Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

prosiłbym o opinię i rady na temat jakości spalania węgla w moim kotle. Poniżej podaję parametry:

 

Kocioł: Kołton MATIX - 17 kW;

Paliwo: Ekogroszek Prestige Premium;

Czas podawania: 20 s;

Przerwa podawania: 65 s;

Siła nadmuchu: 80% (stopień 8/10);

Przesłona wentylatora: uchylona na 1,5-2 cm;

 

Parametry dobrałem w oparciu o posta użytkowanika sebastian232 z tego tematu: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16265-opał-z-firmy-prestige/page-2

Moc 1:3 w stosunku postój a podawanie.

60:3=20 czyli

60s przerwy

20s podawanie

87% wentylator - (regulować pod swój kocioł, jeszcze ustawiam)[/size]

uchylona przysłona 1,5- 2 cm

= 100% mocy kotła

 

Poniżej zamieszczam zdjęcia paleniska oraz popiołu.

 

W razie braku jakichś kluczowych danych proszę o wskazanie ich, spróbuję podać. Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.

post-63857-0-51699600-1444659823_thumb.jpg

post-63857-0-58856200-1444659852_thumb.jpg

post-63857-0-87688500-1444659863_thumb.jpg

post-63857-0-32803800-1444659887_thumb.jpg

post-63857-0-72217300-1444659909_thumb.jpg

post-63857-0-17990300-1444659922_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taki kocioł tylko z obrotowo retorta.

Mam bardzo dużo spiekow

Próbowałem już rożnych ustawień ale nawet nie mogę osiągnąć takiego 'ładnego' popiołu jak Matis

Spieki czasem są wielkości pięści.

Nie mam zrobionego nawiewu do kotłowni czy to może powodować takie wielkie spieki?

 

Aktualnie ustawienia mam:

Czas podawania 20s

Przerwa 90s

Nadmuch 25%

Temp. Zad. 57'C

Piec bez problemów osiąga ta temp. Ale dużo spiekow ładuje w popielniku.

Wina jest węgiel czy ustawienia kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ogrzewam dom jednorodzinny, stare budownictwo, docieplony styropianem 5 albo 7 cm, ok 170-180m2, strychu nie ogrzewam i jest on też niedocieplony żadną watą minerelną itp., cała instalacja CO jest bardzo stara - rurki stalowe albo żeliwne, niekiedy o dużym przekroju (średnica powyżej 5 cm), kaloryfery żeliwne, mam stare zawory przy nich, których nikt nie rusza z obawy na uszkodzenie, dodatkowo niedawno dowiedziałem się o możliwości zamontowania zaworu trójdrożnego na piecu żeby część wody z wyjścia mieszała się z wejściem (co ma zapewnić jak dobrze rozumiem sterowanie temp. na piecu i w domu niezależnie). Zmienię ustawienia na te, które proponujesz ale obawiam się, że będzie mógł mieć problemy z dojściem do zadanej temperatury a przecież za oknem +10 st C, to co dopiero będzie jak przyjdą mrozy. Obecnie spala trochę ponad worek na dobę czyli >25kg/24h. Sprawdzę twoje ustawienia i dam znać co z tego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinki,

 

z tego co czytałem to jeden węgiel jest taki, że potrzebuje dużo powietrza żeby ładnie się spalić, inny wymaga małego nadmuchu i spokojnie się spala. Możliwe, że twój węgiel należy do tej pierwszej grupy. Jeśli to jest jakiś znany typ węgla (nazwa dystrybutora albo kopalni skąd pochodzi) to zawsze możesz poszukać na forum tematów z nim związanych i dowiedzieć się jak inni użytkownicy ustawiali swoje piece.

