papasmurfek Opublikowano 7 Lipca 2015 #1 Opublikowano 7 Lipca 2015 Witam! Jestem w trakcie ocieplania poddasza użytkowego i nurtuje mnie problem gorąca. Dach z blachodachówki bez deskowania z membraną. Docelowo planuje 30cm wełny (3x10) 0.039. czy to wystarczy do ochrony przed upałami. Zimą się nie martwię. Okien dachowych nie mam. Czy ktoś z szanownego grona przerabiał podobny problem? Może warto by zastosować jakąś folię alu? może jakieś deskowanie od wewnątrz. A może gra nie warta świeczki i lepiej od razu pomyśleć o klimatyzacji? Wolał bym raczej jakieś rozwiązania pasywne Aktualnie mam ułożone 20cm pomiędzy krokwiami.
Gość mak Opublikowano 9 Lipca 2015 #2 Opublikowano 9 Lipca 2015 Membrana musi być pomiędzy blachą a izolacją i folia pomiędzy pomieszczeniem a izolacją (patrz technologie dociepleń na stronach producentów wełny). Z folią alu się nie spotkałem
papasmurfek Opublikowano 9 Lipca 2015 Autor #3 Opublikowano 9 Lipca 2015 Technologie wykonywania docieplen znam. Chodzi mi o to czy te 30cm wełny wystarczy przed przenikaniem ciepła.
Gość mak Opublikowano 9 Lipca 2015 #4 Opublikowano 9 Lipca 2015 Wszystko zależy co chcesz osiągnąć i jakie będzie przeznaczenie pomieszczeń na poddaszu. Jak będą to pomieszczenia mieszkalne to warto zainwestować o ocieplenie międzykrokwiowe (miękka wełna grubości krokwi) i do tego warstwa izolacji podkrokwiowej (twarda wełna o grubości łaty ok 5cm). co daje bardzo dobre efekty. Jak będzie to tylko pomieszczenie gospodarcze to wystarczy izolacja międzykrokwiowa + folia.
papasmurfek Opublikowano 9 Lipca 2015 Autor #5 Opublikowano 9 Lipca 2015 Kolega mak chyba nie przeczytał, albo nie zrozumiał co napisałem. Wyjaśnię: Szukam dodatkowej metody zabezpieczenia przed przegrzewaniem poddasza mieszkalnego. Są jakieś możliwości, czy te 30cm wełny powinny wystarczyć?
CooleR Opublikowano 9 Lipca 2015 #6 Opublikowano 9 Lipca 2015 papsmurfek skoro twierdzisz że "technologię docieplenia" (cokolwiek to oznacza) znasz, a zadajesz takie pytanie to ja twierdze że twoja wiedza jest skromna, bazująca na folderach reklamowych. Izolacja termiczna budynków nie jest sprawą łatwą, tak wydaje się tylko wydaje że wystarczy dać styro i wełnę i będzie ciepło zimą i chłodno latem. W necie jest dużo zdjęć z kamery termowizyjnej gdzie pomimo izolacji straty ciepła w budynku są duże. Najprostszą receptą, aby izolacja spełniała swoją rolę jest odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych, staranność wykonania prac, dbałość o jak najmniejsze szczegóły, !!!ciągłość!!! izolacji,od fundamentów po ostatnią warstwę. Dodatkowo montaż okien i parapetów wewnętrznych, drzwi wejściowych, ustawienie budynku w kierunkach świata, kontrola nasłonecznienia poprzez rolety zewnętrzne lub wystarczający okap czyli taki że zimą masz pomieszczenia nasłonecznione a latem nie. Co do samej folii z aluminium to ona jest przydatna zimą, latem nie. Wolisz rozwiązania pasywne i myślisz o 30 cm waty i folii, może się okazać że to nic nie da, jeśli ciepło z parteru dostanie się na poddasze, a dostanie się na pewno, to filia z warstwą aluminium dodatkowo "przytrzyma" je tam. Skoro poruszyłeś ten temat i z 20 cm wełny nie jesteś zadowolony, to czy 30 cm będzie dobrze? odpowiedz sobie sam bo na "technologii docieplenia" się znasz. Pozdrawiam
papasmurfek Opublikowano 9 Lipca 2015 Autor #7 Opublikowano 9 Lipca 2015 Ok. Temat do zamknięcia. Szkoda zasmiecac forum. Na innym forum juz uzyskalem sensowna odpowiedz.
Gość mak Opublikowano 9 Lipca 2015 #8 Opublikowano 9 Lipca 2015 Moja odpowiedź była spójna i logiczna. Jeżeli masz krokwie np 14 to dajesz miękką wełnę grubości 15 cm + twarda grubości łaty (np 5cm) i w zupełności starczy. Jak przenikanie jest jeszcze za wysokie to nabijamy kolejny stelaż i dajemy kolejną warstwę wełny ( twardej ) o grubości zastosowanego stelaża. Montaż 3 warstw wełny 10 cm przy krokwiach 14 będzie upierdliwy (nie piszę że nie możliwy ale upierdliwy) i trudny np z wykorzystaniem łat drewnianych. Przy dachach krytych dachówką ceramiczną stosuje się krokwie 20 i tu bez problemu można zastosować ocieplenie między krokwiami grubości 20 -22 cm z miękkiej wełny + ocieplenie wełną twardą 5 co też będzie aż nad potrzeby (patrz współczynniki przenikania) a jak za mało to kolejna warstwa o grubości łaty. . Zasada wykonania jest prosta ocieplenie nie może zwisać tylko musi się trzymać miejsca które ma ocieplać. Dalej sobie odpowiedź jakiej grubości masz krokwie jakie łaty możesz nabić i masz odpowiedź na o 3 warstwy wełny po 10 cm.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.