200SX Opublikowano 15 Grudnia 2013 #1 Opublikowano 15 Grudnia 2013 Witam ponownie, posiadam taką oto instalację: Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3c (22kW) z zasobnikiem 120L + Tece 2w1. Na razie pogodówki nie ma. Układ ten zasila 100mkw podłogówki (8 obwodów) oraz 2 grzejniki (na razie ogrzewany jest tylko parter). Czytałem, że ww. rozdzielacz słabo współpracuje z kotłami kondensacyjnymi, jednak w momencie instalacji o tym nie wiedziałem, dlatego chciałbym to wszystko jakoś ogarnąć. Chciałbym w związku z powyższym zadać kilka pytań: Obecnie Tece zasila tylko 2 grzejniki – jeden w garażu i drabinkę w łazience. Przez to muszę trzymać na piecu temp. 20st. wyższą niż podłogówka, a wiąże się to z większym zużyciem gazu. Nie zależy mi zbytnio na tych grzejnikach więc pytanie – czy mogę zamknąć obydwie sekcje grzejnikowe i na piecu zmniejszyć temp. do zadanej dla podłogówki? Czy ten układ może tak działać? Dobowe zużycie gazu oscyluje w granicach 8m sześciennych – tyle piec zużywa na podgrzanie ciepłej wody dla 2 osób + ogrzanie 120mkw powierzchni parteru (100mkw podłogówka + 20mkw grzejnik w garażu) przy obecnych temperaturach około 0st. Jest to pierwszy sezon grzewczy w domu, ściany ocieplone 15cm styropianu, podłoga 10cm a strop 7cm i do tego 15cm wełny na poddaszu. Czy zużycie gazu nie powinno być mniejsze? Myślę, że instalacja nie jest do końca wyregulowana, słychać szumy. Jeżeli to powietrze to jakie skutki może ono powodować? Jak zmierzyć temp. wody powracającej z podłogówki do kotła? Czy w wykonaniu samej instalacji są elementy, które wypadałoby zmienić lub poprawić? Jeżeli potrzeba więcej szczegółów - napiszę.Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady.
kiminero Opublikowano 15 Grudnia 2013 #2 Opublikowano 15 Grudnia 2013 Zasada 20 sC wyżej od docelowej dotyczy każdego rozdzielacza podłogowego opartego na pompie mieszającej. Wobec tego odcinanie grzejników nic nie da. Innymi słowy jeśli na podłogę chcesz podać 35 sC a z kotłem zejdziesz na powiedzmy 45, to osiągnięcie tych 35 może okazać się niemożliwe. Taki to już typ mieszania, gdzie woda posyłana na zasilanie pętli jest wypadkową zmieszania tego co z kotła i tego co wraca z podłogi. Testować jednak możesz bez żadnych konsekwencji i obaw.
Gość mak Opublikowano 16 Grudnia 2013 #3 Opublikowano 16 Grudnia 2013 Po pierwsze to tak zbudowanego układy nie można sterować pogodowo, brak układu mieszacza. Układ na jednym rozdzielaczu to też nie jest specjalnie udane rozwiązanie i trzeba mieć nadzieję że nie przekroczyłeś maksymalnej długości pętli podłogówki. Na stałym parametrze może układ pracować, zresztą jak działa. Odnośnie szumów w instalacji to przyczyną mogą być zbyt małe średnice rur i za duża prędkość przepływu (przy instalacji miedzianej to spory błąd). I jak działa to proponuję nie kombinować bo może być gorzej.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.