tqlis Opublikowano 29 Maja 2015 #1 Opublikowano 29 Maja 2015 Witam, W wakacje zamierzam przerobić kotłownię z węglowej na gazową (GZ 50). Już teraz zaczynam intensywnie myśleć nad tym, jak to wszystko powinno wyglądać, chodzi głównie o kotłownię, dlatego tutaj właśnie zakładam temat. Na początku przedstawiam uproszczony schemat swojej aktualnej instalacji CO. Schemat jest uproszczony, pomijam pompy, zawór 4d itp. Zamierzam zainstalować kocioł WOLF CGS 2/160 + moduł mieszczacza. Na początek nasuwa się kilka pytań, kolejne mam nadzieję omawiać na bieżąco. 1. Wg schematów wolfa (otrzymałem kiedyś od Sambora), wolf radzi stosowanie sprzęgła i tak zamierzam zrobić, choć nie będę mierzył temp ze sprzęgła, bo do tego potrzebna jest kolejna automatyka. Chodzi tylko o to, aby spełniło ono podstawową funkcję (aby pompy pompowały i grzejniki grzały). Jak dobrać odpowiedni sprzęgło? Widziałem różne wzory, ale ja nie znam przepływów i innych parametrów. Może jest jakiś standard sprzęgieł jakie się stosuje w budownictwie? 2. Rozumiem, że potrzebne będą kolejne pompy, jedna na podłogówkę, druga na grzejniki. Jak je dobrać? Myślę o elektronicznie sterowanych, więc nie wiem czy trzeba jakoś specjalnie wyliczać. Myślę, że mogę z grubsza policzyć ile wody mam w rurach + grzejniki, jak trzeba. 3. Czy muszę dokładać większe naczynie przeponowe, czy może kocioł posiada? Oczywiście nie jestem hydraulikiem, takowego zamierzam zatrudnić na tą robotę. Mimo to, wolę sam wiedzieć, co zastosować, bo z hydraulikami różnie bywa. Będę wdzięczny za pomoc
sambor Opublikowano 29 Maja 2015 #2 Opublikowano 29 Maja 2015 Instalacja też jest do przeróbki -muszą być osobne piony dla CO i dla podłogówki, oczywiście te pompy z zaw 3-D z szafek podłogówki wylatują.
tqlis Opublikowano 1 Czerwca 2015 Autor #3 Opublikowano 1 Czerwca 2015 Nie wiem czemu, w pierwszym poście nie załączyło mi się zdjęcie, już nie mogę zedytować, więc załączam teraz: sambor, dnia 29 Maj 2015 - 16:14, napisał: Instalacja też jest do przeróbki -muszą być osobne piony dla CO i dla podłogówki, oczywiście te pompy z zaw 3-D z szafek podłogówki wylatują. Dokładnie taki mam zamiar, na grzejniki jeden obieg, na podłogówki drugi (akurat mam możliwość sprowadzenia wyprowadzeń podłogówki do kotłowni). Zawory 3d i pompy bedę likwidował. To wszystko zastąpię nowym układem mieszającym. Czy zawór mieszający i pompa musi być Wolfa? Nie wiem po ile chodzą Wolf'owskie akcesoria. Ale z drugiej strony, może warto. Na jednym rozdzielaczu mam zamontowaną pompę Wilo Smart 25/4 (23-49W), jak na zdjęciu, czy ona się nada na całą podłogówkę? - aktualnie obsługuje około 45m2 podłogówki składającej się z dwóch pętli
sambor Opublikowano 1 Czerwca 2015 #4 Opublikowano 1 Czerwca 2015 Ja ten rysunek widziałem podczas pisania postu i było mi głupio jak wczoraj znikł , że brak punktu odniesienia i piszę w ciemno. Ale na tym forum się różne cyrki dzieją ;) Z osprzętu Wolfa musisz kupić moduł sterowania mieszacza MM ( 800- 900zł), i jednak polecałbym dodatkowy czujnik temp sprzęgła - nowy kocioł go obsługuje, koszt ok 100zł + tuleja pomiarowa lub przylgowy oraz zaw 3-D i siłownik ( razem koszt ok 700zł). Pompy możesz wstawić swoje. Sprzęgło polecam ok 50% większe niż moc kotła, takie kupisz na A....o, koniecznie izolowane z możliwością montażu czujnika temp. i odpowietrzeniem. Natomiast warto poszukać w necie promocji, czasem zastaw kosztuje dużo mniej.
