Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielny System Spalinowy Kotła Turbo- Wątpliwości


Marek85

Rekomendowane odpowiedzi

Małe mieszkanie (40 m2) ogrzewałem atmosferycznym kotłem beretta. Dokonał żywota, czas na nowy kocioł: ariston egis turbo.

Po starym kotle odziedziczyłem wkład kominowy z blachy kwasoodpornej: nitowany (nity wystają do środka), o nietypowej średnicy 115 mm. (komin krzywy, wykonawca wiele lat temu uprościł sobie sprawę montując wkład o mniejszej średnicy)

W tej sytuacji nie da się zastosować układu współosiowego 80/ 125 mm. Wykonawca zaproponował montaż w istniejącym wkładzie systemu spalinowego 80 mm (rury 80 cm, na złączeniach powinno dać się trochę dopasowac do kształtu komina) w razie dużych problemów z montażem będzie rura kwasoodporna Spiro). Powietrze do zasilania kotła- zza ściany (klatka schodowa).

Byłbym wdzięczny za informację odnośnie bezpieczeństwa układu rozdzielonego, a ściślej jednego aspektu pracy takiego układu.

Chodzi o sytuację, w której w razie niewielkiego rozhermetyzowania rury spalinowej na odcinku kocioł- wkład może nastąpić niewielki wypływ spalin do pomieszczenia (kocioł tłoczy spaliny w nadciśnieniu, rozszczelniona rura może to przepuścić). Dla nieznacznych wypływów na pewno nie zadziała żadna automatyka. Takiego ryzyka na pewno nie ma w układzie koncentrycznym- wszystko, co ewentualnie może się wydostać przez nieszczelności przewodu spalinowego jest zasysane z powrotem przez zewnętrzną rurę. Przypuszczam, że pewnie z dlatego jako jedyny dopuszczalny do pracy bez wentylacji jest układ koncentryczny, w przypadku układu rozdzielonego wymogi są jak dla kotłów atmosferycznych.

Na ile realna jest taka sytuacja ? 

Czy da się tak zamontować nowy wkład kominowy (plus ewentualny osprzęt dodatkowy), żeby od kotła do komina prowadzić rurę dwuścienną, w szachcie rozdzielić systemy i przez ścianę pobrać powietrze, spaliny odprowadzić do góry rurą spalinową ? Wtedy w samym mieszkaniu (łazienka) mam system dwuścienny. (idea rozwiązania na rysunku załączonym). 
Generalnie chodzi o rozwiązanie które wykluczy potencjalny problem z rozhermetyzowaniem (wiem, mało prawdopodobne, ale niewykluczone i trudno wykrywalne dla niewielkich upływów) przewodu spalinowego w łazience.

dodatkowo byłbym wdzięczny za informację jak rozwiązać problem odprowadzania skroplin.
Na teraz jest rurka wprowadzona do kanalizacji, gdzieś czytałem że w kotłach turbo (nadciśnienie trzeba zastosować syfon, żeby uniknąć wtłaczania spalin do kanału)

post-64381-0-95333900-1442529843_thumb.jpg

post-64381-0-51054600-1442529859_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.