Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Jest Sens Tak Robić...


Kanalik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Instaluję w mieszkaniu, ok. 100m2 instalację Centralnego Ogrzewania. Zdecydowaliśmy się na kocioł zasypowy na węgiel. Materiał: stal ocynkowana zaprasowywana. W związku z niewielkim przekrojem rur -> tj. 18mm zasilanie, 15mm do grzejników zastanawiam się, czy jest jakikolwiek sens prowadzić rury zasilające górą z niewielkim spadkiem, aby instalacja "próbowała" działać grawitacyjnie, gdyby coś się działo z prądem lub pompką? W układzie będzie działać pompka obiegowa, a awarie prądu w mojej okolicy zdarzają się raz na kilka lat, w dodatku są szybko usuwane. A prowadząc rury dołem mogę zaoszczędzić na materiale. Stąd moje pytanie: czy taka instalacja będzie działała grawitacyjnie czy lepiej sobie darować?

 

Kocioł stoi na równym poziomie z grzejnikami, a najwyższymi punktami będzie naczynie wyrównawcze i zasobnik C. W. U (wys. 2,8m). Nie mam możliwości dać kotła gdzie indziej, bo generuje to za duże koszty. Przekrój rur: od kotła do C. W. U. po 1 cal i naczynia wzbiorczego, dalej 18mm stal zaprasowywana (będzie).

 

Dziękuję za porady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, jeśli 1-2 grzejniki najbliższe uciagnie grawitacja to będzie dobrze. Spadek wskazany jest w kierunku odpowietrznika:)

Mogę się mylić, niech wypowie się mądrzejszy, ale pompka elektroniczna to już niewielki wydatek i niskie koszty pracy. A da Ci gwarancję pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sensu nie ma ponieważ grawitacji tam mieć nie będziesz. Może dwa najbliższe grzejniki. A jesli to będą grzejniki stalowe to już możesz całkowicie zapomnieć o grawitacji bo one mają dużo większe opory niż alu czy żeliwo. Prowadzenie rur górą w zasadzie nie ma wielkiego znaczenia przy grawitacji tu bardziej chodziło o samoczynne odpowietrzenie się układu poprzez naczynie wzbiorcze. Ty mając instalację pompową naczynie musisz wpiąć tuż przy kotle przed pompą, a instalacja odpowietrza się poprzez grzejniki, kocioł i zawory odpowietrzające na pionach. Spadki dajesz tak aby ci się te rury odpowietrzyły poprzez grzejnik lub kocioł. Jeżeli planujesz system zaciskowy to nie możesz dać tych rur w układzie otwartym bo producent ci tego nie uzna jak ci pordzewieją. Warstwa ocynkowa jest tylko po zewnętrznej stronie takiej rury, po wewnętrznej jej nie może być bo ocynk się odrywa przy wysokiej temp. i zakleja ci zawory i armature. Najlepiej to narysuj jakiś schemat żeby głupot nie narobić. Pozdrawiam

p.s. jak masz dostęp do gazu i domek w miarę docieplony to nie pakuj się w węglaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Instaluję w mieszkaniu, ok. 100m2 instalację Centralnego Ogrzewania. Zdecydowaliśmy się na kocioł zasypowy na węgiel. Materiał: stal ocynkowana zaprasowywana. W związku z niewielkim przekrojem rur -> tj. 18mm zasilanie, 15mm do grzejników zastanawiam się, czy jest jakikolwiek sens prowadzić rury zasilające górą z niewielkim spadkiem, aby instalacja "próbowała" działać grawitacyjnie...

 

Rury i kształtki wykonane z cienkościennej ocynkowanej stali zaprasowywanej mogą być stosowane tylko i wyłącznie w zamkniętych, ciśnieniowych instalacjach grzewczych. 

http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm_steel.html

 

Wszystko ze względu na max. ograniczenie dostępu tlenu do wody instalacyjnej, w układzie otwartym instalacja szybko może skorodować, nawet przy stosowaniu inhibitorów korozji.

Sporo takich przypadków widziałem, nie polecam.

 

Są dwa wyjścia zmienić materiał na tworzywo (system PP lub Press LBP)  lub zamknąć instalację.

 

Przy stali zaprasowywanej układ grzewczy bezwzględnie zalecam zamknąć, wstawić naczynie przeponowe i pompkę. W przypadku grzejników zalecam stalowe z uwagi na brak ewentualnej możliwości wystąpienia korozji kontaktowej na styku złączki stalowej i aluminiowego grzejnika. Obieg CO i kotła rozdzielić poprzez jakiś bufor (chyba najlepiej) lub wymiennik itp. Kocioł wówczas może chodzić w układzie otwartym z naczyniem wzbiorczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

 

Miałem pewne problemy z logowanie, stąd ta przerwa, ale posty czytałem bardzo uważnie...

 

W ciągu tego dnia dużo się zmieniło.

Grzejniki posiadam stalowe, dostałem je w prezencie - zasilane od dołu, co trochę zmieniło moje plany. Przy każdym grzejniku jest odpowietrznik oraz zawór termostatyczny. W ciągu tego dnia poczytałem trochę o stali zaprasowywanej i również dotarłem do tego materiału: http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm_steel.html-> dziękuję!

 

Po rozmowach i ponownym przeanalizowaniu moich możliwości finansowo-technologicznych zdecyduję się na Pex-Al-Pex, ponieważ mam możliwość poprowadzenia rurek pod podłogą (podłoga betonowa, na której jest drewniany stelarz i wysypany ?popiół?). Będę się kierował schematem z poniższego linka http://www.kotly-witkowski.pl/_img/schematy/3d.jpg. Z tą jedna różnicą, że wszystko na jednej pompce.

 

Chcę tą instalację wykonać w miarę szybko i bez zbędnych "bajerów", większe przeróbki planowałbym w przyszłym roku. Tamtej zimy ogrzewaliśmy się dwoma dużymi kaflakami, nie było źle, ale od maja w naszym domu jest mała pociecha, która potrzebuje więcej ciepła :).

 

Moje kolejne pytania to:

- czy to ma znaczenie, w jakiej odległości jest obieg pompy od trójnika, który biegnie od rury do naczynia wzbiorczego? Tzn. czy może być tak, że zaraz od wyjścia z kotła jest trójnik, pierwsza rura biegnie prosto do naczynia a drugi króciec rozpoczyna od razu obieg pompy i dalej do C. W. U oraz grzejników? Bojler jest wyżej niż piec. Udało mi się zrobić przykładowe zdjęcie.

 

- czy odpowietrznikami na grzejnikach dać gdzieś na instalacji jakiś jeszcze, tj. w najwyższym punkcie - zasilaniu bojlera? To będzie w zasadzie jedyny pion zasilający, bo wszystkie inne rury będę biec dołem.

 

Dzięki za odpowiedzi!

Kanalik.

 

Niestety w kamienicy, w której mieszkam nie ma gazu, a ogrzewanie na prąd nie wchodzi w grę. Dlatego węglowe.

post-64479-0-49315000-1443381580_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.