Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zintegrowane ogrzewanie - prośba o radę


jachu1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Właśnie jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego ok. 200 m kw. Na wiosnę będę montował całą instalację co i cwu w związku z czym nie mogę przestać o tym myśleć, ponieważ zależy mi aby cały system działał możliwie najwydajniej i przy tym najoszczędniej.

 

Na chwilę obecną myślę o takim rozwiązaniu:

- Piec HEF Eko Plus U Pellets 25kw- proszę o ewentualne opinie o tym piecu, chcę w nim palić pelletami, ale rówież ekogroszkiem bo jest taka możliwość.

 

- Dodatkowo - zestaw solarny (próżniowy) 3 kolektory

 

- kominek - myślałem o kominku z płaszczem, ale ostatnio tyle osób mnie przekonuje, że nie ma to sensu, że lekko zostałem zbity z tropu, więc może ewentualnie z sys. dystrybucji ciepłego powietrza? Ma ktoś może jakieś uwagi? Czy to będzie się sprawdzać we współpracy z moim piecem i solarem... jakiej mocy powinien być taki kominek?

 

- dodatkowo chciałbym na całym parterze zamontować ogrzewanie podłogowe, czyli w salonie, kuchni, łazience, przedpokoju i wiatrołapie. Zaznaczam, że na części podłogi będą panele podłogowe (salon). Czy ogrzewanie będzie działało sprawnie? Zakładam, że jak będzie ewentualnie chłodniej na parterze to sobie dogrzeje kominkiem..

 

Proszę o wszelkie uwagi, co zmienić ewentualnie w moich założeniach? Czy może ktoś ma podobny system i może podzielić się swoim doświadczeniem... ewentualne rady co do pieca, kominka, solara?

 

czekam na wasze odpowiedzi

 

pozdrawiam

jachu1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Chciał bym Cię zapytać czy na parterze tylko podłogówkę chcesz mieć , czy może jakiś grzejniczek się znajdzie ?

 

 

Na parterze myślałem tylko i wyłącznie o podłogówce - jest tam może jeszcze jeden mały pokoik, w którym ewentualnie zamiast podłogówki będzie grzejnik, ale prawie w 100% będzie to podłogówka.

- kuchnia połączona z salonem, cały salon, przedpokój, wiatrołap i łazienka...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Właśnie jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego ok. 200 m kw. Na wiosnę będę montował całą instalację co i cwu w związku z czym nie mogę przestać o tym myśleć, ponieważ zależy mi aby cały system działał możliwie najwydajniej i przy tym najoszczędniej.

...

Wykonuje się takie systemy,same ogrzewanie podłogowe na parterze jest nie zbyt dobre.Co do kominka może być jakimś uzupełnieniem i szpanem.Ilość opału spalonego w kotle będzie bardziej wykorzystana niż w kominku.Panele ograniczą oddanie ciepła z podłogówki. Wymiennik płytowy musisz dostosować do zapotrzebowania na potrzebną ilość energii cieplnej w CO jeśli zastosujesz kominek..Solar w zależności od pór roku ma zmienną swoją sprawność.Okres zimy to małe zyski,ważna jest też jego moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie o jakim ogrzewaniu na parterze powinienem raczej pomyśleć? Zmienić tą podłogówkę na grzejniki, czy może po prostu dodać jeszcze jakiś grzejnik w salonie?

 

Zdaję sobie sprawę, że te panele lekko mnie ograniczą, ale mam dylemat bo bardzo mi zależy na ogrzewaniu podłogowym, a z drugiej strony nie chcę mieć całego salonu wyłożonego płytkami podłogowymi ceramicznymi.

 

Nad tym kominkiem to też się jeszcze zastanawiam, pewnie w takim systemie z piecem na ekogroszek czy pelety bardziej będzie mi się opłacało zastosować kominek ewentualnie z DGP. Może wyjdzie trochę taniej.

 

Solar jak najbardziej zastosuję - czy ktoś mi ewentualnie może polecić jakiś sprawdzony system, który będzie miał odpowiednią moc (dom 200 m kw, ogrzewanie wody dla ok. 4 os.) - myślałem o 2 panelach solarów próżniowych ewentualnie z możliwością dołożenia jeszcze 1 panela, jak będę miał więcej kasy.

 

Czy ewentualnie jako laik powinienem jeszcze o czymś pamiętać na etapie budowy przed rozpoczęciem montowania całego systemu...

