Witajcie,
piszę z prośbą o pomoc w ustawieniu kotła kondensacyjnego w nieocieplonym domu 80m2.
Dziadkowie w zeszłym tygodniu wymienili piec węglowy na gazowy kondensacyjny (Termet Silver). Mieszkają w domu z lat 80 murowanym z dwóch warstw cegły. Kilka lat temu wymienili okna na dwuszybowe. Na strychu, który nie jest ogrzewany leży cienka warstwa trocin. Na tym izolacja domu niestety kończy się, czyli można powiedzieć, że jej nie ma. W domu są grzejniki aluminiowe (współczesne).
Instalator zamontował im sterownik Tybox 117.
W domu mieszkają dwie osoby po 70 lat, dlatego chciałbym ustawić im sterownik tak by nie musieli nic regulować, tak zwaną temperaturę dzienną i nocną.
Trochę czytałem w sieci, ale większość porad jest dla domów dobrze ocieplonych, w których straty energii są małe. Nie bardzo wiem jak ustawić im sterownik, by mieszkało im się komfortowo ale i ekonomicznie. Jako emeryci spędzają większość czasu w domu.
Przychodzą mi do głowy dwie opcje grzania:
1. Ustawienie stałej temperatury dziennej od 6.00 do 21.00, w pozostałym czasie temperatura nocna
2. Załączanie temperatury dziennej w różnych godzinach np.
6-8 dzienna, 12-14 dzienna, 17-21 dzienna, pozostałe godziny temperatura nocna
Druga sprawa. Piec, który mają jest modulowany w zakresie 2.8-25Kw. Może ograniczyć im moc pieca by chodził na mniejszej mocy, ale cały czas? Jeśli się da oczywiście.
Babcia obawia się wysokich rachunków. Ledwo udało mi się ich przekonać do zmiany pieca, ale nie wyobrażam sobie by starsze osoby wciąż męczyły się z węglem.
Byłbym bardzo wdzięczny za poradę w temacie.