miałowiec. Za wszelkie sugestie z góry dziekuję i nie ukrywam, ze czas goni i szybko będę musiał podjąć decyzję.
karoka65 Opublikowano 6 Października 2016 #2 Opublikowano 6 Października 2016 Porządny kocioł 25kW powinien to ogarnąć ale nie chce Ci się pisać o tym co ważne, znaczy o tym ociepleniu :)
komor Opublikowano 6 Października 2016 Autor #3 Opublikowano 6 Października 2016 Dzięki za odzew i sugestię :) Co do: nie chce mi się pisać... ocieplenia elewacji nie ma, mury grube (nie mam projektu) i z tego co pamiętam, przy okazji jakiegoś przekuwania się, że to dziurawka, pustka powietrzna w środku i jeszcze jakiś pustak, czy coś, sorry, nie dopytałem swego czasu. Dlatego w pierwszym poście bardziej skupiłem się na dotychczasowym zużyciu, które to, wdawało mi się, może pomóc w ustaleniu mocy kotła.
Adam29 Opublikowano 17 Października 2016 #4 Opublikowano 17 Października 2016 Moc kotła obliczysz na cieplowlasciwe Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.