Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat C.o- Piec Na Paliwo Stałe - Solar Elfran - Kominek Z Płaszczem Wodnym...pomocy


waldi8321

Rekomendowane odpowiedzi

A masz gaz ???? To chyba nadal gazowy np kondensat. Ale u mnie ostatnimi czasy dużo sie sprzedaje kotłów na biomasę ( pelet zboża zrębka). Kominek to takie awaryjne zródło ciepła jakoś nie specjalnie lubię kominki z płaszczem wodnym, chociaż czasami je sprzedaje i montuję, ale nie lubie i nie uważam zeby to było dobre rozwiazanie do ogrzewania domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę mieć solary elfran do c.w.u. i c.o.

waldi jak umiesz liczyc ,to policz sobie ile ŚREDNIO energi zgromadzisz dziennie w buforze z solarów w sezonie grzewczym , jakie jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne twojego domu

bedzie wspaniale jak tej energi wystarczy na potrzeby CWU

jak to porównasz to przejrzysz na oczy a do tego nie masz duzej pow podłogówki

nie ty pierwszy sie napalsz na takie tanie grzanie ale dotego potrzebne sa warunki tech i finanse

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary to przeżytek. Proponuję małą przydomową elektrownię wiatrową ok. 1 kW. Ze słońcem to różnie bywa, lata pochmurna a w zimie mała sprawnośc. A wiaterki wieją i latem i zimą i w nocy też! Na allegro za 2700 już można takie cudo kupic. Tańsze od solarów. Jak robiłem swoje co to też zamontowałem podgrzewacz biwalentny pod solary ale po obserwacji tego co się dzieje w przyrodzie doszedłem do wniosku że jak nazbieram dieńgów to se kupie wiatrak a nie solary i chyba lepiej na tym wyjdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Najmocniej przepraszam ale dla tego kogos co tu takie dziwne rzeczy opowiada o solarach jestem pełen podziwu.

Najzupełniej tego nie rozumiem a dodam ze jestem tylko zwykłym inżynierem elektrykiem (moze dlatego iz jestem tylko inz).

Jezeli jest on w stanie ogrzać w ciągu doby 900 l wody do temp 70 st od temp ok 5 st (temp zimnej wody) to ja powiem jedno jest on códotwórcą .

Oczywiscie mam na mysli solary :) .

Jezeli ten ktoś chce podyskutować to chociaż niech mi powie jakiej energi trzeba dostarczyć do tej ilosci wody by ja ogrzać.

Jezeli to prawidlowo policzy to potem niech mi powie jaka srednia moc ma ten jego códosolar :)

 

Pozdrawiam wierzacych w mikołaja :)

 

P.S

 

Cale szczescie elektrykom cieplo przynosi mikołaj w prezencie :)

Edytowane przez domelfm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam, chciałbym odgrzać temat. Właśnie jestem w trakcie budowy podobnego układu: Dom parterowy (niepodpiwniczony) z poddaszem użytkowym 120 m2 ocieplony.Piec na paliwo stałe (zwykły tylko z dmuchawą) do tego piec elektryczny jako jako źródło awaryjne (np podczas nieobecności) a za niedługo też solary. Do tego podłogówka na parterze i grzejniki część parteru i całe poddasze. To wszystko spięte zbiornikiem kombinowanym 300/80l z dwoma wężownicami. I teraz tak: piec zwykły wpięty w górną wężownicę w układzie otwartym z naczynkiem + pompka obiegowa (sterowana prostym sterownikiem z pieca i dmuchawy). Piec elektryczny i podłogówka z grzejnikami w układzie zamkniętym wody kotłowej bufora + dwie pompki jedna na grzejniki parter i grzejniki poddasze a druga z zaworem trójdrożnym tylko do podłogówki. Obie pompy sterowane termostatami przylgowymi. Do dolnej wężownicy pakiet solarów. Cała instalacja do grzejników i podłogówki w układzie rozdzielaczowym. CWU z wewnętrznego zbiornika 80l prosto do kranów. Kotłownia (bardzo mała) i całość instalacji na jednym poziomie. Pytanie: jak wpiąć i  zabezpieczyć pompę na obiegu piec zwykły - zbiornik buforowy? Czy dać pompę na powrocie czy na zasilaniu? Czy z zastosować zawór różnicowy ( w razie awarii lub braku prądu i czy to zadziała)? Dodam że piec stoi blisko zbiornika. Oczywiście nie pisze już o niezbędnych filtrach, odpowietrznikach, naczyniach przeponowych, grupach bezpieczeństwa bo to będzie zastosowane oczywiście tak jak niezbędne minimalne przekroje rur (np do naczynka wzbiorczego).. Wiem, że mogę zastosować UPS w razie np braku prądu ale co w sytuacji awarii pompki? Czy zawór różnicowy będzie pomocny w takiej sytuacji? O wymienniku nie ma mowy - budżet ograniczony :(. Proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.