darq1 Opublikowano 18 Grudnia 2013 #1 Opublikowano 18 Grudnia 2013 Witam!! To mój pierwszy sezon palenia w tego typu piecu. Posiadam piec 12kw i ogrzewam dom 90m + 100l cwu. Moje nastawy są takie: Temperatura nastawy - 65C Czas przedmuchu - 20sek Czas momiędzy przedmuchami - 4min Krotność podawania - 3 Czas podawania - 8sek Czas pomiędzy podawaniem - 70sek Obroty dmuchawy w nadzorze i regulacji - 40% Problem polega na tym że w popielniku mam dużo nie spalonego węgla. Próbowałem zmniejszać obroty dmuchawy, wydłużałem i skracałem czas przedmuchu, kombinacje też były z czasem podawania i czasem między podawaniem ale nic nie wskurałem z reguły piec często załączał się i regulacja długo trwała. Przy tych nastawach co teraz mam to stan nadzoru trwa ok 25min a regulacja od 7-10 min(około 8 podań). Co mogę jeszcze wypróbować aby wyeliminować ten niespalony węgiel?? Pale ekogroszkiem z wesołej.
Robercikus Opublikowano 18 Grudnia 2013 #2 Opublikowano 18 Grudnia 2013 Masz bardzo małą powierzchnię do ogrzewania, a i pewnie u Was jest ciągle ciepło... zatem niewiele mocy Twój dom potrzebuje i mały masz odbiór ciepła. Po prostu węgla podaje Ci za dużo w jednostce czasu. Na Twoim miejscu spróbowałbym zmniejszyć podawanie np do 6 sek i zobaczyłbym co będzie dalej. Jeżeli po kilkunastu godzinach takiej pracy dalej będzie niedopalony węgiel, to wtedy zwiększałbym przerwy między podawaniem i nadal obserwował... Pamiętaj, że wszelkich kombinacji z ustawieniami dokonuje się co jakiś dłuższy czas, a operuje się tylko jednym parametrem na raz. Napisz jakie uzyskałeś rezultaty po zmianach... No i tego niedopalonego węgla nie wyrzucaj :-)... jak już dojdziesz do dobrych ustawień, to sobie go będziesz dorzucał do węgla i się wszystko wypali. Wydłuż jeszcze czas przerwy w podtrzymaniu, bo przy dobrym węglu nie trzeba podawać i przedmuchiwać częściej, niż co jakieś 15-20 min. Stan podtrzymania służy tylko i wyłącznie temu, by żar na palniku nie wygasł.
darq1 Opublikowano 19 Grudnia 2013 Autor #3 Opublikowano 19 Grudnia 2013 Witam!! Zmieniłem czas podawania na 6sek, czas pomiędzy podawaniem na 75sek, czas przedmuchu na 15sek oraz czas pomiędzy przedmuchami na 10min. Efek widać dużo mniej nie spalonego węgla. Jescze spróbuję zmienić na większy czas pomiędzy podawaniami pierwsze wytestuje 80sek a jak to będzie mało to dam więcej. Tylko mam takie pytanie a mianowicie całkowity czas regulacji ma jakieś znaczenie bo jak zmieniam czas pomiędzy podawaniami to zwiększa się liczba podań i zwiększa się całkowity czas regulacji(np. na początku miałem całkowity czas 8-10min, a przy niektórych próbach dochodził nawet do 30min)??
Robercikus Opublikowano 20 Grudnia 2013 #4 Opublikowano 20 Grudnia 2013 Czasem regulacji określasz czas pracy... ? :-) To sobie musisz przeliczyć ile węgla Ci schodzi w jednostce czasu i tak sobie wszystko ustawić, żeby kocioł pracował dobrze - węgiel dopalony, akceptowalny czas dochodzenie do temp zadanej, brak spieków itd - a jednocześnie był najbardziej oszczędny. Zwiększając czas pomiędzy podaniami, po prostu modulujesz palnik i zaczyna on pracować z mniejszą mocą. Jest pewna granica, poniżej której jego praca już będzie nieekonomiczna - zacznie spalać więcej opału. Tego już nikt zdalnie nie ustali - musisz sobie dojść do tego momentu sam :-). Najpierw sugeruję skupić się na uzyskaniu prawidłowego popiołu - ideałem jest szary proszek z minimalną ilością grudek. Czy jednak uda Ci się coś takiego uzyskać, zależy w dużej mierze od jakości opału.
marc73 Opublikowano 20 Grudnia 2013 #5 Opublikowano 20 Grudnia 2013 W dniu 19.12.2013 o 23:29, darq1 napisał(a): Witam!! Zmieniłem czas podawania na 6sek, czas pomiędzy podawaniem na 75sek, czas przedmuchu na 15sek oraz czas pomiędzy przedmuchami na 10min. Efek widać dużo mniej nie spalonego węgla. Jescze spróbuję zmienić na większy czas pomiędzy podawaniami pierwsze wytestuje 80sek a jak to będzie mało to dam więcej. Tylko mam takie pytanie a mianowicie całkowity czas regulacji ma jakieś znaczenie bo jak zmieniam czas pomiędzy podawaniami to zwiększa się liczba podań i zwiększa się całkowity czas regulacji(np. na początku miałem całkowity czas 8-10min, a przy niektórych próbach dochodził nawet do 30min)?? Darq Jak dojdziesz do nastaw to jakbyś mógł to się pochwal. Ja mam Skam-P 12kW i po ostatnich zmianach zaczeło się pojawiać więcej niedopalonego węgla. Próbowałem podobnie jak Ty zmieniać odpowiedzialne nastawy, ale albo mi płomień schodził za nisko, albo właśnie niedopalony węgiel spadał do popielnika.
darq1 Opublikowano 20 Grudnia 2013 Autor #6 Opublikowano 20 Grudnia 2013 Wniosek z tego taki że najbardziej istotne są jakość węgla i ilość jaką spali się na dobe. A jeszcze mam takie pytanie co jest bardziej ekonomiczne dawkowanie węgla w małych ilościach i krótkim czasie(np 6sek co 60sek) czy dodanie większej ilości(np 12sek co 120sek)?? Z matematycznego punktu wychodzi na to samo ale jak jest w praktyce??
