Beduin Opublikowano 3 Października 2013 #1 Opublikowano 3 Października 2013 Witam wszystkich. Od dwóch lat użytkuję instalację grzewczą z piecem Vaillant ecocompact vsc196 wraz z modułem sterowania mieszaczem podłogówki. Pragnę dodać że cała instalacja jest w domu 116m2 z podaszem. Na dole w salonie/kuchni/korytarz jest zamontowana podłogówka plus kilka sztuk grzejników podwójnych purmo, górze są same grzejniki przy czym większe niż na dole. Na dole dwa rozdzielacze do kaloryferów, podłogówka z przepływomierzem. Góra jeden rozdzielacz na kaloryfer plus jedna gałąź na podłogówke do łazienki z termoregulatorem. Mam problem z ustawieniem, wyregulowaniem wyżej wymienionej konfiguracji tj. Na dole jest dużo cieplej (23-24C) tzn cieplej niż temperatura zadana (21.5). Na górze jest niestety 20,5. Dodam że cały sterownik jest własnie na dole nad podłogówką. Krzywą grzewcza kaloryferów to 0.9 a podłogi to 0,4. Zastanawiam się w pierwszej kolejności sterwonika na góre ( jest bezprzewodowy wiec nie problem) dodatkowo przykrecić kaloryfery na dole na 3 plus zwiekszyć krzywą grzewczą kaloryferów na 1. Czy to coś pomoże???? Dodatkowo mam obawy że pompa w piecu nie jest zbyt wydajna. Czy wstawienie pompy przed rozdzielaczem na górze pomoże ??? Praktykuje się takie zabiegi tj dwie pompy poniekąd włączone w szereg???? Oczywście była by włączana wtedy gdy startowała by ta w piecu. Dziękuje uprzejmie za wszelakie wskazówki.
Gość mak Opublikowano 4 Października 2013 #2 Opublikowano 4 Października 2013 O czym dyskutować jak nie widać problemu( zdjęcia lub schemat), napisz coś więcej. Piszesz o ustawianiu krzywych czyli sterowanie pogodowe, ale i o bezprzewodowym sterowniku co wygląda na termostat pomieszczenia a to nie zawsze idzie w parze. i jaki ten mieszacz Vaillanta czy inny? Ile obiegów grzewczych bo wynika ze dwa ale z opisu trudno to potwierdzić.
gersik Opublikowano 4 Października 2013 #3 Opublikowano 4 Października 2013 Zdjęcia instalacji ( całej). Termostat w najzimniejszym pomieszczeniu. Żadnych dodatkowych pomp. Powinna być jedna w kotle i dwie za sprzęgłem.
Beduin Opublikowano 4 Października 2013 Autor #4 Opublikowano 4 Października 2013 Dziękuję uprzejmie za sugestie. To prawda za mało szczegółów podałem. Termostat to sterwnik pogodowy z czujnikiem temperatury zewnętrznej zamontowany na północnej stronie budynku. Sterownik jest firmy vaillant jedynie sam zawór trójdrożny jest innego producenta. Co do ilości nitek to na dole są 4x podłogówka 6x kaloryfer Purmo CV. Rozmieszczenie pozwoliłem sobie nanieść na rozkład pomieszczeń.Co do góry jest 7 kaloryferów przy czym w ten sam rozdzielacz jest wpięta podłogówka (niby tak nie powinno się robić) z głowiczką termostatyczną. Co do przedstawienia całej instalacji to ciężko zrobić fotkę aby obiąć wszystko. Uprzejmie proszę zerknąć na fotki, które udało mi się zrobić. Przy okazji mam pewną zagwozdkę. Mianowicie mam temperaturę zadaną 21st w pomieszczaniu jest 23 stopnie a mimo wszystko piec potrafi sie właczyć aby dogrzać do temp zależnej od temp zew ( w zależności od krzywej grzewczej). NIe wiem czy tak powinno być? Czy temperatura jak przekroczy temp zadana to piec nie powinien sie włączać??? Jeśli chodzi o ilość pomp mam tylko jedną pompa poza piecem do podłogówki na dole. Do cyrkulacji CWU nie mam. Czy mogę wpiac jakąs mała pompę w gałąź podłogówki na górze tej z głowiczką??? Ta podłogówka prawie wcale nie działa....powrót podłogówki prawie zimny. Z góry dziękuje za wszystkie sugestie.
