Skocz do zawartości

anza

Forumowicz
  • Postów

    42
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez anza

  1. anza

    Kocioł DS MPM

    @buli912 nie da się porównać sprasowanego miału niewiadomego pochodzenia do flotokoncentratu z Marcela, Rydułtów, Krupińskiego czy chociażby z Jankowic kupowanego bezpośrednio na kopalni. Koszt zakupu był o ile pamiętam ok. 270zł tona plus transport w 2017r. W poprzednich latach było taniej.
  2. @Obiektyw bardzo Cię przepraszam za wprowadzenie w błąd. Zamiast "obejścia pompy" miałem napisać obejścia pompowego, obiegu pompowego lub bajpasu. To co pisałem nie odnosi się do schematu z Viadrusa tylko poprzedniego zamieszczonego w poście nr 14. Układ na ostatnim schemacie rzeczywiście jest układem zamkniętym, ale pisałem o tym w poście w którym go zamieściłem bo wiedziałem, że ktoś się do tego doczepi.
  3. A widziałeś tam schemat podłączenia na grawitacji, bo o takim połączeniu mowa. Czesi do Viadrusa dają np. taki schemat instalacji połączenia na grawitacji w systemie zamkniętym. W przypadku @zielonykosmita połączenie na grawitacji będzie tyko kocioł- bufor a pewności nie mam czytając posty w stylu "jesteś pewny?" i na tym koniec. Nabijanie postów mnie nie interesuje wręcz przeciwnie. Też cię pozdrawiam.
  4. anza

    Bufor

    Poprzeglądaj schematy na dole stronki to coś dopasujesz Przykładowe schematy/gotowce wraz z omówieniem
  5. Właśnie o połączeniu kotła z buforem piszę a nie o instalacji CO zasilanej podajnikiem. Decydujący się na taki zestaw powinien mieć świadomość, że paląc w kotle czasami z temp. przekraczającą 90 stop. i załadowaną komorą zasypową kocioł staje się rozpędzonym pociągiem towarowym. Aby taki układ pracował bezpiecznie nie można ani redukować średnicy rur łączących kocioł z buforem ani tym bardziej zaniechać jakichkolwiek zabezpieczeń gwarantujących bezpieczeństwo. W innym temacie kolega właśnie poruszył temat iż w kotle latem zapaliła inna osoba nie zauważając, że pompa jest po prostu wyłączona z zasilania. Jeżeli ktoś ma wyłączność na użytkowanie kotła to jego sprawa, ale co w takim przypadku jak opisałem powyżej. @zielonykosmita jeżeli masz problem z cofaniem ciepła z zasobnika do układu to wyżej napisałem co powinno pomóc. Jeżeli wodę wychładza grawitacja to jedynie zawór ręczny, elektro-zawór lub obieg pompowy z zaworem zwrotnym i sterownikiem najlepiej różnicowym.
  6. Ja nikogo nie namawiam ale nie rozumiem niechęci do zwykłego obejścia pompy CO. UPS jak najbardziej jako zapewnienie komfortu pracy instalacji przy braku zasilania ale bypass pompy to tylko kilka kształtek i dwa zawory, można gotowca kupić za niecałe 170 zeta i wszystko działa. Można stale użytkować jako układ pompowy a w razie "W" samo zadziała. Do tego ew. zawór 3D termostatyczny jak na powrocie montowane i tyle w temacie.
  7. anza

    Kocioł DS MPM

    Prawdziwa loteria to była kiedyś, zanim powstały składy z opałem. Kupując jednorazowo 6 lub 8 ton na kopalni był dreszczyk emocji jaki opał się trafi ale po kilku dniach palenia każdy dało się opanować. Z tego co pamiętam raczej nigdy nie było większego problemu z Marcelem, jedni również chwalili Rydułtowy oba węgle dość mocne. Żadnego z nich nie spalałem w DS-ie więc polecić nie mogę. Sam chciałbym kupić wiosną kilka ton bo zawsze jest szansa tańszego zakupu ale nie wiem jaki. Dużym powodzenie cieszyły się też flotokoncentraty, dużo tańsze od węgla i wolniej się spalały utrzymując bryłę czystego żaru przez kilka godzin. Ale to historia.
  8. anza