 

pozdrawiam

jachu1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij dodatkowo w parterze ogrzewanie grzejnikami,wpływasz na głębokie wody jako laik do wykonania całego układu.Do tego potrzeba mnóstwo wiedzy na etapie całej roboty.Każdy system jest sprawdzony pod warunkiem prawidłowego wykonania.Co do mocy wszystko zależne jest od zapotrzebowania ilości energii ,która wędzie prawidłowo wyliczona.Uwzględnia się stopień termiczny budynku,temp.układu CO,ilość wody w całym układzie z CWU,bierze się także pod uwagę z czego układ jest zbudowany aby oddał wystarczającą ilość ciepła w pomieszczeniach.Temat morze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

(Właśnie jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego ok. 200 m kw.)

- GRATULACJE

 

(ponieważ zależy mi aby cały system działał możliwie najwydajniej i przy tym najoszczędniej)

- ROZUMIEM

 

 

(Dodatkowo - zestaw solarny (próżniowy) 3 kolektory)

- Nie polecam, bo koszty się nie zwrócą, możesz sobie to podarować!

 

kominek - myślałem o kominku z płaszczem, ale ostatnio tyle osób mnie przekonuje, że nie ma to sensu),

- Tak jest! Dobrze tobie polecają, ponieważ takie kominki maja straszne straty i tego tobie tez nie polecam!

Strata pieniędzy!!!

 

 

(dodatkowo chciałbym na całym parterze zamontować ogrzewanie podłogowe, czyli w salonie, kuchni, łazience, przedpokoju i wiatrołapie. Zaznaczam, że na części podłogi będą panele)o

- Nie polecam tobie ogrzewania podłogowego, ponieważ nie ma możliwości szybkiej regulacji, do tego to cholerne ciepło

z dołu ciężko znieść! Nie polecam!

 

 

 

(Zakładam, że jak będzie ewentualnie chłodniej na parterze to sobie dogrzeje kominkiem..)

- Robisz sobie ogrzewanie a jak będzie chłodno to sobie dogrzejesz kominkiem??? To kompletnie nie dobra droga kolego.

Jak zrobisz porządne jedne ogrzewanie to będzie zawsze ciepło i ekonomicznie!

 

 

Na koniec polecam zrobić ogrzewanie promienne, bo to najlepsze, można do tego celu wykosztować każdy piec i każdy dom,

oszczędność paliwa do 30%..

 

Pozdrawiam piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie zamierzam tego systemu sam montować, tylko będzie mi robił to sprawdzony instalator. Oczywiście wszelkie rady jego są dla mnie bardzo istotne, jednakże chciałem je skonfrontować z opiniami innych użytkowników podobnych systemów.

 

Czym jest ogrzewanie promienne, na jakiej zasadzie działa i jak takowe zamontować w domu?? Temat mnie zainteresował. Jakie są koszty takiej instalacji?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ogrzewanie promienne na 100% prawie nikt nie zna w Polsce! No i na pewno twój instalator tez tego nie zna, ale to nie ma nic do zecy oprócz ze może tobie odradzić ponieważ się nie zna! Tego rodzaju ogrzewanie jest proste pod każdym względem, tanim i najlepszym ogrzewaniem!

 

 

 

 

 

sciana

------------------------------ to jest rura 18mm miedziana nad podłogą przymocowana jak najbliżej ściany

------------------------------ to tez

------------------------------ to tez

------------------------------ to tez

odstep 5-10cm od podłogi

_______________________________

//////////////podłoga////////////////////

 

 

trzeba wyliczyć zapotrzebowanie ciepła, do tego się stosuje odpowiednią ilość metrów rury naokoło ścian zewnętrznych

a jak trzeba to tez ścian wewnętrznych, do tego można jeszcze dać w każdy pokój kaloryfer płytowy (nie inny) i tyle.

Oszczędność do konwencjonalnych systemów grzewczych to blisko 30%.

Nie ma lepszego i przede wszystkim zdrowszego ogrzewania, ponieważ nie występuje zakurzenie pomieszczenia i

nigdy nie występuje grzyb!!!