tqlis Opublikowano 2 Czerwca 2015 Autor #5 Opublikowano 2 Czerwca 2015 Dzięki sambor, Myślę, że pompę Willo Smart wykorzystam, a pozostałe zwykłe 3 pompy sprzedam i kupię drugą elektronicznie sterowaną. Tak jak mówisz, MM, sprzęgło 3d i siłownik kupuję. 1. Jak możesz, to wyjaśnij, po co dla kotła czytać temp sprzęgła? Rozumiem, że temp bedzie się zmieniała na sprzęgle i w związku z tym sterownik coś będzie robił, ale co? 2. Czy sam czujnik do sprzęgła musi być WOLFA, bo nie wiem, czy sprzęgło z A... ma w zestawie czujnik, a nawet jak ma, to nie wiem, czy ten czujnik będze ''zrozumiany przez sterownik kotła"? 3. Czy sprzęgło 40 kW będzie ok? 4. Czy 3d i siłownik Wolfa, to porządny sprzęt, czy lepiej E..S...B..E?
sambor Opublikowano 2 Czerwca 2015 #6 Opublikowano 2 Czerwca 2015 ad1 - Jak jest sprzęgło to kocioł odnosi się do temp na sprzęgle a nie na samym kotle i tak ma być, a sterownik kotła robi to co trzeba np wyłącza lub załącza kocioł ad2 - czujnik musi być Wolfa! ad3 - ok ad4 - Co to znaczy porządny? jak masz na myśli zachowanie podczas pracy to raczej tak, natomiast wiadomo że sprzęt Wolfa będzie pracował z Wolfem a sprzęt innego producenta to różnie - najpierw znajdź instrukcję sterownika MM i zobacz jakie są wymagane parametry mieszacza - napięcie pracy, czas otwierania i wtedy trzeba coś takiego szukać, albo tel do pomocy tech Wolfa.
tqlis Opublikowano 2 Czerwca 2015 Autor #7 Opublikowano 2 Czerwca 2015 . . . ad4 - Co to znaczy porządny? jak masz na myśli zachowanie podczas pracy to raczej tak, natomiast wiadomo że sprzęt Wolfa będzie pracował z Wolfem a sprzęt innego producenta to różnie - najpierw znajdź instrukcję sterownika MM i zobacz jakie są wymagane parametry mieszacza - napięcie pracy, czas otwierania i wtedy trzeba coś takiego szukać, albo tel do pomocy tech Wolfa. Aktualnie mam siłownik i mieszacza ESBE i wg mnie jest to porządny sprzęt. Nie wiem, czy będę mógł wykorzystać sam siłownik, ale sprawdzę.. Dzięki za info co do sprzęgła. Już rozumiem o co chodzi. Myslę, że z czasem pojawią sie nowe pytania.
tqlis Opublikowano 25 Sierpnia 2015 Autor #8 Opublikowano 25 Sierpnia 2015 No, niedługo ziści się długo oczekiwana inwestycja :) Przeróbka kotłowni w połowie września, a podłączenie do sieci w listopadzie (mam nadzieję, że nie zamarznę :). Wybrałem inny kocioł niż pierwotnie planowany, nie wiem czy mogę zdradzić markę?
tqlis Opublikowano 13 Października 2015 Autor #9 Opublikowano 13 Października 2015 W końcu się doczekałem, Jutro gazownia robi mi przyłącze, wiesza gazomierz. Kocioł też zostanie uruchomiony :)
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.