Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Centralne Ogrzewanie


konik76

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam mam pytanie co do mojego podłączenia co i ogrzewania podłogowego czy wszystko bedzie chodzic dobrze czy układ co nie bedzie sie zapowietrzał i czy wszystko będzie ok z ogrzewaniem . Piec red duo pellet 15 kw rozdzielacze kanowskie z mieszaczami. Podłączenie co i podłogowe jak widać na załączonych zdjęciach

post-56752-0-83926200-1387106502_thumb.jpg

post-56752-0-07667700-1387106524_thumb.jpg

post-56752-0-28793400-1387106544_thumb.jpg .

proszę o porade na forum lub e-maila [email protected]

 

Opublikowano

Przyznam, że nie spotkałem się z montażem pompy CO na powrocie przy wykorzystaniu 4D. Sam jestem ciekaw jak to sobie poradzi. O ochronie powrotu raczej bym zapomniał.

 

Rozumiem, że na zimę nie zalewasz układu, ale cała prawda wyjdzie dopiero po uruchomieniu. Teraz można pogdybać.

 

Jak przygotowujesz wodę dla podłogi?

Opublikowano

Spodziewaj się kłopotów z napełnieniem obiegu CO. Ta pompa CO na powrocie ma zawór zwrotny, który nie pozwoli na swobodny napływ wody do rury powrotnej. Całe zalegające w niej powietrze będzie musiała przepchnąć pompa, co może się udać ale nie musi. Przydałby się tam trójnik z odpowietrznikiem ręcznym.

 

Póki wody w układzie nie ma, to wyrzuć siatkę  z filtra na zasileniu CO. Jest tam niepotrzebny i brak możliwości jego czyszczenia bez spuszczania wody. Wystarczy filtr przed pompą.

Opublikowano

na zime nie zalewam układu ten cały układ zrobił mi hydraulik dlatego pisze na forum bo sam widze ze jest cos nie tak piec z pełną automatyką i nic nie będzie widział ani podłogówki ani co jedynie cyrkulacje i pompe cwu co mam robić jak wedłuk ciebie kiminero ma to wszystko wyglądać.według schematu sterownika pieca ecomax 800 model p1 jest całkiem inaczej . 

post-56752-0-32924500-1387122263_thumb.jpg

 

 

Opublikowano

właśnie chciałem żeby hydraulik tak zrobił ale on powiedział że to nie sprawdzi się przy podłogówce ja mysle ze by sie sprawdzilo bo podłogówka ma swoje pompy mieszajace rozdzielacze kanowskie

post-56752-0-30210100-1387122511_thumb.jpg

 

Opublikowano

wode dla podlogi biore z pieca z wysokiego parametru jest taki rozdzielacz przed zaworem czterodrożnym na jedną strone idzie zasilenie podłogówki na druga idzie do cwu

Opublikowano

Konfiguracji tego układu jest wiele. Ten, który ci majster wymyślił najlepszy napewno nie jest. Sęk w tym, że dopóki układ nie został uruchomiony, to wiele nie zdziałasz i nie udowodnisz. W zależności od umowy możesz jedynie upierać się, że jest niezgodnie z zaleceniami producenta kotła czy sterownika. Jeśli zaufałeś fachowcowi i dałeś mu wolną rękę, to musisz się z nim dogadać.

 

Sam schemat wyżej jest OK. Można ewentualnie podarować sobie sprzęgło, ale pompa kotłowa musiałaby zostać. Jak pisałem, konfiguracji jest mnogo. Twój fachman postawił na 4D i to determinuje resztę. Tak czy inaczej masz całkiem nowatorskie podejście montażowe tego zaworu. 4D ma z zasady łączyć funkcję ochrony powrotu kotła i regulacji czynnika grzewczego na układ. Tutaj obawiam się, że ochrony powrotu nie będzie.

 

Jak rozdzielacze podłogi mają swoją pompy, to po kiego im kolejna? Ogólnie to metoda mieszania wody dość upierdliwa w regulacji i nie pozwala na sterowanie pogodowe np. Masz dobry sterownik o dużych możliwościach i aż prosi się o centralne mieszanie 3D z siłownikiem i pogodówkę. Takie rozwiązanie masz podpowiedziane w schemacie. Niestety dużo do przerabiania jeśli koncepcję sterowania zmienisz.

Opublikowano

co musial bym zrobic zeby bylo dobrze jakis schemat moze . ja ze swoim hydraulikiem nie mam umowy i on sie nie patrzy na schematy  robi jak widac prosze o rade 

Opublikowano

jak bym zlikwidował pompe na ogrzewaniu podłogowym przed czterodrożnym   ogrzewanie podłogowe podpioł do zasilania centralnego  ogrzewania i dał tam pompe  wszystko byłoby zasilane jedną pompa z jednego układu . pompe na powrocie bym zlikwidował wraz z zaworem jak by to było

Opublikowano

Jak teraz każesz mu to przerabiać, to pewnie będziesz musiał za to zapłacić. Majster powie, że jest dobrze i za przeróbki nie odpowiada. Jak odpalisz na wiosnę,  to ewentualne błędy wyjdą i argumenty będą po twojej stronie.

 Każdy majster odpowiada za prawidłowość działania tego co "stworzył".

Opublikowano

słuchaj ja jestem stolarzem na hydraulice sie nie znam ale czytać schematy jako tako potrafie  . jeszcze cały powrót spiołbym w jedno i skierował przez zawór czterodrożny jak twoim zdaniem to by wyglądało . czy wszystko jako tako by chodziło i czy kocioł miałby ochrone powrotu wtedy.

