Skocz do zawartości

K-r-y-s

Forumowicz
  • Postów

    77
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez K-r-y-s

  1. Witajcie.

    Mieszkam w domu, który był ogrzewany kotłem starego typu. Palone było węglem, ewentualnie drewnem (suchym). Zeszłego lata zamontowałem kocioł 5-tej generacji na pellet i przy pierwszych przymrozkach pokazała się smoła na kominie na poddaszu. Poddasze jeszcze na razie nie ocieplone. Mało tego komin, do samego dachu wykonany z cegły czerwonej, a wszystko od dachu w górę z cegły klinkierowej. ... otynkowanej? obrobionej klejem? Nie wiem :) Do czasu palenia na starym piecu, na kominie były tylko jedynie zacieki smolne podczas padania deszczu, samej smoły nie było. Rozumiem równicę palenia na pierwszym i drugim kotle, temperatury w kominie bardzo się różnią od siebie, kopciuch dawał dużo wyższe temperatury do komina ... Ale co dalej? Moja kotłownia jest przedzielona "ścianą" (kominem) na pół, w miejsce starego kopciucha zainstalowałem nowy kocioł na pellet, ale z racji nadchodzących trudnych i dziwnych czasów chciałbym z drugiej strony komina zainstalować starego kopciucha do tego samego przewodu kominowego. Zważając na moje plany co do montażu kopciucha, jakie proponujecie rozwiązanie z kominem, jeśli chodzi o smołę? Myślałem o wkładzie kominowym, ale to raczej odpada, mając w planie ewentualne palenie kopciuchem. Myślałem także o zbiciu tynku na poddaszu, wypełnieniu częściowym fug komina na nowo zaprawą/klejem i zaizolowaniem czymś, potem ewentualny tynk i ocieplenie komina od podłogi poddasza do samej góry, tym bardziej, że w te wakacje ocieplę dach, więc na poddaszu będzie cieplej. Ostatnia opcja to rozebranie części nad dachem, która jest z klinkieru i zrobienie komina z normalnej kominowej czerwonej cegły, plus ewentualne ocieplenie komina od poddasza do góry. Wiem, że tak na odległość to porady są średnie, ale doradźcie coś mając na uwadze Wasze doświadczenie, abym łatwiej mógł podjąć decyzję. Dach to pełne deskowanie, papa i blacha. Wysokość komina od wyczystki w kotłowni to około 8-9 m. Dwa kanały spalinowe i 3 wentylacyjne. Drugi kanał spalinowy jest przeznaczony na kocioł gazowy do CO.

     

    IMG_20220310_173536.jpg

    IMG_20220310_173529.jpg

  2. Godzinę temu, Dozy napisał:

    W związku ze sterownikiem, dosadniej SKZP-05 (który powstał w oparciu o SKZP-02), czy u Was, posiadaczy 05 też nie można skorygować temperatury czujnika kotła?

    Nie wiem jak u innych, ale własnie przed chwilka sprawdziłem i mogę napisać, że korektę mogę wprowadzić i zatwierdzić podczas modulacji.

    • Przydało się 1
  3. Nie no @Animus kwestię GND i Vcc to ja bardzo dobrze rozumiem (jestem elektrykiem/elektronikiem/automatykiem), wiec wiem o co chodzi. Zastanawiają mnie tylko w złączu binowym piny E i F. Dlaczego jest tylko GND i HALL skoro na rozpisce nie ma wskazanego podłączenia Vcc. Ty wiesz i ja wiem jak co i gdzie znaleźć, ale opis i instrukcja jest pisana nie dla takich co wiedzą, tylko dla takich co nie wiedza i maja się sugerować rozpiską, aby wszystko podłączyć.

  4. 4 minuty temu, darko240973 napisał:

    Panowie szanowni przejdżcie na wiadomości priv.Tak chyba byłoby lepiej.Bo to nie jest w temacie tego forum.

    Domyślam się, że chodzi o to, że temat dotyczy SKZP-02 a nie SKZP-05 ... przecież to niemal te same sterowniki.

    Co do Halla, to trzeba by napisać do Timela, bo nie wiadomo o co chodzi z tą masą (GND) przy sygnale Halla (HALL) ... na złaczu BIN E i F. Co do zasilania czujnika to kwestia, aby dopasować czujnik do zasilania "bazy" SKZP

  5. 27 minut temu, Dawidddddd napisał:

    Tak tylko czy będzie działać nie znalazłem żadnego filmiku z podłączania tego czujnika do skzp ale taka opcja jest.