gersik Opublikowano 4 Października 2013 #5 Opublikowano 4 Października 2013 Jeśli na sterowniku masz ustawione brak lub korekta to kocioł będzie chodził cały czas utrzymując temperaturę w instalacji jaka wynika z K G. (jest źle ustawiona). Jeśli chcesz aby kocioł sę wyłączył przy zadanej temperaturze na sterowniku to musisz go ustawić na termostat.
Beduin Opublikowano 4 Października 2013 Autor #6 Opublikowano 4 Października 2013 Czy w takim razie mógłbym liczyć na jakąkolwiek pomoc z ustawieniem krzywej grzewczej kaloryferów i podłogówki. Z góry dziekuje.
Beduin Opublikowano 4 Października 2013 Autor #7 Opublikowano 4 Października 2013 Dodaje jeszcze schemat poglądowy instalacji.
gersik Opublikowano 4 Października 2013 #8 Opublikowano 4 Października 2013 Aby to dobrze funkcjonowało musisz mieć jeszcze sprzęgło hydrauliczne i drugą pompę na grzejniki. oraz czujnik vr 81
Beduin Opublikowano 4 Października 2013 Autor #9 Opublikowano 4 Października 2013 Mam moduł mieszacza VR61 i czujnik temepratury jesta zaintalowany zaraz za pompą. Byłem świecie przekonany ze sterownik VRC 430f w pełni wspiera moduł mieszacza. Jest tam normalnie zakładka z parametrami podłogówki. Czyli jak dobrze rozumiem należy dokupić moduł VR 81 który bedzie w moim przypadku zainstalowany na dole (tutaj jest podłogówka) a moduł 430 wyrzucic na góre???? Wówczas dwa pomiary temeratur wewnetrzynch z dwoch czujników/termostatów??
gersik Opublikowano 4 Października 2013 #10 Opublikowano 4 Października 2013 Tak tylko potrzeba do tego przerobić troszkę instalację. Napisze ci jeszcze raz Zasilanie z kotła powinno iść do sprzęgła i powrót Z drugiej strony sprzęgła masz mieć podpięte dwie pompy. Jedna bezpośrednio na grzejniki a druga poprzez zawór 3d do podłogówki. Inaczej nie będziesz w stanie tego dokładnie wyregulować. Coś w tym stylu; http://www.on-line.pl/dom/schemat_instalacji.jpg Zadzwoń do serwisu oni maja gotowe schematy niech ci podeślą.
Gość mak Opublikowano 5 Października 2013 #11 Opublikowano 5 Października 2013 Tego układu nie można sterować pogodowo (!!!). Dodatkowa pompa nic nie rozwiąże, prawdopodobnie bez sprzęgła układ w ogóle nie będzie działał. Poza tym to odwiedź stronę producenta i znajdziesz wszystkie podzespoły które trzeba zastosować (divicony, sprzęgło i zdalne sterowania) Układ powinien wyglądać mniej więcej jak na schemacie który zamieścił kol "gersik" z tym że będziesz musiał zastosować podział na 3 obiegi grzewcze dwa grzejnikowe i jeden z mieszaczem.
