iwanonee Opublikowano 20 Grudnia 2014 #1 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Witam,posiadam kocioł AKAL o mocy 19kW z boilerem, nowy, ocieplony dom o pow. 90m2. Nie mogę poradzić sobie z ustawieniem najwydajniejszych parametrów, codziennie muszę opróżniać szufelkę z popioem, z której się wręcz wysypuje i wydaje mi się, że pali za dużo ekogroszku.Moje ustawienia: Nast. kotła 50st ATemp. kotła 76,2st Czas między pod. 57min Wydajność dmuchawy 10bieg Czas przedmuchu 10sek Czas przerwy w podtrzym. 10min Krotność 1Nastawa CWU 50st CPodajnik wył. Podgląd temp CWU 51st C Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc. Jeżeli ktoś wytłumaczyłby mi co oznacza każda z tych informacji 'na chłopski rozum' to już w ogólę całuję rączki.
leszkowaty Opublikowano 20 Grudnia 2014 #2 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Witam, posiadam kocioł AKAL o mocy 19kW z boilerem, nowy, ocieplony dom o pow. 90m2. Nie mogę poradzić sobie z ustawieniem najwydajniejszych parametrów, codziennie muszę opróżniać szufelkę z popioem, z której się wręcz wysypuje i wydaje mi się, że pali za dużo ekogroszku. Moje ustawienia: Nast. kotła 50st A (temp po jakiej kocioł przechodzi w stan podtrzymania) Temp. kotła 76,2st (temp jaka jest aktualnie) Czas między pod. 57min (czas co ile podaje opal) Wydajność dmuchawy 10bieg ( "sila" z jaka pracuje wentylator) Czas przedmuchu 10sek (czas pracy wentylatora w podtrzymaniu) Czas przerwy w podtrzym. 10min (czas co ile zalacza sie wentylator w podtrzymaniu) Krotność 1 (współczynnik co ile przedmuchów podaje paliwo w podtrzymaniu) Nastawa CWU 50st C Podajnik wył. (nie wiem na jakiej zasadzie "pracuje" Twój kocioł jak masz wyłączoną prace podajnika) Podgląd temp CWU 51st C Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc. Jeżeli ktoś wytłumaczyłby mi co oznacza każda z tych informacji 'na chłopski rozum' to już w ogólę całuję rączki. witam dtr od kolta i instrukcje sterownika pewnie czytałeś :) http://www.kotly-dragon.pl/_download/titanic.pdf nie wiem czym tam palisz ale te ustawienia co masz to są z kosmosu :o zacznij moze od przerwa podawania ~~5 minut dmuchawa 4 do 6 (tu musisz zobaczyć jak to sie pali u Ciebie podtrzymanie przedmuch co 10 minut czas przedmuchu 20 sekund krotnosc 3 z jakiej firmy masz ten kocioł? edytowalem parametry podtrzymania bo jakic blad mi sie wkradl
Gość mak Opublikowano 20 Grudnia 2014 #3 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Najlepiej to podłącz do kotła jeszcze jeden taki dom a może i dwa . Na 90 m2 dobrze ocieplonego domu potrzeba Ci 5-6 kW a w okresach przejścoiowych jeszcze mniej a ty masz 19kW. Twoim problemem jest za duży kocioł i właściwie jest to problem nie do rozwiazania.
iwanonee Opublikowano 20 Grudnia 2014 Autor #4 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Kocioł, który posiadam to ten: http://www.gom-met.pl/akal.htm Najlepiej to podłącz do kotła jeszcze jeden taki dom a może i dwa . Na 90 m2 dobrze ocieplonego domu potrzeba Ci 5-6 kW a w okresach przejścoiowych jeszcze mniej a ty masz 19kW. Twoim problemem jest za duży kocioł i właściwie jest to problem nie do rozwiazania. Możliwe, że trafiłem na 'życzliwych' ludzi. Mój dom jest nie wykończony, pozostaje góra, która ma również 90m2 ale jest nie używana, jedynie ocieplona.
leszkowaty Opublikowano 20 Grudnia 2014 #5 Opublikowano 20 Grudnia 2014 mam kocioł z tej samej firmy tylko ze większy (czytaj za duży) ja akurat pale miałem i gotowych ustawień dla groszku Ci nie podam, ale możesz zacząć od takich jak Ci podałem w moim poprzednim poście
iwanonee Opublikowano 20 Grudnia 2014 Autor #6 Opublikowano 20 Grudnia 2014 @leszkowaty mam jeszcze pytanie odnośnie czasu podawania. Czy ustawiając go na 5min piec pobiera automatycznie mniej paliwa (ekogroszku) niżeli miałby być ustawiony na to 57min?