 

hektoras,

 

tak jak pisałem, piec niestety przy podawaniu 10s, nadmuchu 4 i klapce najpierw 1/3 póżniej 1/2 nie chciał osiągnąć temp. zadanej, płomień był ostro pomarańczowy i był bardzo nieregularny. Zmieniłem ustawienia na następujące:

 

Czas podawania: 8 s;
Przerwa podawania: 25 s;
Siła nadmuchu: 50% (stopień 5/10);
Przesłona wentylatora: uchylona na 1,5-2 cm;

 

Moc wychodzi  1 : 3,125 przy czym popiół jest lepszy jakościowo niż przy pierwotnych ustawieniach, nie jest niestety jak z papierosa ale kruszy się w rękach w większości zostawiając pył. Co ciekawe zauważyłem też, że popiół z tyłu komory jest lepszej jakości niż ten bliżej drzwi kotła (zaznaczę to na zdjęciach). Może ma to jakiś związek z różnymi temperaturami w komorze spalania (przy drzwiach niższa???) ale to tylko moje spekulacje. Poniżej zamieszczam zdjęcia z opisem co i jak. Nie wiem czy przy tak archaicznej instalacji jak moja da się uzyskać coś lepszego, nie mniej jednak proszę o opinie.

 

Zamieszczam jeszcze filmik ze spalania przy tak dobranych ustawieniach: https://drive.google.com/file/d/0B8wGRHAgkIjQak1rU2FWZmkxU0E/view?usp=sharing

 

 

post-63857-0-60733700-1447138544_thumb.jpg

post-63857-0-38531800-1447138546_thumb.jpg

post-63857-0-83821900-1447138548_thumb.jpg

post-63857-0-56162800-1447138551_thumb.jpg

post-63857-0-17368100-1447138554_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam mam  dużo niespalonego  węgla.Węgiel Wesoła kaloryczność 28.

moje nastawy to:

cas podawania 28 s;

Przerwa podawania 130 s;

nadmuch 100%

przesłona uchylona jakieś 2cm

Proszę o pomoc.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Blinker, mam ten sam piec co ty, ustaw
podawanie 10s,
przerwa 45-50s
nadmuch 10max 15%
Przesłonę zostaw tak jak masz.
potem jedynie reguluj czasem podawania max. 2-3s dodajes lub ujmujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem Kociołka Matix 17kw z sterownikiem St-570zPID od lata zeszłego roku palnik ekoenergia - od 0-32mm. Instalacja z grzaniem C.W.U 200l

Powierzchnia użytkowa budynku 170m2 . Nowe budownictwo ocieplony 12cm styropian.

Moje zdanie na temat palenia w owym kociołku :-)

Ekogroszek musi być suchy i raczej wysoko kaloryczny . Inaczej siedzenie w kotłowni nas czeka i dobieranie parametrów .Kupa spieku i częste kręcenie zaworem 4d  najlepiej przy planowaniu układu C.O zaplanować zakup od razu siłownika do zaworu. Fajna sprawa nie trzeba latać i ustawiać manualnie aby woda na powrocie poprzez zawór 4d miała przynajmniej 35-45 stopni, powyżej 40st.  Kocioł pracuje właściwą mocą i przechodzi w podtrzymanie jak powinien , jest wygrzany jak należy i w domu cieplutko. :-)

Moje ustawienia jak wyłączę pid

Podawanie dobieram w stosunku 1:3 , 1:4 (np. 10sek. podawanie 40sek. przerwa )

Wentylator WPA 06 z klapką regulatora ciągu wewnątrz, przysłona  otwarta na max  prędkość 30% histereza pieca 2 stopnie, przysłona czopucha otwarta na full. Podtrzymanie pozostawiłem jak było ustawione fabrycznie , ewentualna lekka korekta sekund minut pracy w podtrzymanie ale niewielka (obserwacja paleniska)

Temperatura na piecu 60stopni (poniżej 55st producent nie zaleca ) C.W.U 50 stopni, temp w pomieszczeniach reguluję głowicami termostatycznymi (ustawienie 3 19-21stopni) w domku mam 23-25 zależnie od ustawień .

