Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Forumowiczów. Mam jedno krótkie pytanie, mianowicie czym różni się zawór RTL stosowany na powrocie obwodu podłogówki od zwykłego termostatycznego zaworu grzejnikowego prostego. Czy zamontowanie takiego zaworu w miejscu RTL-a nie da tego samego efektu? Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Opublikowano

Witaj,

 

RTL jest to w uproszczeniu zawór termostatyczny zabudowany w belce rozdzielacza i odpowiednio do niej wmontowany. Możesz zastąpić go zwykłym zaworem termostatycznym ale wtedy będziesz miał większe opory przepływów ze względu na konstrukcję tego zaworu, co może mieć to znaczenie w większych polach podłogówki. Takie układy są jednak zastosowane w wielu instalacjach i generalnie dobrze to funkcjonuje. Jeśli chciałbyś wykonać taką instalację na perfekt to zamontuj głowice termostatyczne ( odpowiednie do posiadanego typu zaworu termostatycznego ) z kapilarą zewnętrzną zatapianą w wylewce lub też wykonaj uklad z termosiłownikiem sterowanym z programatora ( np. auraton 3000 ), który ma czujnik temperatury zatapiany w wylewce podłogi. W taki sposób uzyskasz niezależne sterowanie każdym polem grzewczym. Nie zapomnij o zabezpieczeniu wstępnym zasilania podłogówki zaworem trójdrożnym termostatycznym np. TZM 35-60.

 

Pozdrawiam

Piotr

Opublikowano

Generalnie nie mam dużych powierzchni podłogówki maksymalnie ok 12m2 na obwód i zasilane bezpośrednio z rozdzielacza do którego podłączone są grzejniki. Liczę na to że jak uruchomię instalację to za pomocą zaworów poszczególnych grzejników w rozdzielaczu uda mi się w zależniości od długości rur zasilających ustawić optymalnie instalacje pod względem bezwładniości tzn że uda mi się "wepchnąć" ciepłą wodę w podłogówkę. Chyba jednak zdecyduje się na zwykłe zawory grzejnikowe na powrotach obwodów podłogówki mam nadzieje że to ruszy tak jak zaplanowałem. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Rafał

Opublikowano

Zawór RTL jakikolwiek niebyłby charakteryzuje się bardzo stromą charakterystyką pracy w obrębie nastawy. Innymi słowy bardzo gwałtownie (skokowo) zamyka przepływ w momencie przekroczenia temperatury nastawy. Zwykły zawór termostatyczny w tych samych warunkach łagodnie przymyka przepływ.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.