Bilu Opublikowano 4 Kwietnia 2014 Autor #26 Opublikowano 4 Kwietnia 2014 Może jestem za bardzo dociekliwy ale chodzi o to czy jest sens zmieniać instalację na taką ze sprzęgłem i usuwać rozdzielacze z mieszaczami, czy pozostać przy tym co mam czyli przy mieszaczach tece? Nie buduję nowej instalacji, tylko chciałbym przerobić istniejącą jeżeli miałaby się okazać oszczędniejsza. Potrzebuję tylko jednej odpowiedzi i już się nie będę udzielał: Czy po zmianie układu będę mógł ustawić niższą temperaturę na kotle gazowym? chodzi mi o różnicę przynajmniej 5 stopni. Bo co z tego że zmienię układ skoro na kotle nadal będę musiał ustawiać temperaturę 40 żeby w podłogę szło min jakieś 28stopni
sambor Opublikowano 4 Kwietnia 2014 #27 Opublikowano 4 Kwietnia 2014 W przypadku instalacji z kotłem kondensacyjnym – sprzęgło hydrauliczne powinno zapewnić możliwie niską temperaturę czynnika powracającego do kotła, ze względu na fakt, że temperatura ta ma decydujący wpływ na proces kondensacji , w związku z tym należy ustawić tak przepływy aby większy był przepływ po stronie instalacji c.o. niż po stronie kotłowej. Wtedy masz pracę bez stratną kotła pomimo ustawionej wyższej temp na kotle niż wychodzącej ze sprzęgła. Za sprzęgłem dajesz zaw 3-D ustawiony na temp podłogi za nim pompę , przed sprzęgłem podłączasz równolegle do kotła kominek , tylko nie zapomnij o zaworze zwrotnym, dodatkowo na obwodzie kominka dajesz zaw 3-D na powrocie i pompę. Kocioł kondensacyjny ustawiasz na temp ok 5C wyższą niż ustawiony zawór 3-d od podłogi. W przypadku mieszaczy z pompą to trzeba min 20C na kotle więcej niż temp podłogi a w przypadku sprzęgła i wywalenia mieszaczy z pompą tylko 5C wyżej.
Bilu Opublikowano 5 Kwietnia 2014 Autor #28 Opublikowano 5 Kwietnia 2014 Dziękuję za konkretną odpowiedz. Czyli przerabiamy układ.
Bilu Opublikowano 6 Kwietnia 2014 Autor #29 Opublikowano 6 Kwietnia 2014 Miałem się już nie udzielać ale proszę tylko o potwierdzenie schematu który narysowałem czy jest prawidłowy i czy dobrze jest wpięty bojler który mam zakupiony i czeka na montaż.
sambor Opublikowano 6 Kwietnia 2014 #30 Opublikowano 6 Kwietnia 2014 Oj chyba źle - taki układ jak chcesz grzać CWu tylko kominkiem inaczej musisz dać inaczej , dodatkowo brak zaw zwrotnego oddzielającego kocioł od kominka . Do sprzęgła ważne jest aby na górze było zasilanie a dole powrót.
Bilu Opublikowano 6 Kwietnia 2014 Autor #31 Opublikowano 6 Kwietnia 2014 Ale bojler chce grzać tylko z kominka bo kondensat mam dwufunkcyjny.
sambor Opublikowano 6 Kwietnia 2014 #32 Opublikowano 6 Kwietnia 2014 To podłącz go jak poprzednio , tylko zawory zwrotne zostaw. Na okres przestojów bojler będzie wspaniała wylęgarnią legionelli. :P
Bilu Opublikowano 6 Kwietnia 2014 Autor #33 Opublikowano 6 Kwietnia 2014 O tym nie pomyślałem... To co radzisz? Żeby nie montowac go czy jest jakiś inny na to sposób ? Bo przy 2 osobach chyba nie jest opłacalne grzanie go kotłem?
Bilu Opublikowano 7 Maja 2014 Autor #34 Opublikowano 7 Maja 2014 Witam. Będę teraz przerabiał kotłownie. Zamawiam pompę grundfos alpha 2 25-60 i sprzęgło z linka który podał mi sambor. Potrzebuję tylko informacji jaki zawór mieszający zastosować za sprzęgłem w obwodzie podłogówki, chodzi mi o to jaki producent najlepiej i jakie Kvs musi mieć, przypominam że cały dom to podłogówka. Czy Kvs 3,2 wystarczy? chodzi mi dokładnie o afriso ATM 761
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.