    Zgadza się. Mam SKZP-05 i jest w menu powietrze opcja czujnika Halla, mimo to w instrukcji nie znalazłem nic. Ale pisałem z Timelem i mam rozpiskę SKZP-05. Sygnał z czujnika Halla podłączamy na wejście BIN, pin "F", według rozpiski.

  6. 2 godziny temu, Dozy napisał:

    Powietrze max daj 100. A skalę max ustaw tak żeby na 100% modulacji dobrze palił wegiel bez dymu. 

    Potem ustaw powietrze min dla minimalnej modulacji i jeśli np. w środku jest za dużo lub za mało powietrza to porób korekty dla poszczególnych mocy. 

    Z całym szacunkiem @Dozy, ale "skala" oznacza efektywny zakres pracy wentylatora i to ona(on-zakres) jest wyznacznikiem dla dalszych ustawień. Najpierw powinniśmy wyznaczyć zakres efektywnej pracy naszego wentylka, a dopiero potem na podstawie tego całą resztę

    Przepraszam za post pod postem, ale nie potrafię ogarnąć tego ... ☺️ , a przydałoby się  scalić posty

  7. "Skala" to zakres efektywnej pracy wentylatora, a przynajmniej według producenta SKZP. Min. 1% to minimalne obroty wentylatora, przy których pewnie pracuje bez zatrzymywania się np. przy 10%. Max. 100% ustawiamy wartość przy której wentylator osiągnął maksymalne obroty, powyżej tej wartości już nie przyspiesza, np.50%

    To tyle jeśli chodzi o instrukcję ...

    P.s. Moim zdaniem powinieneś zacząć od określenia efektywnego zakresu pracy swojego wentylatora (skala), a dopiero potem ustalać powietrze min-max plus korekty

  8. 1 godzinę temu, manx napisał:

    Co jest nie tak?

    Jak mam skalę 1 a 100 i wiatry 20 a 32 w kotle robi się czyściej 

    A

    Jak dam skalę 23 a 35 i wiatry 10 a 80 w kotle ciemno

    Gdzie popełniam błąd

    Dmuchawa 34w

    Skala 23-35 i wiatr 10-80 to o wiele mniej przeliczając na 1% dmuchawy, niż skala 1-100 i wiatr 20-32, stąd różnice w kotle.

    22 minuty temu, Dozy napisał:

    Powietrze max daj 100. A skalę max ustaw tak żeby na 100% modulacji dobrze palił wegiel bez dymu. 

    Potem ustaw powietrze min dla minimalnej modulacji i jeśli np. w środku jest za dużo lub za mało powietrza to porób korekty dla poszczególnych mocy. 

    U mnie na pellecie takie coś nie przejdzie, bo skalę musiałbym mieć raczej dosyć nisko, a przy rozpalaniu automatycznym potrzebuję sporo powietrza (raczej słaby ciąg kominowy), a jak się dowiedziałem od Timela, parametr powietrze rozpalanie idzie po skali. Wiec u mnie najpierw skala i poprawne rozpalanie, a dopiero potem powietrze ...

  9. 2 godziny temu, Dozy napisał:

    SKZP-05 podaje na ekranie pełne kilogramy, ale w aplikacji wyświetlane są jeszcze dziesiętne części.
    I teraz tak: na panelu 16kg, w aplikacji 15.5kg. Panel 15, aplikacja 15.4kg, czyli na panelu zaokrągla i np. od 0.5 do 1.4 będzie wyświetlało 1kg.

    Z moich obserwacji wynika podobnie, aczkolwiek wychodzi mi na to, że jeśli wyświetla 1 kg, to dla Nas znaczy to tyle, że pozostało jeszcze pomiędzy 1 a 1,99 kg, analogicznie do 0kg wyświetlanych, pozostało pomiędzy 0 a 0,99kg. Zauważyłem, że gdy dojdzie do "faktycznego" zera to włącza sie alaem i "zero" wyświetlane jest na czerwono, a nie na czarno jak normalnie.

  10. Nie, nie ... źle Cię zrozumiałem. Sprawdziłem u siebie co i jak i jest OK. Potwierdziłeś, że mimo włączonej zapalarki (w menu) i mimo tego, że nie ma w menu "wygaszanie" możliwości ustawienia czasu wypychania żaru, to jednak funkcja ta działa. Ciekawe jaki jest czas wypychania żaru? Pewnie taki jaki jest ustawiony, gdy wyłączymy zapalarkę i go sobie wtedy ustawimy, hmmm.

    Co do trzeciej pompy, to może faktycznie jest to jakiś obieg awaryjnego wychładzania instalacji, a to, że załączył się na chwilę, to może dlatego, że od razu schłodziłeś czujnik ręką poniżej 70C.

    No  STB już nie zastąpimy raczej innym czujnikiem z zestawu.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.