Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Seko Eko R 17Kw


komus11

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich mam pytanie a zarazem prośbę o podpowiedz ---- posiadam piec CO na ekogroszek Seko 17 KW sterownik geco G 403 P 02 podjnik Pancerpol -- mam problem z nierównym spaleniem wegla na retorcie patrząc na retortę jakby na tarczę zegara pomiędzy g. 10 a 15 wysoki płomień i węgiel wypala się tak mocno kolor żółty jasny że aż tworzy sie krater . natomiast pomiędzy 15 a 10 węgiel spala się słabiej płomień 2/3 cm tak że nawet mozna powiedzić koksuje ,dzieje sie to od tego sezonu grzewczego - nastawa 12 s- podawanie ---- 52 s przerwa , przysłona dnuchawy nastawiona 4-5 mm . Dodanie ilości powietrza przysłoną nic nie daje zjawisko sie potęguje .Zaznaczam piec jest czyszczony regularnie a pierścień retorty/stały uszczelniony silikonem kominkowym dekiel dolny retorty min raz na 14/ 15 dni odkręcany i komora czyszczona , półki min co 4/5 dni . Drugi temat to po otwarciu drzwiczek celem sprawdzenia spalania wysokości płomienia itd. dymienie z zasobnika--- potęga-- cała kotłownia dymu . Walczę z tym piecem 6 lat i to chyba jego ostatni sezon nie mam siły i czasu . Na serwis SEKO nie liczę nie przyjechali w okresie gwarancyjnym bo daleko ,a bo zimno a to za 3 dni wigilia , a bo jechali od Zgorzelca i przejechali zjazd z autostrady i już trudno było wrócić , a po gwaranacji usłyszałem że trzeba było interweniować w okresie gwarancyjnym a nie teraz !!!! ,no i oczywiście przy okazji usłyszałem parę wywodów filozoficznych pt .komin do niczego , opał nie taki , budynek stary , kopczyk węgla za mały za duży itd itd . Wiele razy podczas palenia rusztem awaryjnym dym sie nie cofa ciąg kominowy uwazam że jest bdb mało pieca ,, nie wciągnie do komina'' . Robiłem już wszystko co można, skutek-- mizerny , jedyne co już robię to czytam posty na forum może coś trafię, może ktoś miał/ lub ma podobne problemy i trafił w sedno ale na razie info w/w tematach brak . próbowałem analizować dobrze instrukcję jeżeli można to nazwać instrukcją kserowaną pierwszą kopiarką wyprodukowaną po upadku komuny i do tego napisaną przez kogoś kto najprowdopodobniej tego pieca nie widział na oczy w życiu .Wymieniłem w ciągu 5 lat sterownik ,-2 szt ,,ślimak 1 szt. koronki retorty sugestia przez tel serwisanta . rurę podajnika 1 raz to też sugestia serwisu . Ostatnią nadzieją jesteście Państwo --. Wy-- na serwis jeżeli istnieje jest serwis SEKO ? nie liczę . Nie mam ochoty już dzwonić do SEKO , ani się z nimi sądzić o moim zdaniem bubel , ani demontować go zawieżć szefostwu firmy pod bramę aby ten wytwór w końcu dopracowali . Tak że forumowicze co by nie kupił czy to seko czy coś innego to dochodzę do wniosku , że zakup pieca retortowego to pomyłka szpiega , albo zeby zadowolonym z jego posiadania to trzeba mieć skończony chociaż Oxford biegnę już do pieca bo już cała kotłownia dymu pozdrawiammmmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem jakiej dokładnie konstrukcji masz palenisko. U mnie po 2 latach musiałem rozebrać palnik (mam Brucera) i wyczyścić go. Kilka otworów wlotowych powietrza było zatkanych popiołem, rozwierciłem je na nowo, wybrałem z palnika resztki popiołu odkurzaczem, pouszczelniałem co się dało silikonem ognioodpornym, żeby powietrze bokami nie uciekało i śmiga aż miło. A też miałem nierównomierne spalanie. Jeżeli pali się nierównomiernie to znaczy, że powietrze dociera nierównomiernie. Wygaś piec, wystudź i sprawdź czemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komus11 ma kocioł firmy SEKO z Dębicy

 

Nie rozumiem części jego wpisu. Komus Ty masz zwykły palnik typu PPS czy Ty masz palnik obrotowy typu PPSM?

Jakie koronki wymieniałeś? Możesz wkleić zdjęcie?

 

No i kiedy Ci się dymi na kotłownię? Jaki jest tego powód?

Jaki masz ten komin tj. średnica, wysokość, z czego zrobiony?

 

Krzychoo a Ty masz brucera w jakim produkcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowy Twojego kotła nie znam, nie wiem też jaki masz ten komin.

 

Co do palnika:

Z tym stałym palnikiem nie ma takich jaj.

Trochę z przymrużeniem oka, ale on chodzi prawdopodobnie na 50%kotłów na ekogroszek produkowanych w naszym kraju.

 

Ściągnij sobie instrukcję obsługi i konserwacji palnika ze strony:

http://www.pancerpol.com.pl/dokumentacja.html

 

Masz tam też kilka filmików.

 

 

Z jakiego regionu jesteś? Bierzesz pod uwagę serwis zewnętrzny dla potrzeb palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja też posiadam kocioł retortowy z podajnikiem EKO-R zakupiony w 2007r 50kw (http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/bezobslugowe_kotly.html) czy w tych kotłach były montowane palniki firmy pancerpol . Pytam dla tego że wymienił bym palnik do mego pieca na miałowy .Pytałem u producenta kotła to koszt 3000zł wchodząc na stronę co podał 'Pieklorz to mają palniki na groszek i miał. Z wyglądu mają podobną koronkę i wianek do mojego palnika. Kupując palnik chciałbym by było jak najbardziej dopasowane do mojej dziury w kotle .Zależy mi jak najmniej na przeróbce w gwarancji nigdzie nie pisze jaki mam palnik , podana jest tylko informacja o st-37 i przekładni Gyros jeśli miałby ktoś z was informacje jaki wkładany był palnik byłbym wdzięczny :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jannnek1 ja tego kotła nie znam.