Opublikowano

nie bede kazal mu tego przerabiac zrobie to sam pojecie o lutowaniu mam o nawijaniu pakuły też co jeszcze trzeba tylko to czy dobrze myślę z tym wszystkim jezeli tak to wezme sie za robote

Opublikowano

Powoli. Najpierw koncepcja, schemat, schemat poprawiony i dopiero demolka.

 

Zwróć uwagę, że w DTR sterownika masz już koncepcję 4D. Swoją drogą w końcu ktoś napisał o zasadach montażu 4D w wersji grawitacyjnego obiegu kotłowego. Brawo.

 

post-18583-0-30489400-1387132766_thumb.jpg

 

W twoim wypadku masz za mały 4D do skutecznej ochrony. Lepiej wykorzystać go wyłącznie do regulacji temp na grzejniki, a do ochrony powrotu zaprząc tą niepotrzebną pompę podłogi. Niestety sterowniki ecoMax pompy kotłowej nie obsługuje i trzeba domontować dodatkowy sterownik do jej obsługi.

 

Jakie pompy masz na Kanach?

Opublikowano

pompy na kanach wilo ale jakie to dopiero powiem jutro .Dobra zawór czterodrożny zostanie trzeba by było stosować sprzęgło hydrauliczne i zawór termostatyczny trójdrogowy co znaczy ze sterownik nie obsługuje pompy kotłowej- tz. pompy centralnego ogrzewania tak 

Opublikowano

już sam nie wiem co mam robić wiem że to co zrobił hydraulik będzie źle chodziło i nie daje mi to spokoju czy gdybym zastosował większy 4d to by wszystko było dobrze z tą ochroną

Opublikowano

Duży zawór, duże pieniądze. Lepiej ratować się materiałem, który masz.

Pompa kotłowa o jakiej myślę, to pompa służąca wyłącznie do wygrzewania powrotu kotła. Stanowi ona część obiegu spinającego bezpośrednio zasilanie kotła z jego powrotem. Ma też własny czujnik powrotu, który mierzy sytuację na powrocie i w zależności od wskazań pompę uruchamia.

 

Masz już pompę moim zdaniem zbędną, czyli tą która tłoczy wodę na Kany. Można ją wymontować, wstawić w to miejsce trójnik i na jego odejściu bypass w kierunku powrotu z tą pompą i ZZ po drodze.

Opublikowano

czujnik powrotu piec posiada w ustawieniach regulatora ochrona powrotu jest dostępna tylko na obiegu mieszacza (1) przedstawionego przez ciebie schematu to co napisałeś to ja rozumiem tylko czy ta pompa nie będzie podbierała wody tej co idzie na rozdzielacze podłogowe bo mam rozumieć że pompa co będzie odchodzić z trójnik ma robić jakby obieg zamknięty z kotłem zawór za pompką przed wejściem do powrotu tak

Opublikowano

Kolego konik w instrukcji kotła masz schematy połączeń i moim zdaniem najlepszy byłby drugi schemat.

Opublikowano

Możesz wstawić tę pompę ( o której pisał kiminero)  na powrocie do kotła, podłączyć ją do sterownika pluma na wyjście pompy CO, a w ustawieniach serwisowych CO i CWU wybrać POMPA CO=pompa kotła na "TAK".

Opublikowano

co kolego kiminero podpowiesz jak zrobie jak mówisz z tą pompą a podłogówke zepne razem do CO to bedzie ok

 

Możesz zrobić myk z montażem pompy kotłowej na małym obiegu kotłowym. Wówczas musisz spiąć ją równolegle do pompy CO, którą trzeba przenieść na zasilenie. W sterowniku włączona musi być ochrona powrotu i powinno latać. Czujnik powrotu przypnij jak najbliżej wejścia powrotu do kotła, tak by mierzył faktyczną wodę zmieszaną z tego co przychodzi z grzejników, podłogi i boilera. W tym przypadku pompa kotłowa pracuje cały czas równolegle z pompą CO, ponieważ z tego co pamiętam, to ecoMax800 nie ma opcji obsługi pompy kotłowej w rozumieniu ochrony powrotu. Firma Plum wyszła z założenia, że są dwie metody ochrony przed zimnym powrotem: 3D termostat i 4D na dużym grawitacyjnym obiegu. Może dałoby się coś pokombinować gdyby był moduł rozszerzający, ale sam sterownik na to nie pozwala.

 

post-18583-0-33523800-1387229301_thumb.jpg

 

Obieg podłogowy zostaje jak jest. Z tego co zrozumiałem, rozdzielacze mają swoje pompy.

 

4D masz zamontowany "nietypowo" ale powinien dać radę. Jak pisałem wyżej dziwny pomysł, to ta pompa na powrocie. Poza przerzuceniem jej na zasilenie oraz wstawieniem pompy kotłowej, niczego bym nie przerabiał "na siłę".

Opublikowano

cześć to ja pompe na powroćie przeniosłem na zasilanie  podłogówke tak zostawie i zrobie według twojego schematu, moduł rozszezający mam dokupiony bo cyrkulacja potrzebna i musialem dokupić moduł jak tak patrze na ten schemat to jestem spokojniejszy . Dzięki śliczne napewno będziemy w kontakcie jak są tacy ludzie jak ty kiminero to lżej sie zyje. życze Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Opublikowano

 Tak jak pisałem w swoim poprzednim poście: Możesz wstawić tę pompę ( o której pisał kiminero)  na powrocie do kotła, podłączyć ją do sterownika pluma na wyjście pompy CO, a w ustawieniach serwisowych CO i CWU wybrać POMPA CO=pompa kotła na "TAK".  Pompę na grzejniki podłączasz do sterownika na wyjście pompy mieszacza.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.