Robercikus Opublikowano 21 Grudnia 2013 #7 Opublikowano 21 Grudnia 2013 Dłuższe cykle mogą być lepsze ze względu na mniejsze zużywanie części mechanicznych - mniej startów - jednak jak przesadzisz z tą długością, to duża dawka węgla na palniku podana jednorazowo się na nim nie zmieści, a poza tym jak długo ten sam węgiel się obrabia, to i spieki mogą powstać. Przy stałej retorcie może to być problemem. Wypraktykuj sam i będziesz widział, bo każdy kocioł jest inny i w innych warunkach pracuje. U mnie przy obecnym opale sprawdza się ustawienie 15/100, ale ja mam obrotową retortę.
darq1 Opublikowano 30 Stycznia 2014 Autor #8 Opublikowano 30 Stycznia 2014 Witam!! W końcu temperatura na zewnątrz spadła na dłuższy czas poniżej 0 więc mogę napisać co zobserwowałem. Przy tym opale co posiadam a mianowicie ekogroszek z Wesołej mam takie ustawienia(przy innym opale pewnie będzie inaczej): 10sek czas podawania 90sek czas pomiędzy podawaniem 12sek czas przedmuchu 12min czas pomiędzy przedmuchami 30% dmuchawa w regulacji 20% dmuchawa w nadzorze Przy takich ustawieniach w popielniku sporadycznie znajdzie się jakiś niespalony węgielek ale to w małej ilości. Jeżeli wydłużałem czas pomiędzy podawaniem kocioł nie może osiągnąć temperatury rządanej. Czas w jakim jest kocioł w nadzorze to około 12min, a czas regulacji to około 15-20min. Jeszcze spróbuje wydłużyć czas podawania i czas pomiędzy podawaniem aby na palniku było więcej żaru może to pomoże osiągnąc dłuższy czas nadzoru i skróci czas regulacji.
Jantika Opublikowano 31 Stycznia 2014 #9 Opublikowano 31 Stycznia 2014 Witam a czy mógłby Pan napisać ile Panu spala tego groszku na dobę? Jestem ciekawa bo też obecnie pale groszkiem z Wesołej a wcześniej próbowałam roznosci łącznie z czeskim I u mnie nie wesoło :-( 50kg na dobę I miliony ustawień i już mi ręce opadają..
darq1 Opublikowano 2 Lutego 2014 Autor #10 Opublikowano 2 Lutego 2014 Przy temperaturach ok -7 palił ok 15-18kg, a jak jest powyżej zera to 10-13kg. Ogólnie nie jestem zadowolony z tego węgla gdyż bardzo zabródza(sadzą)piec i czyszczę go co 3 dni poza tym węgil ma dużo prochu. Moim zdaniem przy węglach wysoko kalorycznych należy piec ustawiać na wysokie temperatury(przy tem -7 piec ustawiam na 70 stopni a jak zrobi się troszkę cieplej to na 65). Wypala się cały, robią się spieki??
Jantika Opublikowano 3 Lutego 2014 #11 Opublikowano 3 Lutego 2014 no robią się spieki . już nie mam pomysłu jak ustawić ten piec i powiem szczerze że zazdroszczę Panu takiego spalania. Fakt że centralne mam dopiero od ponad miesiąca , dom stary ciągle w remoncie i do połowy ocieplony ponieważ chce podnieść trochę poddasze. może przyszła zimą będzie tańsza bo już mi ręce opadają. pozdrawiam
darq1 Opublikowano 3 Lutego 2014 Autor #12 Opublikowano 3 Lutego 2014 Proszę przesłać ustawienia może coś wymyślimy
Jantika Opublikowano 4 Lutego 2014 #13 Opublikowano 4 Lutego 2014 dzisiejsze ustawienia to czas podawania 15 sek czas między podawaniem 1.44 dmuchawa 4 bieg czas przdmuchu 14 sek czas przerwy w podtrzymaniu 10 min krotność 2 dziękuje za zainteresowanie :-)
darq1 Opublikowano 4 Lutego 2014 Autor #14 Opublikowano 4 Lutego 2014 Zacząłbym od wydłużeniu czasu między podawaniem 1,50, dmuchawę na mniejszą moc(żeby za mocno nie dmuchała, najlepiej ustawić na 20%). A jaka jest nastawiona temperatura kotła??
czaro69 Opublikowano 8 Lutego 2014 #16 Opublikowano 8 Lutego 2014 Witam Mam podobny problem z piecem defro komfort duo 12 kw wyrzuca dużo spieczonego niedopalonego węgla Moje ustawienia Temp zad 62 st Czas podawania 10 sek Czas przerwy 80 sek Dmuchawa 25% Jeśli możesz pomóc to byłbym bardzo wdzięczny już tego nie ogarniam
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.