 

Kolega pisał,że ma palnik pancerpol. Sam musisz wiedzieć, jaki palnik masz w kotle.

Powinieneś mieć razem z instrukcją kotła instrukcję od palnika.

 

Z tego co wiem palniki pancerpol są zawsze łączone z przekładniami NORD, nic mi nie wiadomo, aby pracowały na innych bigosach czy gyrosach.

 

Jeżeli masz zwykły palnik pps, to idzie go przerobić na obrotówkę, trzeba dokupić ślimak, wianek obrotowy, palenisko, zabierak, kolano podajnika.

Tym sposobem sporo ograniczysz koszt przeróbki pod warunkiem, że masz palnik pps... ze starego zostaje przekładnia, silnik, rura podajnika jak dobrze pamiętam.

 

Albo kupujesz cały, nowy palnik 50kW w wersji obrotowej, zaletą takiego ruchu jest uzyskanie nowej 2letniej gwarancji.

 

Albo graty osobno:

kolano podajnika ok.285zł, komora powietrzna 50kW miał ok.225zł, krzyżak podajnika obrotowego 70zł, pierścień paleniska 50kWmiał 75zł, ślimak do 50kWmiał 190zł, wianek obrotowy 50kW miał ok.160zł.

To chyba wszystko, co składa się na komplet do przeróbki

 

Cały, nowy palnik z przekładnią i silnikiem:

50kW PPSM obrotowy kosztuje w zaokrągleniu 2280zł plus 200zł wysyłka na palecie kurierem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam problem z nierównym spaleniem wegla na retorcie patrząc na retortę jakby na tarczę zegara pomiędzy g. 10 a 15 wysoki płomień i węgiel wypala się tak mocno kolor żółty jasny że aż tworzy sie krater . natomiast pomiędzy 15 a 10 węgiel spala się słabiej płomień 2/3 cm tak że nawet mozna powiedzić koksuje ,dzieje sie to od tego sezonu grzewczego

 

 

 

Witam.

Jeżeli piszesz, że pali Ci się na palniku nierównomiernie to może masz rozszczelniony palnik. Czy kiedykolwiek go uszczelniałeś??

Edytowane przez wegielek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kolego komus11 na początek udziel kilka informacji o podajniku, najprościej będzie jak z silnika podasz nazwę producenta napędu (NORD, GYROS), oraz producenta sterownika (GECO, TECH-jeśli tech to kolor obudowy :) )

 

Twój problem nie koniecznie musi być związany z samymi ustawieniami, chociaż miałem to samo po zakupie "TAŃSZEGO" węgla :D całą zimę się męczyłem.

Pierwsze trzeba sprawdzić uszczelnienie pierścienia retorty oraz dysze powietrzne. Dobrze by było też odkręcić dmuchawę i zobaczyć czy klapka nie zarosła kurzem bo może się przycinać i to ona powoduje kłopoty z paleniem (przy okazji możesz napisać jaką masz dmuchawę czarna-srebrna).

Jak sprawdzić uszczelnienie retorty postaram się wrzucić fotki jeśli nie wiesz jak to się sprawdza. Najprostszy sposób to zapaloną świeczką objechać w koło retortę na łączeniu pierścienia żeliwnego i obudowy metalowej retory.

 

Opisz swoja instalację czy masz dwie pompy czy jedną oraz czy posiadasz zawór mieszający lub sterownik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Mam podobny przypadek z takim kotłem 17 KW , palnik prawdopodobnie pancerpol, retorta nieoobrotowa , motoreduktor Gyros, sterownik Tech  st-37, dmuchawa czarna kwadratowa z wkręcaną przysłoną.

Kupilem toto używane i do dużych mrozów paliłem najtańszym ekogroszkiem "Niedzwiedz" z Casto, na nastawach pracy 10/60, nie przejmując się zbytnio temp. na kotle, gdyż miałem toto wysterowane z termostatu pokojowego. Odbiornikiem ciepła jest nagrzewnica wodna 12-20 kW, pomińmy fakt doboru tego układu, jako ze paląc węglem na ruszcie awaryjnym , przy maksymalnej wydajności pompy i nagrzewnicy uzyskuję zadowalające mnie 55 - 60º na kotle przy -15º na zewnątrz.

Natomiast przy takich mrozach zaczęły się jaja z podajnikiem: badziewny opał z Casto był zmarznięty w jedną bryłę,zatrzymywał się w najwęższym punkcie zasobnika, itp, więc zrezygnowałem z niego na rzecz Retopalu. I tutaj zaczyna się problem, bowiem słabo mi się on pali. Pomijając max 40º na kotle, nie mam płynności spalania, np  po jakims czasie temperatura spada, i pali się tylko połowa kopczyka a w drugiej jest czarny groszek, albo gaśnie całkiem. Próbowałem różnych nastaw, najdłużej to chodziło przy 15/100 ale  żar był mocno cofnięty w głąb palnika, aż widaćbyło wyloty powietrza a w końcu zgasł. Co ciekawe, Piec ma tylko dwoje drzwiczek, przez co jest słaby dostęp (jakaś wczesna wersja albo przeróbka?), ponadto pali się tylko przy dmuchawie na full, inaczej albo spada temperatura, albo gaśnie. Piec i palnik po zakupie rozebrałem i wyczyściłem. Doradźcie coś, mądrzy ludzie....

Edytowane przez bobbik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.