Sebixxu Opublikowano 19 Grudnia 2015 #1 Opublikowano 19 Grudnia 2015 Witam!Dziś mój piec zrobił mi prezent na święta, dokładnie mówiąc zaczął ciec, ciężko zlokalizować miejsce w którym to się dzieje wiec jakaś naprawa nie wchodzi w grę. A więc poszukuje nowego cudeńka. Osobiście kompletnie nie znam się na tym co oferuje rynek. Mój obecny piec, to typowy składak, został robiony chyba przez hydraulika który robił centralne ogrzewanie. Poszukuje czegoś na miarę XXI wieku ale w budżecie 3000-4000zł za wszystko. Zakup na raty, oczywiście wolałbym wydać mniej, ale nie chce też wydać za mało by nie żałować tej decyzji.Dom opisany w skrócie jest na tym zdjęciu http://screenshot.sh/owkpYHDWxic6TW razie jakiś pytań śmiało. Wszystko do tej pory działa bez pomp, bez jakiejś elektroniki czysta grawitacja. Nie wiem czy to istotne ale rura zimnej wody do pieca jest w tym momencie podłączona z prawej strony(nie wiem czy to jakaś reguła).Do tego dochodzi boiler podłączony do kolektorów słonecznych, zimą ich wydajność jest naprawdę znikoma jeśli wgl istnieje więc kluczowe jest ogrzewanie tej wody (200l pojemności zbiornika). Ogólnie system ma swoje lata, grzejniki nie są nowoczesne i aluminiowe. Palimy wtedy kiedy jest zimno czyli po prostu w sezonie, latem za ciepło wody odpowiadają kolektory, jesienią i wiosną jest to różnego rodzaju drewno(grubsze i drobniejsze), a gdy nadchodzą mrozy do tego jest dorzucany węgiel ale można by powiedzieć, że w zeszłym i tym roku na razie ogrzewanie domu opierało się na dorzucaniu drewna. I to jakby nie patrzeć główne paliwo. Nie ukrywam, że mieszkam na wsi więc to co piec przyjmuje jest zróżnicowane, więc jest to ściśle mieszanka, raz węgiel, ale głównie drzewo. Nie mam pojęcia jaką moc kotła dobrać do takiego domu i w jaki rodzaj, nie mówiąc o modelu. Dom nie jest z zewnątrz ocieplany. Proszę o pomoc, chociaż jakieś wskazówki. Pozdrawiam i miłego wieczoru! :)
Hogan Opublikowano 19 Grudnia 2015 #2 Opublikowano 19 Grudnia 2015 Witam ziomka na forum :-) Krótko - w tych pieniądzach i do drewna to raczej kocioł dolnego spalania. Dobrze jakby miał ruszt żeliwny (a nie wodny) i otwory na powietrze wtórne. Moc kotła policz sobie na stronie cieplowlasciwe.pl . Moim zdaniem nie więcej niż 12 KW, żeby nie kisić opału. Zacznij może od znalezienia instalatora, wtedy będziesz mógł kupić usługę montażu kotła, a nie sam kocioł, zapłacisz 8% vat, a nie 23. Pozdrawiam!
spioch Opublikowano 20 Grudnia 2015 #3 Opublikowano 20 Grudnia 2015 MPM DS jest w takich mocach i cenie.
Sebixxu Opublikowano 20 Grudnia 2015 Autor #4 Opublikowano 20 Grudnia 2015 Na "ciepło właściwe" wyszło mi że potrzeba z 12kW do tego trzeba dodać grzanie tego boilera. Ile polecacie dodać? Ciepła woda jest dosyć ważna, brak zmywarek. Ogólnie myślałem nad czymś takim http://xn--kociocenowy-x5b.pl/kotly-bez-nadmuchu/1717-kociol-setlans-21kw.htmllub http://xn--kociocenowy-x5b.pl/optima-komfort/310-defro-optima-komfort-20kw.html
Łukasz74 Opublikowano 20 Grudnia 2015 #5 Opublikowano 20 Grudnia 2015 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20490-czy-prawid%C5%82owy-dob%C3%B3r-kot%C5%82a-przez-hydraulika/?do=findComment&comment=230805 Kociołek już jest podpięty w kotłowni palił w nim będę po nowym roku.Czekam na płyn
pigeon8 Opublikowano 20 Grudnia 2015 #6 Opublikowano 20 Grudnia 2015 Ja bym nie zwiększał moc kotła ze względu na ciepłą wodę tylko zrobił oddzielnie sterowalny obwód na cwu zwłaszcza że te 12kW to potrzeba tobie przy -20stC. W okresach przejściowych i tak będziesz miał zapas. Przy rozdzieleniu obwodów co i cwu woda użytkowa grzana jest w ciągu dnia ok 2 godzi max. a do tego powstaje tobie naturalne zabezpiecznie w przypadku przegrzania wody w co po wtedy załączy się tobie obieg cwu i odbierze chwilowy nadmiar ciepła.
Sebixxu Opublikowano 20 Grudnia 2015 Autor #7 Opublikowano 20 Grudnia 2015 Mówisz o buforze ciepła? Czy czymś zupełnie innym? I jaki koszt średnio przynosi taka inwestycja? PS. Jako że obecny kocioł był robiony przez Pana X nie wiem jaką on ma moc, czy jest jakiś sposób by to obliczyć?
Hogan Opublikowano 20 Grudnia 2015 #8 Opublikowano 20 Grudnia 2015 Oblicz powierzchnię blach odbierających ciepło w starym kotle. Należy przyjąć około 10 KW z 1 m2.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.