Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sens Instalacji Pomp Z Funkcją Autoadapt W Układzie C.o. Z Wymiennikiem


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam

na wstępie krótki opis instalacji, której dot. pytanie:

wymiennik ciepła - po stronie kotła w układzie otwartym dwie pompy (c.o. oraz pompa ładująca cwu), w obiegu układu zamkniętego jest trzecia pompa na grzejniki i małe pętle podłogówki (na RTL'ach). Obecnie zainstalowane pompy to grundfosy ups 25-40 ustawione na I bieg zarówno przed i za wymiennikiem (działa to bez zarzutu - I bieg legitymuje się mocą 25W). Jedną z pomp muszę wymienić i mam wątpliwości czy skończyć na wymianie jednej czy iść za ciosem i wstawić dwie nówki.

O ile po stronie układu zamkniętego (grzejniki z termostat. głowicami) jest sens wymiany pompy na np. alpha2 czy wilo yonos pico, to nie wiem jak zachowają się takie pompy po stronie pierwotnej wymiennika, czyli w krótkich obiegach: kocioł-wymiennik i kocioł-zasobnik cwu (140L).

Celuję teraz w energooszczędność ze wzgl. na częste zaniki zasilania i konieczność montażu inwertera z akumulatorem.

Z wykresów charakterystyk mocy grundfosa ups 25-40 i alphy2 wynika, że dla pokrywających się zakresów działania autoadapt raczej nie zda egzaminu, prędzej tryby PP1 lub manulany I bieg.

Na pewno nie zyskam wiele wstawiając 'autoadapta' dla obiegu kocioł-zasobnik cwu i to bym sobie odpuścił, więc zostałaby poczciwa ups25-40, pytanie czy poza nową pompą za wymiennikiem (na grzejniki) dać też nówkę na krótkim obiegu kocioł-wymiennik? ona jednak będzie miała większy przebieg, ale liczę się z tym, że autoadapt na niewiele się zda?

pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.