tomek1pl Opublikowano 9 Listopada 2014 #1 Opublikowano 9 Listopada 2014 Witam Od miesiaca mam piec firmy MALKOT Prestige 38kw z podajnikiem slimakowym, sterownik titanic. Niestety nie moge dobrze go wyregulowac. Nie moge osiagnac temperatury powyzej 46 stopni a nastawilem na 60. Dmuchawa caly czas chodzi i nie moze piec dogrzac i przejsc w stan czuwania. Dom powierzchnia 300m kw. Stare budownictwo, kaloryfery zeliwne zebrowe i metalowe. Mury okolo 1m grubosci. Wczesniej byl piec mialowy , ktory spokojnie dogrzewal dom ale niestety sie przepalil no i postanowilem kupic piec z podajnikiem na ekogroszek ale jak na razie siedzie przy nim dzien w dzien zmieniajac nastawy i nic to nie daje a miala byc taka wygoda... Pale ekogroszkiem polskim 30MJ workowanym. Moje nastawy na piecu: Nastawa kotla 60 czas podawania 12s czas miedzy podawaniemn 70s wydajnosc dmuchawy 5/12 (2/3 zasloniete) czas przedmuchu 20s czas przerwy w podtrzymaniu 7 minut krotnosc 2 Pompa wody zalacza sie na stale pow 35 stopni Prosze o pomoc bo juz nie wiem czy piec zly kupilem czy po prostu jest to kwestia regulacji. Na tych ustawieniach groszek spala sie do popiolu niema szlaki itp. ale nie moge dogrzac wody do tych 60 stopni zeby piec wszedl w stan podtrzymania.
Gość Opublikowano 9 Listopada 2014 #2 Opublikowano 9 Listopada 2014 Cześć Tomek Aż się nie chce wierzyć,że przy takich nastawach i takim paliwie kocioł nie osiąga zadanej temperatury. Ustawienia 1:6 jakie masz są wystarczające. Zachowując dotychczasowe proporcje zmień częstotliwość czyli 6s podawanie,35s przerwy,reszta bez zmian. Złoże będzie częściej poruszane i lepiej napowietrzone. Napisz od jakiego czasu pracuje kocioł,czy te grube mury są dodatkowo ocieplone i ostatni strop? Na którym biegu chodzi pompka,powinna na 1. Zbyt szybki obieg oraz bardzo duża pojemność całego układu mocno wychładza kocioł. Tak duży dom i b. grube mury potrzebują mnóstwa energii,żeby się nagrzać i potrzeba na to sporo czasu. Uszczelniałeś palnik silikonem żaroodpornym na 1200*?,jeśli nie,zrób to niezwłocznie bo powietrze nie trafia tam gdzie powinno i wychładza niepotrzebnie spaliny i wymiennik kotła.
deredas Opublikowano 9 Listopada 2014 #3 Opublikowano 9 Listopada 2014 Odłącz od sterownika kabel zasilający pompę CO. Nie zmieniaj żadnych ustawień i zobacz czy piec sam się dogrzeje. Druga sprawa to czy na grzejnikach masz zawory temostatyczne ? Jaka temperatura panuje w pomieszczeniach obecnie ? Ogólnie kwestie problemu dogrzewania pieca można rozwiązać technicznie poprzez zamontowanie zaworu 3D termostatycznego na powrocie. Jest to najlepsze i niezawodne rozwiązanie, ponieważ zawór nie puści wody na grzejniki jeśli na piecu będzie zbyt niska temp wody. Innymi słowy zawór zmusi piec aby dogrzał najpierw sam siebie (poprzez krótki obieg kotłowy) a dopiero później aby puszczał wodę na układ (grzejniki). Pamiętaj że ma to być zawór termostatyczny a nie zwykły mieszający. Koszt około 150zł. Kolejna sprawa to kwestia merytoryczna. Stan podtrzymania jest stanem wyjątkowym. On wystąpi wtedy kiedy ilość ciepła wytworzonego przez piec będzie równa ciepłu potrzebnemu do ogrzania obiektu. Na początku sezonu zawsze trzeba wygrzać obiekt a potem uzupełniać tylko straty. Wiele osób błędnie uważa że stan podtrzymania służy do uzpełniania strat. Do uzupełniania strat służy stan "grzanie". Stan podtrzymania czyli przedmuch i dokręcenie paliwa co któryś przedmuch służy tylko i wyłącznie utrzymaniu żaru na palniku. Pamiętaj też aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do kotłowni (zetka w drzwiach lub ścianie).
TIMON120777 Opublikowano 10 Listopada 2014 #4 Opublikowano 10 Listopada 2014 Tomek nie kojarzę aby jakś polski ekogroszek miał kaloryczność 30MJ- może się mylę to proszę mnie poprawić ze zdjęć widzę że palnik żeliwny i że spieki koksowe zadam pytanie podstawowe czy palnik został poprawnie uszczelniony? jeśli nie to nic nie da korygowanie ustawień, należy najpierw go uszczelnić jeśli był uszczelniony to zacząłbym od wydłużenia przerwy podawania i odsłonięcia przesłony na wentylatorze
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.