piop Opublikowano 13 Października 2015 #1 Opublikowano 13 Października 2015 Witam Widziałem gdzieś kiedyś wzór na obliczenie przybliżonego zapotrzebowania na ciepło w którym podawało się zakładaną różnicę temperatur, niestety nie mogę go znaleźć. Czy któryś z szanownych kolegów zna go i zechciał by się podzielić? To było coś podobnego do popularnego wzoru powierzchnia x zaptrzebowanie kW/1m2 i jakoś było dodatkowo w to wliczone delta T.
sorier Opublikowano 15 Października 2015 #2 Opublikowano 15 Października 2015 Może napisz co chcesz obliczyć, to ktoś cos podpowie. Wskaźnik zapotrzebowania [W/m^2] już zawiera w sobie pewną delte temperatur.
balbulus Opublikowano 15 Października 2015 #3 Opublikowano 15 Października 2015 Jeżeli chcesz sobie policzyć w sposób przybliżony, w miarę prostym do opanowania programem, jakie masz zapotrzebowanie budynku - skorzystaj np z Purmo SDG (to program do doboru grzejników i będziesz musiał wprowadzic dane dot. wszystkich pomieszczeń - potem zsumujesz poszczególne wyniki). Tam masz możliwość wprowadzenia strefy tj. zakładanej temp. za zewnątrz, podajesz wymiary i rodzaj pomieszczenia (od którego to zależy zakładana temp. wewnętrzna), ile jest ścian zewnętrznych, okna i program podaje niezbędną moc grzejnika i rozlicza W/m2 i W/m3. Generalnie w nowym budyknu dla pomieszczeń bez ścian zewnętrznych poniżej 30W/m2, z dużymi przeszkleniami i dużą liczbą ścian zewnętrznych do 60W/m2 - to takie orientacyjne dane (wiadomo - dla garażu będzie mniej, dla łazienki więcej), warto się pobawić - program jest dość prosty w obsłudze.
piop Opublikowano 29 Października 2015 Autor #4 Opublikowano 29 Października 2015 Sorki że po takim czasie odpisuję, nie mogłem znaleźć własnego tematu :o Chciałem w ramach eksperymentu policzyć zapotrzebowanie na moc cieplną budynku dla konkretnych temperatur zewnętrznych, np +5, 0, -5 -10 -20. A to w celu ustalenia ze względu na sprawność spalania węgla i duże zużycie minimalne, przy jakiej temperaturze krzywe kosztu ogrzewania węglem i prądem by się przecięły. Bo jakoś mi na logikę wychodzi że jak jest +10 to prądem powinno być taniej takie trochę nagrzać. W Purmo SDG można tylko wybrać strefę, nie można własnej delty wpisać.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.