TIMON120777 Opublikowano 20 Grudnia 2014 #7 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Kocioł, który posiadam to ten: http://www.gom-met.pl/akal.htm Możliwe, że trafiłem na 'życzliwych' ludzi. Mój dom jest nie wykończony, pozostaje góra, która ma również 90m2 ale jest nie używana, jedynie ocieplona. to że nie używasz nie znaczy że nie grzejesz- nawet jeśli myślisz że tak jest. chyba że jest odizolowana od dołu grubą warstwą izolacji łacznie z klatką schodową. inaczej ciepło i tak w górę. niezależnie od tego jednak nawet dla 180m2 nowego domu zapotrzebowanie nie przekroczy 10KW a kocioł prawie 2 razy za duży :( do tego trudny w sterowaniu. posiłkuj się radami Leszkowaty-ego on ma podobny kociołek to będzie mu najłatwiej sugerować kierunki zmian
leszkowaty Opublikowano 20 Grudnia 2014 #8 Opublikowano 20 Grudnia 2014 @leszkowaty mam jeszcze pytanie odnośnie czasu podawania. Czy ustawiając go na 5min piec pobiera automatycznie mniej paliwa (ekogroszku) niżeli miałby być ustawiony na to 57min? w podajniku tłokowym podawana jest zawsze taka sama dawka paliwa (dla tego sa trudne w sterowaniu) nie wiem skąd wziąłeś ta przerwę 57min (taka przerwa ma racje bytu w podtrzymaniu, ja przy miale mam 1h ale on dłużej trzyma żar) z ustawień które podałeś wynika ze u Ciebie groszek podawany jest w trybie podtrzymania a nagromadzony opal spalany jest dopiero w trybie praca (czyli odwrotnie niz powinno byc) w trybie praca uzupełnia się straty ciepła, a w podtrzymaniu dba się o to żeby nie wygasło i kocioł miał dobry start przechodząc w tryb "praca"
iwanonee Opublikowano 20 Grudnia 2014 Autor #9 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Dziękuje za porady, martwi mnie to, że tak dużo tego ekogroszku mi zchodzi. Czy to może być też wina jego kaloryczności? Zmieniłem nastawy na takie jakie radził @leszkowaty, zobaczymy jak będzie teraz.
leszkowaty Opublikowano 20 Grudnia 2014 #10 Opublikowano 20 Grudnia 2014 "tak dużo" czyli ile? jakim tym groszkiem palisz? jak wygląda ten popiół? (jakieś zdjęcie) ustawienia które Ci podałem są tylko "kierunkiem" w który powinieneś isc :) musisz patrzeć co dzieje się na palenisku i wprowadzać korekty które będą konieczne jeśli będzie wypalał sie groszek za szybko - skrócić przerwę podawania lub obniżyć nadmuch jeśli będzie spadał niespalony do podajnika - wydłużyć przerwę podawania lub podnieść nadmuch i wiele wiele innych .......
wsmigiel Opublikowano 17 Stycznia 2015 #11 Opublikowano 17 Stycznia 2015 Widzę, że temat stanął w miejscu ale jak już zajrzałem to wrzucę swoje 3 grosze ;) Mam dokładnie ten piec, którego używasz. U mnie już drugi sezon, przede wszystkim powiem Ci, że palenie w nim groszkiem (co na początku próbowałem robić) w moim przypadku było wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Podejrzewam, że u Ciebie będzie podobnie. Wiem, że trudno o dobry, suchy miał ale tego najbardziej potrzebujesz żeby zaoszczędzić! Korzystałem i do dziś korzystam z porad *leszkowatego* i podpowiadam Ci, że warto go posłuchać ;) Wyregulowanie tego potwora to dość trudne zadanie, jednak wszystko można zrobić, bardzo ważne jest to jakiego paliwa używasz i praktycznie przy każdej zmianie trzeba szukać nowych ustawień pieca. Napisz jak to wygląda na dzień dzisiejszy u Ciebie i przede wszystkim jakim groszkiem palisz! Jestem bardzo ciekawy :)
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.