 

Sa tez gotowe systemy grzewcze tego rodzaju ale to już gust każdego. (np. www.sancal.de)

 

pozdrawiam piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ Miszczu ogrzewanie podłogowe to tez jest ogrzewanie promienne (jak to okresliłeś)

 

Miszczu czy aby to co proponuje Miszcz nie jest ogrzewaniem ściennym z panelami i podlączanymi do zasilania poprzez tą rurke miedzianą?

popatrzyłem na tej niemieckiej stronie i wcale to nie bedzie zdrowsze od podlogowki czy ogrzewania sciennego

a dlatego że najzdrowsze jest niskotemperaturowe promieniowania a to bedzie wyskotemperaturowe z uwagi na małą powierzchnie oddawania ciepła oraz bedzie jonizowac dodatnio gdyz promiennikiem bedzie metal

 

fachowcy twierdzą że najlepsze jest wlasnie ogrzewanie ścienne, które mozna zrealizowac na kilka sposobów, m.in. poprzez panele z hemretycznie zamknietą "niskowrzącą" cieczą albo tak jak robi się podłogówke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Właśnie jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego ok. 200 m kw. Na wiosnę będę montował całą instalację co i cwu w związku z czym nie mogę przestać o tym myśleć, ponieważ zależy mi aby cały system działał możliwie najwydajniej i przy tym najoszczędniej. Na chwilę obecną myślę o takim rozwiązaniu: - Piec HEF Eko Plus U Pellets 25kw- proszę o ewentualne opinie o tym piecu, chcę w nim palić pelletami, ale rówież ekogroszkiem bo jest taka możliwość. - Dodatkowo - zestaw solarny (próżniowy) 3 kolektory - kominek - myślałem o kominku z płaszczem, ale ostatnio tyle osób mnie przekonuje, że nie ma to sensu, że lekko zostałem zbity z tropu, więc może ewentualnie z sys. dystrybucji ciepłego powietrza? Ma ktoś może jakieś uwagi? Czy to będzie się sprawdzać we współpracy z moim piecem i solarem... jakiej mocy powinien być taki kominekWkłady kominkoweKratki Akcesoria Kominkowe Kominek WODNY 2440zł Raty 0%www.kratki.com ? - dodatkowo chciałbym na całym parterze zamontować ogrzewanie podłogowe, czyli w salonie, kuchni, łazience, przedpokoju i wiatrołapie. Zaznaczam, że na części podłogi będą panele podłogowe (salon). Czy ogrzewanie będzie działało sprawnie? Zakładam, że jak będzie ewentualnie chłodniej na parterze to sobie dogrzeje kominkiem.. Proszę o wszelkie uwagi, co zmienić ewentualnie w moich założeniach? Czy może ktoś ma podobny system i może podzielić się swoim doświadczeniem... ewentualne rady co do pieca, kominka, solara? czekam na wasze odpowiedzi pozdrawiam jachu1

Witam ,jeśli mógłbym Ci coś doradzić to uważam że gdy decydujesz się na taki piec to kominek z płaszczem niema sensu ,wystarczy zwykly kominek z dobrym wkładem, a jeśl chodzi o podłogówkę to gdy ją zrobi dobry fachowiec który ma jakieś pojęcie na ten temat to spokojnie ogrzejesz nawet salon w którym masz panele,i nie będziesz musiał się zastanawiać gdzie powiesić grzejnik, apropo- dobrze zaprojektowana podłogówka jest jednym z najzdrowszych sposobów ogrzewania ,taka już nasza biologia że stopy powinny być najcieplejsze a góra nieco chłodniej. pozdrawiam tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu wszystkich wypowiedzi, najprawdopodobniej jednak zdecyduję się na podłogówkę, ponieważ więcej osób ma z tym doświadczenie i generalnie bardzo mi się tak opcja zawsze podobała. Mój instalator jest raczej osobą bardzo doświadczoną wiec nie przewiduję tutaj żadnych problemów.

 

Kominek tak jak ktoś napisał przy piecu na ekogroszek i pelety najprędzej będzie z dobrym wkładem.

 

Dodatkowo solary - 2 panele na początek z możliwością rozbudowy. Tutaj wychodzę z założenie, że może jest to drogie i nie do końca się kalkuluję, ale na chwilę obecną mam pieniądze, które wolę w to zainwestować, żeby później płacić niższe rachunki z grzanie c.w.u. Bo znając życie wydam zaraz te pieniądze na co innego (tzn. rozejdą się) a ja później ledwo będę na rachunki wyrabiał.

 

Może ewentualnie jest jeszcze ktoś, kto mógłby mi napisać jakąś opinię na temat pieca:

HEF - Eko Plus U Pellets 25 kw... - bardzo mi zależy na informacjach od kogoś kto miał doświadczenia z tym piecem

 

pozd

Jachu1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.