Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sezonowanie Na Deszczu I Jesienią


Mareko1

Rekomendowane odpowiedzi

Jacek 61 a jak częto mamy wilgotnośc 100% i przez jak długi okres czasowy co by owo drewno nabrało dostateczną ilość wody z powietrza rozmawiamy oczywiście o wodzie uwięzionej a nie wykroplonej na powierzchni.

 

Dobra już nic więcej bo strasznie mieszam. poz Hermogenes

Jak przedstawia się wilgotność powietrz można znaleźć na stronie http://www.wunderground.com/ wybieramy zakładke pogoda lokalna a następnie dane historyczne. Możemy dowiedzieć się jak przedstawiała się wilgotnośc w dniu dzisiejszym albo przez cały miniony rok, niestety średnie trzeba wyliczyć samemu, są to dane z polskich lotnisk. Dla tych co nie mieszkają w pobliżu lotnisk można też znaleźć dane ale tylko bieżace.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareko 1 jesteś upary jak baba wszyscy Ci piszą że % wilgotności różnych materiałow mają się nijak do siebie dają wzory tabele odnośniki a Ty swoje .Sprubuje z innej beczki 1kg drewna pływa a 1 kg żelaza tonie to co jest cięższe kg drewna czy kg żelaza.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tym temacie dużo juz zostało powiedziane, dla zainteresowanych daję link do kolejnej strony, myślę, że ciekawej dla tych co chcą suszyć drewno. http://www.uzytkowanielasu.zafriko.pl/kat/wilgotnosc Proszę przeczytać do końca.

Jeszcze jedna refleksja.

Chodząc po górach można zobaczyć domy o mocno wystających dachach których ściany są obłożone ze wszystkich stron porąbanym drewnem przeznaczonym do spalenia.

W lecie w takich domach jest chłodniej, a zimą uciekające ciepło przez ściany dodatkowo dosusza drewno które jednocześnie chroni ściany przed bezpośrednim wiatrem. Jest to przykład gdzie wieloletnia praktyka w suszeniu osiągnęła wysoki poziom.

Pozdrawiam i życzę dużo ciepła w te Święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dodam mokrym drewnem idzie napalić natomiast wodą się nieda . Drewno nie gąbka ! Do suszenia drewna nie trzeba szopy czy jakiegoś dachu !! wystarczy układać tak jak dachówke ostatnie warstwy . Tak się układa np stogi, drewno , dach z czego kolwieiek i wszystko pod nimi bedzie suche!!! To chore robić dach do drewna ! Dachy do drewna to robią gamonie co mają niewiedze .W naszym klimacie w końcu mało mamy opadów. Nawet w tartakach się nie przykrywa niczym. Pierwsza warstwa jest parasolem!

Edytowane przez kociołsam
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Daszek taki który nie przemaka na pewno warto zrobic. Prosty przykład: stos suszonego drewna o boku 2 m x 2m i wysoki na 2m razem 8 metrów przestrzennych drewna.

Na taka powierzchnie ( 4m2) spadnie w ciągu roku około 2,5m3 deszczu (zakładając opady roczne na poziomi 600mm a wielu rejonach są wieksze). Woda z tego deszczu będzie musiała odparować w następne dni, więc drewno zamiast schnąć będzie przesychało po deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Gość jacek61

Witam

Prawie rok temu przygotowałem pakiet drewna aby sprawdzić w jakim stopniu drewno chłonie wodę w wilgotnym powietrzu.

Masa tego pakietu przedstawiała sie nastepująco

07.04.2012 – 4,54 kg wilg. 11,5% start, gałęzie o średnicy ok 5cm po całym sezonie grzewczym w kotłowni

22.04.2012 – 4,66 kg wilg. 14,4% waga po kilkunastu dniach w wilgotnej piwnicy

15.10.2012 – 4,80 kg wilg.17,8% waga po kilku miesiącach w tej samej piwnicy ale w lecie mam cały czas uchylone okno

23.03.2013 – 4,35 kg wilg. 6,8% po kolejnym sezonie grzewczym w kotłowni.

 

Wilgotność drewna obliczyłem pośrednio przez pomiar wilgotności powietrza w zamkniętym pojemniku i przeliczyłem na wilgotnośc drewna przez tabelę równoważnej wilgotności drewna.

Wcześniej trochę potestowałem tą metodę, sądzę że jest lepsza od wilgotnościomierzy do drewna (tych tanich, drogie te z młotkiem są na pewno szybsze, dokładniejsze i podają też wilgotność drewna powyżej 26-30%) i można z dośc dobrą dokładnością określić wilgotność drewna opałowego i zrębki. Drewno przed pomiarem porąbać im drobniej tym lepiej. Odczyt robimy wtedy gdy nie ma zmian we wskazaniach higrometru, może to być kilka dni lub dłużej.

Reszta na zdjęciu i w załącznikach, warto przeczytać też część dotyczącą zachowania drewna w całym artykule z którego wziąłem tabelę.

Pozdrawiam

post-26252-0-98976100-1362326203_thumb.jpgpost-26252-0-92857900-1362326242_thumb.jpgitd.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.