Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Separacja Układu


konowalczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Zakupiłem kocioł gazowy 2-funk.Vaillant .

W domu posiadam instalację starego typu czyli otwartą ze zbiornikiem wyrównawczym.Grzejniki w układzie są żeliwne.

Aby rozwiązać problem podłączenia kotła w szczególności nadciśnienia i rozwiązania problemu zanieczyszczeń w układzie postanowiłem połączyć w/w kocioł przez wymiennik płytkowy. Zakupiłem 30 płytkowy max do 30 kw.

Nie wiem w jaki sposób podłączyć kocioł z wymiennikiem i wymiennik z układem co.Wiem ,że musi być dodatkowa pompa do co.

Jeśli ktoś kto ma chwilkę narysuje mi schemacik,będę bardzo wdzięczny

Kocioł vaillant 240 pro -2-ffunkcyjny.

Pozdrawiam Paweł K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Według mnie nie potrzebujesz wymiennkia

podłącz kocioł do istniejącego układu,a problem zanieczyszczeń załatw jakimś filtrem(filtrami) np osadnikowym

Będziesz miał układ otwart,a problem ciśnień załatwi zbiornik wyrównawczy,który masz w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie kotła gazowego przez wymiennik ? Ja bym tego nie proponował. Lepiej zamknąć układ CO przedtem chemicznie wyczyścić. Inna sprawa to czy na pewno do takiej instalacji (duża pojemność wodna) nadaje się wiszący kocioł gazowy? Ja bym zdecydowanie polecał gazowy ale stojący (też może wymagać zamknięcia układu CO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mak

Tak jak napisałem wcześniej kocioł kupiony -to raz

Dwa to,że aktualnie tzn. od 12lat !!!! chodzi kocioł 2- funkcyjny termetu.

Jak zamkniesz 30-letnią instalację i zapodasz nadcisnienie to może sie okazać,że oprócz prysznica w łazience masz jeszcze w pokoju dziennym i sypialni (w sumie czemu nie-śmiech)

Proszę uzasadnij- dlaczego nie przez wymiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co komplikujesz sobie zycie z tym wymiennikiem i jeszcze przy takim kotle co to w normalnych warunkach wywala 30% w komin a przy wymienniku to 40% bo bedzie instalacje wymagała jeszcze wyższej temp na kotle

takie kotły podłacza się na ostro montuje filtry siatkowe np dwa o dużo wiekszej srednicy

i jedno nalezy pamietać że instalacja o duzym zładzie wody powinna być zasilana cały czas w sterowaniu pogodowym a nie 0-1 żeby nie przepłacać

co do czujnika to trzeba zobaczyc czy to mechaniczby czy elektroniczny i sobie z nim poradzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mak

Tak jak napisałem wcześniej kocioł kupiony -to raz

Dwa to,że aktualnie tzn. od 12lat !!!! chodzi kocioł 2- funkcyjny termetu.

Jak zamkniesz 30-letnią instalację i zapodasz nadcisnienie to może sie okazać,że oprócz prysznica w łazience masz jeszcze w pokoju dziennym i sypialni (w sumie czemu nie-śmiech)

Proszę uzasadnij- dlaczego nie przez wymiennik?

A jaki problem jest z zamknięciem 30 letniej instalacji? Wiek instalacji naprawdę nie ma znaczenia. Poza tym jeżeli zakładałeś że CO ma pracować w układzie otwartym trzeba było kupić kocioł przeznaczony do takiej pracy. Są jeszcze w sprzedaży, i nie miał byś problemu. Chemiczne czyszczenie instalacji załatwia sprawę zanieczyszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie czemu nie !

Jak czytam,że kocioł z otwartą wywala 30% w niebo i jeszcze wymiennik 10 % -to naprawdę ręce opadają. Jeśli w/w kocioł Vaillanta ma średnio 93% sprawności to kondensaty powinny mieć123% sprawności.Jakoś to nie idzie w parze ze zużyciem gazu...........sąsiad ma kondensata a ja regularnie wypytuje gościa z gazowni,który spisuje licznik ile ma mój sąsiad.Różnica w skali 2-miesięcy to około 200zł (zimą)

Płacę za gaz co 2 mięsiące ,więc są to 3-rachunki.

600zł taniej, no niech tam będzie 800 zł na rok ,ale ile on musiał włożyć ...............słyszałem ,że coś koło10tyś z wkładem kominowym.Ale co tam.Dla mnie liczy się ogólne podsumowanie czyli koszt zakupu,serwisu (kondensat co roku i po 200zł) itp .W ogólnym rozrachunku może się okazać ,że zwykły lecz markowy atmoseryk nie jest wcale taki zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie kolego konowalczyk że sprawność kotła kondesata jest ok 97% co bylo pisani kilkukrotnie w innych wątkach ,koszty serwisu ok 400zł na rok ,i modlić sie aby nie uszkodziła sie automatyka ktoregokolwiek elementu gdzyz rozmowa zaczyna sie od tysiąc w górę ,a co do sprawności omawianego kotła to w każdej kotłowni bedzie ona inna a żeby te 93% osiągnąć na tak małym wymienniku ciepła to musimy miec warunki labolatoryjne ,wystrczy że bedzie wiekszy wiatr czy wilgotności i sprawnośc leci na łeb ...

stabilnieszym kotłem jest zamknięta komora tam można mówić juz o prawnościch realnych 80-90%

a co do tematu to wymiennik sprzedac ,kocioł na ostro bo to żadne cudo żeby się z nim cackać a pomyśleć nad czujnikiem lub nad zamknięciem układu

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.