Skocz do zawartości
Sylvianas

Na Rotametrze Nie Widać Pływaka.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam instalację solarną z rur próżniowych - 45 szt. i zasobnik 300 l. Instalacja w przyszłym miesiącu dopiero będzie miała 1 rok. Od jakiegoś czasu na rotametrze nie widać pływaka, bo ciecz ma brązowy kolor. Czy to oznacza, że glikol powinno się wymienić? Chciałbym zaznaczyć, że glikol raczej się nie przegrzał, bo osiągi instalacji są mizerne. Temperatura glikolu na dachu w najbardziej gorące dni ledwo przekracza 60 stopni. Najwyższą temperaturę jaką zasobnik osiągnął, to 55 stopni. Proszę mi nie pisać o serwisie itp. bo prawie od samego początku walczę z serwisem PROMAG odnośnie tych słabych osiągów. Sprawa zaszła już tak daleko, że przekazałem dokumentację do banku kredytującego solary z żądaniem odszkodowania. Proszę o odpowiedzi w temacie rotametru i koloru glikolu. Czy powinno się wymienić glikol?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I jak sprawa się skończyła ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie jest ciśnienie w układzie?. Co do koloru to bardziej gdybanie z mojej strony, ponieważ kolektory montowałem tylko raz i to u siebie; nie pamiętasz co się działo przed mrozami - może niska temperatura spowodowała ścięcie glikolu ( to tylko moje gdybanie ). Co do samej instalacji to pamiętam że po poskładaniu wszystkiego dość długo płukałem wodą cały układ i dopiero po ok dwóch godzinach płukania woda była czysta ( trochę żółta ale stwierdziłem że jest ok ). Dopiero wtedy przedmuchałem kompresorem cały układ z wody i "nabiłem glikolem". Ale poczekajmy co Inni odpowiedzą, gdyż moja wiedza i doświadczenie są raczej mizerne.

edit:

Przepraszam dopiero po napisaniu posta zauważyłem datę pierwszego posta

Edytowane przez jony1525

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mgs
      Witam,
      Poszukujemy instalatorów lub firm instalacyjnych w rejonie Krakowa i okolic do współpracy przy budowie dydaktycznych pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz urządzeń fotowoltaicznych.
      Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy: info@mgs-nauka.com
    • Przez kre
      Witam! 
      Staram się naprawić / przerobić kotłownię. Niestety została zaprojektowana i wykonana tak, że nie działa zgodnie z oczekiwaniami  
      Zaopatruje ona w ciepło dom, w którym są 3 mieszkania.

W kotłowni znajdują się 
      - bufor 800 l, 
      - piec gazowy De Dietrich MCR2 24t (główne źródło ciepła), 
      - piec węglowy (uzupełniająco - wpięty do bufora), 
      - panele solarne (wpięte do CWU i bufora), 
      - zasobnik CWU, 
      - obecnie 1 obieg grzewczy, wszystkie pomieszczenia schodzą się skrzynce rozdzielczej,
      - wszystko kontroluje jeden indywidualnie programowany sterownik. 

Piec węglowy jest wykorzystywany okazjonalnie (goście, duże mrozy, etc), głównie działają piec gazowy i solary. W związku z tym, iż korzystanie z bufora wydawało się nieekonomicznym przy korzystanie tylko z kondensacyjnego pieca gazowego i powodowało bardzo dużą bezwładność, zostały dorobione zawory odcinające bufor manualnie. To jednak nie jest optymalne i wygodne rozwiązanie.

Chciałbym przerobić instalację tak, by nie było konieczności zmiany nastaw manualnie, podzielić na strefy ogrzewania i zastanawiałem się jak to zrobić minimalizując koszty przeróbki. 
      Narysowałem schemat instalacji obecnie (nie ma na nim naczyń wzbiorczych - ale są zainstalowane). Widać na nim obejście bufora z dorobionymi zaworami kulowymi. 
      Nie do końca rozumiem w jakim celu została zainstalowana dodatkowa pompa dla zbiornika CWU (na schemacie u góry), gdyż tę samą funkcję realizuje pierwsza pompa za zaworem 3D... 

Narysowałem też schemat z modyfikacjami, które wymyśliłem. 
      Przenosząc jeden zawór 3D na powrót z obiegu CWU/CO i dokładając zawory zwrotne można zrealizować automatyczne odłączanie bufora (automatyka na podstawie ilości zgromadzonego ciepła w buforze i pracy pieca węglowego/solarów). Pozostaje dalej pompa z dołożonym zaworem zwrotnym, zatem funkcja przełączania źródła: bufor/gaz, która była realizowana przez zawór 3D dalej jest realizowana przez pompy. 
      W takim układzie dalej mam możliwość korzystania z bufora w połączeniu z piecem gazowym (np. gdy w buforze jest jakieś ciepło, lecz za mało do grzania samodzielnego). 
      Mam nadzieję, że zmiana wysokości powrotu do bufora tych instalacji (przez ich połączenie) nie wpłynie bardzo na korzystanie z bufora. 

