Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zapowietrzona nowa instalacja


TMK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W sobotę hydraulik podłączył mi piec i "udało" się odpalić całą instalację. Jednak nie mogę sobie poradzić z odpowietrzeniem układu, wypuszczałem powietrze ze wszystkich grzejników i rozdzielaczy z 16-18 razy (straciłem rachubę) i nadal po 1,5-2 godz. grzejniki praktycznie zimne :) Po odpowietrzeniu całości i ostrym bulgotaniu w całej instalacji przez przelew spływa kilka litrów wody. Spanie na budowie i siedzenie z kluczykiem pod kaloryferem odpada... :)

w skrócie: dom z użytkowym poddaszem 120m2, dół i góra na osobnych rozdzielaczach, piec Stąporków UKN 17kW (ustawiony na 65stC, pompka śmiga na max obrotach), na górze wszystkie grzejniki podłączone, na dole połowa (do reszty pexy nie są nawet rozcięte), do rozdzielaczy miedź, dalej alupexy, grzejniki stalowe, naczynie wzbiorcze "automatyczne"

Wiem że można założyć np separator powietrza czy automatyczne odpowietrzniki, jednak IMHO nie tędy droga. Co może być spaprane w instalacji?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

w niektórych układach CO trzeba odpowietrzać przez tydzień żeby było dobrze, proponuję pompkę przełączyć na 1-bieg, i wodę stopniowo dopuszczać, powietrze bardzo długo się będzie pokazywać. Prawdopodobnie zagotowałeś wodę -czyli opdowietrzanie tak jakby od początku,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zagotowałeś wodę -czyli opdowietrzanie tak jakby od początku,

 

Raczej nie. Piec

http://www.kotlyco.pl/?id=8

ma własną automatykę, sterownik st22. Praktycznie cały czas byłem na budowie w czasie palenia i wg wyświetlacza temperatura nigdy nie przekroczyła 67stC. Jest inna możliwość przelania wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem ,że pisząc o "ostrym bulgotaniu" ,że to właśnie wtedy się woda zagotowała.

Możesz spróbować jeszcze w ten sposób: zakręcić wszystkie grzejniki- odkręcić tylko jeden, gdy już z niego przestanie lecieć

powietrze to zakręcić zaworek , i odkręcić następny grzejnik , i tak kolejno wszyskie grzejniki , całość zaczynając od grzejnika położonego najbliżej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem ,że pisząc o "ostrym bulgotaniu" ,że to właśnie wtedy się woda zagotowała.

Możesz spróbować jeszcze w ten sposób: zakręcić wszystkie grzejniki- odkręcić tylko jeden, gdy już z niego przestanie lecieć

powietrze to zakręcić zaworek , i odkręcić następny grzejnik , i tak kolejno wszyskie grzejniki , całość zaczynając od grzejnika położonego najbliżej kotła.

 

 

 

 

Witam kolego EdisonIras, analizując to co piszesz, może być również problem z naczyniem wzbiorczym, jeżeli jest za nisko posadowione w stosunku do grzejników bedzie Ci się układ zapowietrzal , jak tez bardzo istotna rzecz która sam przerabiałem to gdy masz za małem takowe nczynie, będziesz miał również problemy z CO, a to że pompa chodzi na pełnym biegu to o niczym nie świdczy bo poprzez powietrze ma olbrzymie opory hydrauliczne, jednak najpierw trzeba znaleźć prblem, a tak na marginesie to na twoim miejscu pomyslałbym o separatorze powietrza, to naprawde super sprawa, choc myślę ze i tak najpierw musisz zdiagnozować co u Ciebie jest nie tak.Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W sobotę hydraulik podłączył mi piec i "udało" się odpalić całą instalację. Jednak nie mogę sobie poradzić z odpowietrzeniem układu, wypuszczałem powietrze ze wszystkich grzejników i rozdzielaczy z 16-18 razy (straciłem rachubę) i nadal po 1,5-2 godz. grzejniki praktycznie zimne :) Po odpowietrzeniu całości i ostrym bulgotaniu w całej instalacji przez przelew spływa kilka litrów wody. Spanie na budowie i siedzenie z kluczykiem pod kaloryferem odpada... :)

w skrócie: dom z użytkowym poddaszem 120m2, dół i góra na osobnych rozdzielaczach, piec Stąporków UKN 17kW (ustawiony na 65stC, pompka śmiga na max obrotach), na górze wszystkie grzejniki podłączone, na dole połowa (do reszty pexy nie są nawet rozcięte), do rozdzielaczy miedź, dalej alupexy, grzejniki stalowe, naczynie wzbiorcze "automatyczne"

Wiem że można założyć np separator powietrza czy automatyczne odpowietrzniki, jednak IMHO nie tędy droga. Co może być spaprane w instalacji?

 

 

Pozdrawiam

 

 

 

Witaj,

 

 

Zapewne naczynie jest zainstalowane w powrocie ,w tym przypadku nie odpowietrzysz dobrze układu.Napuszczając wodę do układu ,powietrze nie nadąża z wyjściem poprzez odpowietrznik.Zbyt szybki napływ wody powoduje zatory,nawet kiedy nastąpiło bulgotanie doszło do zagotowania wody i dodatkowej pary w zasilenie.Pion główny powinien mieć naczynie przelewowe,napuszczanie wody do instalacji jest prawidłowy i nie ma potrzeby radzenia sobie z odpowietrzeniem.Powietrze samoczynnie uchodzi do naczynia i odpowietrznikami na rozdzielaczach.Jeśli grzejniki mają dolne podejścia problem ten z powietrzem będzie czasowo występował.Należy odpowietrzać czasowo grzejniki.Na marginesie dodam Ci ,że miedż nie może pracować w układach otwartych,drugą sprawą było by aby grzejniki stalowe nie były od wewnątrz w ocynku.A stosowanie inhibitorów przy układach otwartych ,to tak jak by okręcać szyję szalikiem a boso chodzić po ziemi.Inhibitor zwalnia korozji ale nie likwiduje przyczyn,miedż w układzie zamkniętym ma dobrą żywotność.Należało by przeinstalować układy CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.