michalk12 Opublikowano 28 Grudnia 2015 #1 Opublikowano 28 Grudnia 2015 Witam jestem posiadaczem niedawno uruchomionej kotłowni z piecem Buderus GB072 oraz sterownik RC 300 - dom 160 m2 powierzchni ogrzewanej - ok 100 m2 podłogówka reszta grzejniki. Podczas rozmów z instalatorem ustaliłem, że chce mieć możliwość oddzielnego sterowania podłogówki i oddzielnego sterowania grzejnikami. Zapewnił mnie że będzie taka funkcjonalność i ustaliliśmy, że jeżeli się zdecyduję na to "oddzielne- niezależne" sterowanie dołoży mi drugi sterownik - taki sam jak RC 300 tyle tylko, ze będzie bezprzewodowy. Chodzi mi o to, że RC 300 znajduje się w salonie gdzie jest podłogówka, podczas np. imprezy w salonie robi się ciepło przez co piec nie grzeje, a w sypialniach gdzie są grzejniki - jest zbyt chłodno. Wygląda na to, że zdecyduje się na ten drugi sterownik - celowo bezprzewodowy. Pytam czy w ogóle jest taka możliwość aby podłączyć ten drugi sterownik i czy to będzie jedyny koszt ( tak zapewniał mnie instalator). W tematach instalacji grzewczych jestem zupełnym laikiem. Przed instalacją wyobrażałem sobie, że z pieca będą wychodziły 2 rurki: pierwsza- na grzejniki, druga na rozdzielacz podłogówki, a sterowniki będą włączały jeden obieg lub drugi, albo dwa naraz. Dziś przyjrzałem się instalacji i z pieca wychodzi tylko jedna rurka do ogrzewania C.O. Pytanie czy będę mógł osiągnąć zamierzony efekt kosztem jedynie dodatkowego sterownika czy w grę wchodzi jakiś zawór sterowany elektronicznie. Pytam, bo nie jestem jeszcze do końca rozliczony z instalatorem, a nie chcę aby mnie wprowadził w błąd i obiecał, że coś będzie działało a np za rok ( jak zdecyduję się na drugi sterownik) okaże się że muszę dołożyć jeszcze jakieś 1000$ ;)
sambor Opublikowano 28 Grudnia 2015 #2 Opublikowano 28 Grudnia 2015 Sterowanie to mały pokuś. Dowiedz się o te rury i sposób uzyskania wody do zasilania podłogi, to ważne! Poniżej schemat referencyjny dla tego kotła i dwóch obwodów .
michalk12 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Autor #3 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Jak wspomniałem wcześniej jestem laikiem, wydaje mi się ze jest poprawnie jednak nie mam żadnego WM10/MM10 i sprzęgła tez nie mam. Poniżej załączam zdjęcie, proszę o opinie.
sambor Opublikowano 30 Grudnia 2015 #4 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Człowieku - takie instalacje to się do kotła węglowego robi, do gazu trzeba inaczej - post #2 - zalecenia producenta W tym przypadku nie masz pogodowego sterowania temp podłogi - ważne, a kocioł może nie działać jak trzeba. Ale to twoja instalacja - goń nieuka! A nie broń go , że dobrze zrobił i pewnie tanio ;) Tu na dobrą sprawę nawet sterownik RC300 nie będzie potrzebny - po prostu nie ma czym regulować - tylko prymitywna regulacja ręczna. Ciekawe co na to serwis od kotła?
michalk12 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Autor #5 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Dziękuję za opinię, w żaden sposób nie bronię instalatora, też nie wybrałem taniego, a wręcz odwrotnie autoryzowanego partnera Buderusa w moim mieście. Co do serwisu od kotła jeszcze nie był, na dniach ma być. Jeżeli mogę prosić to proszę o informację co powinno być wymienione. ps. nie wspomniałem wcześniej, ze mam również podłączony do instalacji piec " śmieciowy" - widać go po prawej stronie, jednak on z założenia ma być używany bardzo rzadko. Oprócz tego w instalacji jest pompa ( niewidoczna na zdjęciu po lewej stronie) Logather jadnak ta pompa i piec chyba w tym przypadku nie maja znaczenia ( może się mylę).
sambor Opublikowano 30 Grudnia 2015 #6 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Porównaj ten schemat co zamieściłem z tym co masz obecnie i znajdź co najmniej 5 różnic między nimi Kocioł gazowy nie może być zainstalowany w jednym pomieszczeniu razem z kotłem na inne paliwa !!!! - tak mówię przepisy. I o tym powinien wiedzieć "autoryzowany" partner firmy Buderus!!!
michalk12 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Autor #7 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Tak jak wspomniałem kompletnie się na tym nie znam z tego co widzę to brakuje 1. sprzęgła, 2. WM10 3. MM10 4. czujników temperatury 5 . na obieg grzejnikowy nie ma pompki 6. nie wiem co oznacza ten przekreślony prostokąt nad pompami na schemacie. Tak w skrócie czy przerobienie tego wszystkiego do stanu poprawnego to dużo prac, duży nakład finansowy? Pytam, bo jak mój obecny instalator nie będzie chciał tego poprawić, to musze znaleźć innego.
sambor Opublikowano 30 Grudnia 2015 #8 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Jeszcze jest brak mieszacza z siłownikiem na potrzeby podłogi!!! - zamiast zaw 3-D termostatycznego Ten mieszacz jest sterowany modułem MM Ceny: elektronika musi być oryginalna Buderusa - cen nie znam , reszta to sprzęgło 25 - 40kW i zaw 3-D z siłownikiem trójpunktowym - ok 1500zl Te prostokąty za pompami masz - to zaw zwrotne.
michalk12 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Autor #9 Opublikowano 30 Grudnia 2015 Dziękuje za rady, podsumowując: 1. Zamiast zaworu termostatycznego - wstawiamy mieszacz z siłownikiem - do niego moduł MM, który będzie sterował mieszaczem (teraz jest to dla mnie zrozumiałe, że w przypadku jak będzie za niska temperatura tam gdzie jest sterownik RC300 to włączy obieg podłogówki i dogrzeje) 2. Dodajemy sprzęgło ( jest na schemacie i rozumiem, że musi być zainstalowane - ale co ono w ogóle generalnie daje nie wiem?) 3. Dodajemy WM10 - Na schemacie jest - nie wiem za co jest odpowiedzialny Pytanie najważniejsze czy trzeba przerabiać generalnie coś w instalacji ( jakoś gruntownie) czy w/w przeróbki spowodują prawidłowe działanie instalacji oraz zamierzony efekt.? Bardzo dziękuję za opinie.
sambor Opublikowano 30 Grudnia 2015 #10 Opublikowano 30 Grudnia 2015 WM10 to moduł obsługi sprzęgła , opis poniżej Wnioski wyciągnij sam
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.