Obecnie do pompowania wody w obiegu CO wykorzystywana jest pompa w piecu De Dietrich MCR2 24t. Niestety nie jest wystarczająca dla całego domu (3 poziomy). Jednak nie jest to chyba problem, gdyż i tak chcę podzielić instalację na 3 lub 4 niezależne obiegi wykorzystując elektrozawory strefowe 2D (wszystkie kaloryfery schodzą niezależnie do jednej rozdzielni w kotłowni), więc można zaprogramować to tak, by nie działały wszystkie równocześnie, a wówczas pompa powinna dać radę. Można dołączyć sprzęgło i mocniejszą pompę, ale nie wiem czy to jest konieczne, a podnosi koszty.

Jeśli jest tu jakiś oczywisty błąd to proszę o sugestie:)

Czy jest jakiś konkretny powód dla którego zawór zwrotny instalowany jest za pompą a nie przed i czy faktycznie nie powinien pracować w pionie, tylko w poziomie? W moim przypadku wygodniej byłoby zainstalować jeden przed (mniej przeróbek).

Mam też przy okazji pytanie o elektrozawory strefowe: czy ktoś może polecić jakieś przyzwoite i w dobrej cenie? 1/2 lub 3/4 cala. Znalazłem niedrogie z mosiądzu niklowanego (instalacja jest miedziana).

Przy tych założeniach przeróbki nie są duże (przełożenie zaworu 3D, dołożeniezwrotnego, likwidacja pompy i dołożenie zaworów strefowych), oczywiście do tego sterowanie, ale to zamierzam wykonać i zaprogramować sam, więc nie ma większego problemu z niestandardowymi rozwiązaniami.

Dziękuję z góry za wszelkie sugestie i pozdrawiam, 
      szymon

• Przez Paweł26
      Witam.

W  gminie został wyłoniony wykonawca,który od listopada zacznie montować instalacje solarne.
      Firma która złożyła najkorzystniejsza oferte zadeklarowała montaz urzadzeń o których nigdy nie słyszałem.
      Zestaw ma sie składać:
      - sterownik  ST402/ST402N_
      - grupa solarna oventrop „Regusol L-130” Dn 20
      - zasobnik/podgrzewacz CWU PDT 300 z  anodą tytanową
      - kolektory czeskie  Sun Wing T4 firmy T.U.I spol s.r.o

Zastanawiam sie czy warto zainwestowac w taki sprzet,mam jeszcze możliwośc zrezygnowania....
      1. Karta katalogowa.pdf
      1 Karta techniczna.pdf
      1 Karta Katalogowa T4 Cu ( 1,9 - 2,2 ).pdf
      1 Karta katalogowa podgrzewacze PDT.PDF
    • Przez Darekas
      Czy wspomaganie solariami niskotemperaturowego ogrzewania podłogówka + grzejniki w układzie z mieszaczem będzie dziać i czy wogóle ma jakiś sens.

Czy w takiej instalacji konieczny jest zbiornik CWU + zbiornik buforowy?

Niestety mam małą kotłownię gdzie 2 takie zbiorniki się nie zmieszczą.

Czy są może zbiorniki buforowe z zasobnikiem CWU którymi można zastąpić 2 wyżej wymienione zbiorniki.

Większość opinii jest taka że to się nie sprawdza bo wtedy kiedy jest potrzebne wspomaganie CO to nie ma słońca.
    • Przez PierreW
      Dzień dobry.

Przymierzam się do założenia instalacji solarnej, złożonej z kolektora próżniowego( wymóg projektu gminnego).

Gmina przewiduje w projekcie dla 4 osobowej rodziny 2 kolektory próżniowe + zasobnik 300l.
      (dokładne dane co do producenta będę miał jutro).

Zastanawiam się czy  układ złożony z 2 kolektorów w zupełności wystarczy dla  4 osobowej rodziny.
      Sytuacja jest o tyle specyficzna gdyż słonce  oświetla połać dachu na której mogły by znajdować się kolektory w miesiącach czerwiec-sierpień od godzin porannych do  około .13.30.

Rozważam również   założenie 3 kolektorów (do których jest przewidziany zbiornik 300l lub 2X200l)
      Nadmiar ciepła w miesiącach szczytowych odprowadzał bym do pieca(jako bufor).
      Z pieca niewielka cześć do grzejników łazienkowych,czasem podłogówki.

Co o tym sądzicie ?
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.