Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Pellet 15Kw I Palnik 5-20 Kw Czy To Ma Sens


klaus1973

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

zapotrzebowanie domu + CWU to 14 kW. 

Mam pytanie czy jest sens instalować palnik 5-20 kW w piec 15 kw? Czy lepiej mieć piec 20 kW i dokupić zbiornik akumulacyjny.

Jak się okazało palnik który chciałbym zakupić ma zakres mocy 5-20kW. Nie ma mniejszego, więc mogę wstawić go do pieca 15kW lub do pieca 20kW i dodać zbiornik akumulacyjny.

Trochę tego nie rozumiem, i czy może mi ktoś wytłumaczyć sokor palnik ma 5-20 kw - to czy na 15 kW będzie chodził odpowiednio, a może zawsze palnik powinien pracować na maksymalnej mocy, ale za to rzadziej?

 

pozdrawiam

klaus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresu sprawności nie zobaczysz u żadnego producenta.

W przypadku palnika Xmini moc modulowana w zakresie 5-26 kW, "sprawność spalania: do 99%", a sprawność w kotle widziałem gdzieś do 96%.

Kontaktowałem się kiedyś z Pellas'em i pytałem o sprawność przy mocy minimalnej 5kW i mocy nominalnej dla mojego kotła czyli ok 15kW. Żadnej konkretnej odpowiedzi nie dostałem, jedynie stwierdzenie, że lepiej byłoby kupić większy kocioł tj. 25kW, który działałby jak bufor, a palnik mógłby pracować na mocy max... i na tym rozmowa się zakończyła.

Od producenta samego kotła dowiedziałem się, że przy 30% mocy kocioł 15kW w kl5 osiąga sprawność >90%, a wersja kl4 ma ją o kilka % niższą. Potwierdzenia sprawności przy 30% mocy w samym świadectwie kotła nie ma.

Tak czy inaczej na pracę palnika nie narzekam, a osiąga max 60% mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.