forum Opublikowano 14 Listopada 2013 #1 Opublikowano 14 Listopada 2013 W jaki sposób należy przeprowadzić obliczenie zapotrzebowania na cwu w obiekcie służby zdrowia. W obiekcie tym pacjenci są tylko hospitalizowani i poddawani leczeniu farmakologicznemu , bez zabiegów, operacji itp . Posiłki dostarczane są z zewnątrz.
AdamGuitar Opublikowano 14 Listopada 2013 #2 Opublikowano 14 Listopada 2013 Dla tego typu obiektów należy wykonać projekt instalacji ciepłej wody. projektant na podstawie wytycznych do projektowania oraz przepisów wykona projekt. Tym bardziej,ze woda musi spełniać normy sanitarne i musi posiadać instalację do dezynfekcji instalacji czy to chlorem czy termicznie. "Posiłki dostarczane są z zewnątrz." tak ale trzeba umyć naczynia.
forum Opublikowano 14 Listopada 2013 Autor #3 Opublikowano 14 Listopada 2013 Dziękuję za odpowiedź, ale moim celem jest dowiedzieć w jaki sposób nalezy przeprowadzić obliczenia.
AdamGuitar Opublikowano 15 Listopada 2013 #4 Opublikowano 15 Listopada 2013 Należy znać zapotrzebowanie na ciepłą wodę (ilość punktów poboru) -Zapotrzebowanie maksymalne na c.w.u -zapotrzebowanie średnie na c.w.u. -charakter rozbioru c.w.u. - całodobowe, lub skumulowane w pewnych godzinach. Charakter rozbioru ma znaczenie dla projektowanej instalacji. Przy uśrednionym dobowym rozbiorze dobiera się mniejszy stabilizator c.w.u. dla dużych chwilowych rozbiorów można dobrać mniejszy wymiennik ale większe zasobniki c.w.u (stabilizatory) które są dogrzewane w czasie braku rozbioru. Dane dla projektanta (w formie warunków technicznych) dostarcza inwestor lub, przy braku danych powierza się to projektantowi. Niezbędne są parametry źródła ciepła, temperatury powrotu i zasilania, różnica ciśnień pomiędzy powrotem a zasilaniem, rodzaj regulacji parametrów wody sieciowej (źródła). Chyba wymieniłem wszystko. Na tej podstawie projektant wylicza i dobiera wymiennik, pompy cyrkulacyjne, zawór regulacyjny z siłownikiem filtry, sterownik do regulacji temperatury, wylicza przekroje rur dla c.w.u. i cyrkulacji, dobiera stabilizatory c.w.u. (zasobniki), dobiera naczynie wzbiorcze dla c.w.u., dobiera zawór bezpieczeństwa, wodomierz itp. projektuje układ do dezynfekcji instalacji c.w.u. projektuje próg węzła (jeśli instalacja jest zasilana z m.s.c. Same obliczenia wykonuje się za pomocą wzorów, a dobory urządzeń na podstawie obliczeń dobiera się z tabel producentów urządzeń. generalnie trzeba się tego nauczyć. Dodam jeszcze, że węzeł (przygotowanie c.w.u.) oraz instalacja może być wykonana przez niezależnych projektantów, którzy muszą jednak ze sobą współpracować.
AdamGuitar Opublikowano 15 Listopada 2013 #5 Opublikowano 15 Listopada 2013 Ważna informacja. W związku z tym, że wykonanie instalacji wymaga pozwolenia na budowę, projekt musi być wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi do projektowania w odpowiedniej branży (tu sanitarnej). Również wykonanie instalacji wymaga zgodnie z PB Kierownika Robót. Po zakończeniu prac zgłasza się instalację do odbioru przez sanepid oraz PINBUD. Projektant oraz Kierownik Budowy ponoszą odpowiedzialność za projekt oraz wykonanie robót.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.