Beduin Opublikowano 5 Października 2013 Autor #12 Opublikowano 5 Października 2013 Raz jeszcze dziekuje za sugestie. Juz zrobiłem rozeznanie i chcę dokupić VR81(zdalne sterowanie) plus dodstkowy VR10 czujnik temp na sprzegle, zakup sprzęgła no i dodatkowa pompa. Wszystko mam zamiar podłączyć tak jak na schemacie na zdjęciu. Przy okazji mam pompę willo rs25/6 która nie jest za ekonomiczna- duzy pobor prądu. Zastanawiam sie nad zakupem dwóch sztuk http://allegro.pl/wi...3575223241.html. Prosze o sugestie. Dziekuję wszystkim za pomoc.
sambor Opublikowano 5 Października 2013 #13 Opublikowano 5 Października 2013 Ta pompa która posiadasz obecnie jest za duża do tej instalacji i pobiera dużo prądu , jak chcesz nowoczesną instalację to ta pompa z linku jest OK.. Dodatkowym plusem jest płynna regulacja wydatku pompy.
Beduin Opublikowano 5 Października 2013 Autor #14 Opublikowano 5 Października 2013 Dziękuje wszystkim za dotychczasową pomoc i przede wszystkim cierpliwość;-). Prosił bym raz jescze o wypowiedzeniu się o schemacie instalacji na poniższym zdjęciu. Przejrzałem sporo schemtaów miedzy innymi Vaillanta i niestety aby zakupić 3 zespoły pompowe w tym jeden z mieszaczem firmy vaillant to dość droga impreza .....zwłaszcza że posiadam już mieszacz. Również nie jestem pewien czy VR61 jest w stanie sterować 3 pompami obwodów grzewczych. Z instrukcji wynika ze 2 obw grzewcze + cyrkulacja CWU. Jak wspomniałem wcześniej chciałem zakupić dwie nowe pompy+ VR81+sprzegło +dodatkowy VR10 aby piec miał odczyt temp ze sprzęgła. Wiec raz jeszcze poproszę o kilka słów opinii. Dziękuje uprzejmie.
Gość mak Opublikowano 5 Października 2013 #15 Opublikowano 5 Października 2013 Jedna uwaga 3D musi być z siłownikiem inaczej pogodówka działać nie będzie.
Beduin Opublikowano 6 Października 2013 Autor #16 Opublikowano 6 Października 2013 Tak tak......zawór 3D mam teraz z siłownikiem podpietym do VR61. Dziekuje bardzo za pomoc!!!!
Beduin Opublikowano 6 Października 2013 Autor #17 Opublikowano 6 Października 2013 Mam jeszcze jedno pytanko do kol. Sambor..... Mam dylemat odnośnie pomp. Czy 4m podnoszenia wystarczy http://allegro.pl/wilo-pompa-yonos-pico-25-1-4-srubunki-gratis-i3575224858.html czy raczej zdecydować się na 6m i miec mały zapas zwłaszcza że na górze mam w jedną gałąż podłogówki w rodzielacz kaloryferów. http://allegro.pl/wilo-pompa-yonos-pico-25-1-6-srubunki-gratis-i3587025985.html Druga sprawa czy warto może dołożyć tą stówkę i kupić pompę z autoadaptacją http://allegro.pl/pompa-wilo-stratos-pico-25-1-4-autoadapt-i3587024724.html. Proszę o opinie. Z góry dziękuję
sambor Opublikowano 6 Października 2013 #18 Opublikowano 6 Października 2013 Te 4m lub 6m podnoszenia to jest wartość oporów instalacji które pompa musi pokonać w przeciętnej instalacji 4m to wystarcza. jeżeli masz kasę to warto kupić jak najbardziej energooszczędne pompy, to po kilku latach powinno się zwrócić. Oprócz Wilo Grundfos też ma pompy z autoadaptem - np zobacz tu http://sklep.info-ogrzewanie.pl/pl/c/Pompy-obiegowe/5
Beduin Opublikowano 7 Października 2013 Autor #19 Opublikowano 7 Października 2013 Dziękuje wszystkim za pomoc. 2sztuki pomp wilo zakupione+sprzęgło+dodatkowy czujnitk temp VR10+zamówiony VR81. Jak tylko uda się to wszystko zamontować poproszę o pomoc w doborze krzywej grzewczej....trochę o tym czytałem ale mam pewne dylematy(znowu). Raz jeszcze dziękuje i pozdrawiam.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.