Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co + Cwu - Prośba O Podpowiedzi I Ocenę


rboryna

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

tak sobie czytam to forum od jakiegoś czasu i z każdym kolejnym tematem włosy mi się na głowie mocniej przerzedzają. Ogólne wnioski jakie mam to, że instalacja, którą posiadam jest klasycznym przykładem jak nie należy jej wykonać. Nie będę się dalej  niej rozpisywał bo aż wstyd, ale za to mogę potwierdzić, że wytknięte błędy i efekty jakie za sobą mogą nieść u mnie mają doskonałe odzwierciedlenie. Ale do rzeczy.

 

Obecnie jestem na etapie zmiany systemu ogrzewania z pieca na eko-groszek na kocioł olejowy, który udało mi się odkupić w mocno okazyjnej cenie po 3 latach użytkowania (poprzedni właściciele to nasi znajomi, którym doprowadzono w końcu gaz ziemny). Chciałbym uniknąć błędów poprzednich fachowców i zasięgnąć rady w postaci jakiegoś schematu instalacji.

 

Do ogrzania jest dom parterowy, dobrze ocieplony o powierzchni ok 120 m2. Instalacja grzewcza w domu łącznie to 10 kaloryferów, w tym 2 drabinkowe łazienkowe, jeden kaloryfer praktycznie nie używany - jest w garażu ale non stop zakręcony, w garażu jest dość ciepło nawet przy mroźnej zimie. Przyłączenie kaloryferów jest wykonane za pomocą alu-pex z rodzielacza. Rurki są położone w ociepleniu podłogi pomiędzy dwiema warstwami sytropianu. Do i od rozdzielaczy woda jest doprowadzona stalowymi rurami. Wszystko wydawałoby się proste, gdyby nie to, że w okolicy pieca, bojlera jest strasznie "naplątanych" rur, zaworów 3D, ale za to jest jedna pompka obsługująca CO i CWU, jest też bypass, zawór z kulką w środku i jeszcze kilka gadżetów. Po lekturze forum widzę, że niektórych rzeczy mam w nadmiarze a innych za to brakuje. Dlatego też, zanim wpuszczę kolejną ekipę chciałby prosić o załączenie schematu jak to wszystko ze sobą spiąć żeby po prostu było ok. 

 

Tak wiem, mogę wrzucić w google i znaleźć wiele schematów, pewnie schemat mojej obecnej instalacji też się da znaleźć a mnie chodzi o proste, sprawdzone rozwiązanie. Nie chcę też wzorować się na tym co było zrobione u znajomych, bo tam też znalazło się wiele błędów i jeszcze więcej "poplątanych" rur - instalację robiła ta sama ekipa co u mnie.

 

a wiec... w cenie zakupu dostałem zbiornik na olej, piec i zasobnik na CWU 160L - swój bojler i tak chciałem wymienić. Generalnie jest tak, że zasobnik stanowi podstawę pod piec co już powoduje, że są dość blisko, czemu na to zwracam uwagę? bo w piecu mam oddzielne wyjście na CO i oddzielne na CWU - powrót jest już ten sam. W związku z tym, nie muszę korzystać z tej samej rury wychodzącej z pieca do CO i CWU. I pytanie jest takie czy pompkę do zasilania CWU należy wstawić na zasilaniu czy powrocie? gdzie powinien być umieszczony przeponowy zbiornik wyrównawczy, czy wystarczy jeden czy drugi trzeba montować dla obiegu CWU. Czy powinien być zastosowany jakiś zawór 3D albo coś (co by to mogło być) co by chroniło piec przed zbyt niską temperaturą na powrocie, np taki bypass na rurze zasilającej CO z rurą powrotu - czy ten zawór ma być czymś w rodzaju termostatu czy sterowany ze sterownika pieca?

 

Oczywiście przed pompkami będą filtry, zawory odcinające przed i za pompkami.

 

Piec ma oddzielne wyjście na zasilanie zespołu bezpieczeństwa - tam jest zamontowany zawór bezpieczeństwa plus odpowietrznik

 

Załączam rysunek, który jest zaczątkiem schematu i proszę o sugestie, miło widziane wstawione gotowe schematy, wiem ze ten wstawiony przeze mnie jest wybrakowany

 

Z góry dziękuję

 

 

post-60316-0-45766700-1415798530_thumb.png

Opublikowano

Witam

Przede wszystkim musisz się dostosować do układu zamkniętego i schematów producenta - twoja sprawa jest prosta - wycinasz wszystkie zaw 3-D, 4-D

i inne pierdułki  zbiornik przelewowy , zawór różnicowy - do lamusa, zostaje tylko pompa na CO i pompa na CWU obsługiwana przez sterownik kotła.

To że masz dwa wyjścia na CO i CWU to nic nie znaczy możesz pompy podpiąć do tego samego przyłącza na kotle a drugie zaślepić.

Pompy mogą być zarówno na zasilaniu i powrocie, bez różnicy.

Ochrona na powrocie nie jest potrzebna - to zapewnia sterownik kotła.

Oczywiście odpowiednio duże naczynia przeponowe zawrówno na CO i na CWU

 

Jaki jest producent tego olejaka, jaki kocioł ma sterownik?

Opublikowano

Producent to buderus seria logano, typu sterownika teraz nie pamiętam. 

 

Jak duże powinny być naczynia przeponowe? i gdzie lepiej byłoby je umieścić w przypadku CO na zasilaniu czy powrocie? czy nie ma to znaczenia

Opublikowano

Dzięki za pomoc 

 

Pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.