Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Pelletu Do Pieca Olejowego Czy Piec Na Pellet Ecogroszek


resident

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Mam dylemat. Aktualnie mam dwa niezależne piece w domu ocieplonym 200 metrów instalacja grzewcza standardowe grzejniki. W tym że dół (100m2) ma grzejniki żeliwne stare (nie mam wpływu na ich zmianę niestety), na górze również 100 m2 grzejniki standardowe.

 

1) piec węglowy zwykły bez podajnika + bojler

 

2) piec olejowy Buderus logano + bojler

 

Obecnie koszty ogrzania węglówką to ok. 5000 zł na sezon + ciepła woda w lato z olejaka bo się opłaca. Ogrzewanie olejakiem odpada koszt ok. 15 tys. na sezon.

I teraz myślę nad dwoma rozwiązaniami ze względu na "upierdliwość" chodzenia do pieca i palenia w nim 4 razy dziennie.

 

Opcja 1 - dokupienie palnika do pelletu do pieca buderus zrobienie (miejsca jest dużo) indywidualnego pojemnika na 2-3 tony pelletu. - koszt ok. 10-11 tysięcy. - obiawiam się tylko że pellet mnie będzie kosztował znacznie więcej niż ogrzewanie węglem. Np. około 7-8 tys. na sezon. Wygoda będzie na pewno.

 

Opcja 2 - zmiana pieca węglowego na nowy piec węglowy z podajnikiem, który spala zarówno pellet jak i ekogroszek + sterowanie pokojowe koszt. ok 14 tys. zł

Opcja bezpieczna bo można spalać ekogroszek gdyby pellet okazał się drogi. Mniej wygodny bo załadunek co 3-4 dni, ale to już nie taki problem. Przy tej opcji na lato został by olejak i podgrzewanie wody chociaż z podajnikowego tez by sie opłacało. Sprzedaż olejaka nie wchodzi w grę gdyż ceny używanych są że tak powiem śmieszne więc jak mam wziąć za olejaka 2 tys. a 5 lat temu dałem 15 to wolę go zostawić.

 

Różnica w cenie jest na korzyść zakupu palnika do olejaka (ok. 3 tys tańsza przeróbka niż zakup pieca na ekogroszek/pellet). I sam nie wiem co robić. Jest możliwość przy dobrym dostrojeniu pieca olejowego z palnikiem na pellet że nadal koszty ogrzewania będą oscylować ok. 5 tys. na sezon ??

Opublikowano

Coś dużo tego ciepła wychodzi. - jaka temp w domu przy obecnym ogrzewaniu?

5000zł za węgiel to ok 7,5-8 ton.

Ja grzeję pelletem w kotle olejowo gazowym Wolfa CNK25 mam wstawiony palnik Viking Bio 20kW, na dom 260m2 wyszło w poprzednim sezonie 3,5t pelletu, dom był częściowo ocieplony- tylko dach, nie zamieszkały ale temp była utrzymywana 19-20C+ częste wietrzenie pomieszczeń.

Obecnie mam ocieplony 15cm styro i zobaczymy ile pójdzie tego paliwa.

Dobre ustawienie palnika pelletowego i dostosowana do niego automatyka pozwoli na spalenie ok 4-5ton pelletu.

Opublikowano

Jak na spokojnie przeliczyłem te twoje dane to wychodzi że coś jest nie tak - albo masz ocieplenie grubości 1cm, lub okna 1 szybowe , lub brak drzwi zewn ;)

Innym problemem jest temp wewnątrz pomieszczeń domowych - może lubisz Afrykę i temp powyżej 25C , to wtedy tak.

Ale generalnie z oleju za 15000zł wg cen za 2012 można w średnim kotle uzyskać 107,352 GJ ciepła = 29 820kWh

Ja w swoim domu potrzebowałem w okresie 01 11 - 11 04 59,00 GJ = 16389kWh ciepła - to prawie 2x mniej niż ty, a dom też mam większy.

 

Poszukaj najpierw gdzie ucieka to ciepło?, gdyż to za duży wydatek jak na taki dom.

Opublikowano

Dom jest ocieplony 12 cm styropianem. Okna nowe nie wiem jakiej grubości, ale na pewno nic taniego. Fakt że w zimę -20 chodzę w domu z spodenkach i podkoszulce, a przy temperaturach jak teraz to cały czas otwarte mam okno. Muszę sprecyzować 5000 zł na węgiel mam dokładnie na myśli ok. 4000 węgiel i brykiet do rozpalania, ale to i tak chyba nic nie zmienia że nie powinno tyle wychodzić ?? czyli rozumiem że jeżeli montując pellet do olejaka ustawie jakąś sensowną temperaturę i się lepiej ubiorę to jest szansa na przyzwoity wynik ; :) ?

Opublikowano

A ile oleju spalasz ( spalałeś) na sezon?

Bo takie wyliczenie z podanej kwoty to nie jest precyzyjne.?

Przy wyliczonym zapotrzebowaniu na ciepło wg twojego zużycia oleju może być potrzebne pelletu więcej niż podałem w drugim poście - ok 5,5 - 6t dobrego pelletu.

Ale to zawsze mniej niż 15000zł.

Opublikowano

Więc tak wyciągnąłem dokładne ostatnie spalanie oleju, gdzie chodził tylko ropniak + ogrzewanie wody z ropniaka.

 

od 20.08.2010 roku do 16.02.2011 roku - poszło 3000 litrów ropy, a potem od 16.02.2011 do 11.06.2011 poszło 1050 litrów.

Opublikowano

To tak jak założyłem - ok 4000l, ale ja policzyłem tylko za sezon grzewczy, nie brałem pod uwagę grzania samej CWU.

Przy takim zapotrzebowaniu będzie potrzeba ok 6 t pelletu na okres grzewczy CO i ok 1 t na okres grzewczy CWU.

 

Pozdr.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.