Wnioski powtórzę jeszcze raz najważniejszy jest ekogroszek i jego suchość oraz temperatura powrotu wody do kotła wpływająca na jego efektywność pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Blinker, mam ten sam piec co ty, ustaw

podawanie 10s,

przerwa 45-50s

nadmuch 10max 15%

Przesłonę zostaw tak jak masz.

potem jedynie reguluj czasem podawania max. 2-3s dodajes lub ujmujesz.

Dzięki Kolego,dzisiaj reset ustawień.Podawanie 15s przerwa 55s nadmuch 10% przesłona 2cm,piecyk szybko osiąga temperaturę zadaną tj.60st.Histereza ustawiona na 3st.Powierzchnia grzewcza to 70m dom ocieplony stropy ocieplone od poddasza natomiast dach nie jest ocieplony.Instalacja co.nowa 10 grzejników aluminiowych +jeden łazienkowy.Zawór 4D ustawiony na 4.W popielniku jest trochę nie spalonego węgla.Zostawię tak do rana zobaczę jaki będzie efekt ,mam foto Twoich ustawień jak co to jutro zmienie,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,po wczorajszej zmianie nastawów które zamieściłem powyżej dużo jest niedopalonego węgla.Na palenisku robi się kalafior,zuważyłem też że palenisko jest nie równe to znaczy od strony podajnika jest bardzo mało żaru.Przestawiłem nastawy według Kolegi Wacekpl zobaczę co będzie.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zacząłem walczyć z kociołkiem ;-) tzn.uczyłem się go ;-)

Po miłej rozmowie z Panem z serwisu Kołton dostałem takową instrukcję jak ustawić parametry w tym piecu .

Wrzucam zdjęcie może się komuś przyda . Oczywiście dopuszczalne korekty :mellow:

post-68297-0-28487400-1484757235_thumb.jpg

 

 

No i fotki popiołu prosto z popielnika . Palę na dzisiaj węglem mieszanym pół na pół węgiel z wartością opałowa 24MJ ( pochodzenie rosja końcówka z tony, żałuję zakupu :( ) i polskim o wartości opałowej 28-30MJ . Spieki są z tej opcji słabszej i kruszą się w dłoni.

post-68297-0-05983300-1484759177_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wróciłem z kotłowni i miłe zaskoczenie bo nie ma nie spalonego węgal ale siłę nadmuchu dałem na 50% i przysłona otwarta na połowę zobaczę co bedzie rano.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak teraz Blinkier? Ja mam kocioł problem chyba z zapchanymi otworami wentylatora na retorcie, ponieważ przerzuca mi węgiel na jedną stronę, powstają spieki na palenisku i przerzuca niedopalone do popielnika.

 

Wie ktoś może jak przeczyścić otwory wentylatora w retorcie? Czy wystarczy tylko odkurzacz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może jak przeczyścić otwory wentylatora w retorcie? Czy wystarczy tylko odkurzacz??

Retorta zwykła, obrotowa czy jak u mnie ekoenergia?

Z tego co piszą w instrukcji zwykłe retorty mają od dołu montowana klapkę. I tam się czyści przy ekoenergi zdejmujesz koronę. I pozostaje przeczyszczenie odkurzacz szczotka sprężone powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 18.01.2017 o 20:22, Blinker napisał:

Teraz wróciłem z kotłowni i miłe zaskoczenie bo nie ma nie spalonego węgal ale siłę nadmuchu dałem na 50% i przysłona otwarta na połowę zobaczę co bedzie rano.Pozdrawiam

Czy przy takim nadmuchu nie robią Ci się spieki. Ja też palę obecnie wesołą i też testuję ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Jako nowy forumowicz witam serdecznie. Prosiłbym o wsparcie dotyczące lepszego, sprawniejszego ogrzewania domu .

Użytkuję dom 120 m2 z czego 50 m2  jest nieocieplone( ani ściany ani sufit- będzie później mieszalne na tym i ocieplenie) a pozostałe 70 m2 ocieplone 10 cm styropian, ściana 1,5 pustaka(budowa ok 1990 r) strop ocieplony wełną 20 cm. Okna 2 - szybowe.

Piec Kołton Matrix 17kW, paliwo: eko-groszek prosto z kopalni Piast 2 Brzeszcze deklaracja 25 kJ, workowany samemu, cały czas w piwnicy, bardzo suchy, w ubiegłym roku spaliłem ok 3,5 tony od 1 paź-1 kwiecień(pełne 6 miesiecy) - paliłem na automatycznym ustawieniu - włączony zPid, sterownik Tech St-570. Zawór 3-drożny ustawiony na 5( zdjęcie),  pompa CO ustawiona na prędkość : 1 (zdjęcie), przesłona wentylatora ustawiona ok. połowy (zdjęcie)

Teraz przyszedł czas na ustawienia ręczne i poczytałem także tutaj (sugerowałem się tabelką wklejoną powyżej przez Koziołek 3041 - 18 sty 2017)- w tym momencie moje ustawienia tak wyglądają:

Temp. zadana CO: 55 st

Temp zadana woda: 45 st

Czas podawania: 8 sekund

Przerwa podawania: 50 sekund

Siła nadmuchu: bieg 30  - przesłona ok połowy - zdjęcie

Praca podtrzymania: 15 sekund

Przerwa podtrzymania: 40 minut

Wentylator Czas pracy: 40 sekund

Wentylator Czas Przerwy: 20 minut

 

Przesyłam zdjęcia popiołu, sporo spieków i czasami robią się duże spieki na na palenisku że "wiszą" w powietrzu nie mogąc spać do popielnika.  Prosiłbym w wsparcie w ustawieniach - co i jak zmieniać. Mam świadomość że to zajmuje czas i obserwację ale wolę korzystać z doświadczenia aniżeli "na ślepo" bez wiedzy zmieniać tylko cyferki. 

W razie pytań lub uzupełnienia danych proszę pisać

Pozdrawiam. Paweł

 

IMAG1049.jpg

IMAG1051.jpg

IMAG1061.jpg

IMAG1062.jpg

IMAG1063.jpg

IMAG1064.jpg

IMAG1065.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, pawelzyw napisał:

Dzień dobry.

Jako nowy forumowicz witam serdecznie. Prosiłbym o wsparcie dotyczące lepszego, sprawniejszego ogrzewania domu .

Teraz przyszedł czas na ustawienia ręczne i poczytałem także tutaj (sugerowałem się tabelką wklejoną powyżej przez Koziołek 3041 - 18 sty 2017)- w tym momencie moje ustawienia tak wyglądają:

Temp. zadana CO: 55 st

Temp zadana woda: 45 st

Czas podawania: 8 sekund

Przerwa podawania: 50 sekund

Siła nadmuchu: bieg 30  - przesłona ok połowy - zdjęcie

Praca podtrzymania: 15 sekund

Przerwa podtrzymania: 40 minut

Wentylator Czas pracy: 40 sekund

Wentylator Czas Przerwy: 20 minut

Cóż Ci mogę napisać :-) Spieki widoczne na zdjęciu były są i będą. Tak to już jest , niestety . Spiek powstaje w fazie podtrzymania popiołu typu mąka nie uzyskasz raczej ciężko. Ewentualnie wentylator na 70 % to wtedy ładnie wydmucha. Taką lekko górkę na palenisku mam i ja . To już chyba norma.  . Widzę że masz retortę zwykła ja mam ekoenergię . Tabelka z serwisu kołton i jak każdego i mnie teraz pozostaje opieranie się na  w tych parametrach więcej mniej . Gotowego przepisu nie ma  że to tak a to tak ustawić dla uzyskania zadowolenia .

Napisałem Ci pw  skontaktuj się ze mną. Ustal przed tym kontaktem jaką wersję oprogramowania masz w st570 . Jeśli z fabryczna 1.16 to posiadała błędy  mam nowsze aktualizacje . Teraz od nich już nie uzyskasz ja w zeszłym roku jeszcze wydębiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.