    Kocioł DS MPM

    Muszę cię zmartwić. Mieszkam niedaleko kopalni Jankowice i większość rodziny się tam zaopatruje w węgiel i loteria jak wszędzie. U siostry np. w tym sezonie popiołu dużo więcej jak w poprzednim a wujek po spaleniu 2 ton zamówił Staszica i dopiero może chałupę zagrzać. Dodam, że Jankowice z kopalni a Staszic ze składu.
  9. Jako odpowietrznik automatyczny w tym przypadku robi zbiornik wyrównawczy. Alternatywy dla kotła nie szukam bo i po co skoro mogę go legalnie użytkować. Jak mi zabronią to pomyślę.
  10. @yozik to jest prosty schemat rysowany w paincie a nie programie projektowym. Jak zauważyłeś są tam zawory 3D jako mieszający na wyjściu na CO oraz jako zabezpieczenie powrotu do kotła w przypadku użytkowania którejś z pomp. Na wszystkich grzejnikach mam zawory termostatyczne i jest mi obojętne czy temp. zasilania grzejników wynosi 50 czy 70 stopni. Jak będzie za wysoka to pompa ruszy i poda nastawioną na zaworze. Pompę wyłączyłem nie dla oszczędności energii elektrycznej tylko dla stabilniejszej pracy całego układu CO. Brak szybkiego wychładzania grzejników po spadku temp. na kotle jest dla mnie ważniejszy niż wymuszony obieg którego na poprawnie działającej grawitacji nie potrzebuję.
  11. Układ nie ma zabezpieczenia przed brakiem zasilania tylko ma być grawitacyjny z możliwością zasilania pompą. Robiony na pełnych przelotach. Pompę CO wyłączyłem 3 lata temu i jej nie używam. Obecnie CWU mam bez zaworów zwrotnych i różnicowych na dwóch niezależnych zasilaniach. Ten z nr 1 chodzi w okresie zimowym i wtedy zasobnik działa jak mini bufor a nr 2 użytkuję w okresach gdy codziennie przepalam, tak jak obecnie. Grawitacja przestaje działać przy ok. 40 stopniach i tyle ciepła mi wystarcza na dwie osoby. Jeżeli w kotle nie palę codziennie to nabijam jeden lub dwa zasobniki do potrzebnej temp. i zamykam zawory. Ale ja odpowiadałem tobie na pytanie o wyjście z bufora na instalację CO a nie instalację CWU. Przy kotle zasypowym nigdy nie zrobiłbym instalacji bez zabezpieczenia przed awarią zasilania bo UPS chroni tylko przed zanikiem napięcia a nie przed awarią pompy.
  12. Ja myślę o takim podłączeniu, wszystko z możliwością grawitacji lub na pompach. Może ktoś jeszcze coś podpowie. W sezonie letnim po zamknięciu zaworu powrotu z bufora pozostaje obieg kocioł - CWU. Wyjście z bufora można zrobić na trójniku tak jak na obrazku i odpowietrznik do góry a podłączenie w bok. Wszędzie gdzie są czerwone strzałki do góry są planowane odpowietrzniki. Jeszce odnośnie braku osobnego zasilania obiegu kocioł - CWU to wysoka temp. jaka może się w tym połączeniu pojawić mi nie przeszkadza, bo mam założony zawór termostatyczny przy wyjściu na dom CWU z nastawem 55 stopni. W zamian powinno lepiej chronić powrót na kocioł.
  13. anza

    Kocioł DS MPM

    Widzę, że mojemu staremu kopciuchowi też wystarczyło dołożyć jeden kanał wodny, kilkanaście szamotów i postawić na palniku retortowym i już jest produkt spełniający najbardziej rygorystyczne wymogi norm emisyjnych i ekologicznych. https://www.youtube.com/watch?v=IMWnnD5lCG0
  14. anza

    Kocioł DS MPM

    Opalasz węglem? Jeżeli tak to jakim. Kocioł DS14kW a wymiennik stary 1.6 czy nowy 2m.
  15. anza

    Kocioł DS MPM

    No przecież w temacie Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia na 3 stronie opisał cały proces obsługi swojego kotła a dwa posty dalej otrzymał wyczerpującą ocenę swoich umiejętności.
  16. anza

    Kocioł DS MPM

    A czy ja mówiłem p temp. 25.30 stopni, kocioł kondensacyjny powinien pracować poniżej 57stopni a dla mnie to już za niska temperatura przy większych mrozach. Z tego co widzę to zawsze szukasz dziury w całym, byle tylko twoje na wierzchu pozostało. Ze mną nie będzie problemu bo nie wdawam się w bezsensowne pisaniny.
  17. anza

    Kocioł DS MPM

    A na starej instalacji w docieplonym budynku również masz przewymiarowane grzejniki i grzejesz na niskiej temp. Dlatego czasami ma sens ogrzewanie gazowe. Ja mam budynek z końca lat 90 i spełnione z naddatkiem wszystkie wymagania warunków zabudowy. Ogrzewanie zgodnie z warunkami na paliwo stałe i z tego względu grzejniki dobierane do zasilania temp. 75/55 stopni.W 2006 wymieniałem kocioł na Viadrusa bo poprzedni się rozciekł i w tych latach na ten kocioł można było dostać dotację z ochrony środowiska, więc jakim prawem obecnie ktoś mnie zmusza do wyłożenia kolejnych pieniędzy i spełnienia czyichś warunków. Dla mnie to jest tak jakby po każdej nowelizacji kodeksu drogowego wszyscy posiadający prawko musieli zdawać nowe egzaminy. Ale to temat o MPM-ie więc przestańcie udowadniać czyja prawda jest prawdziwsza tylko piszcie w temacie albo wogóle.
  18. anza

    Kocioł DS MPM

    Z tego co pamiętam, to chyba na jesieni u nas też została podpisana przez A.D. ustawa zakazująca ogrzewania nowo budowanych domów które są w zasięgu sieci ciepłowniczej innym źródłem niż właśnie ciepło ciepłownicze lub OZE. Więc również można przyjąć że zakaz używania gazu już istnieje. Może nie wszyscy wiedzą ale to też paliwo kopalne jak węgiel.
  19. anza

    Kocioł DS MPM

    @maronka jaki sort węgla spalasz. Groch czy orzech. Też mam obecnie Silesie orzech i popiołu gabarytowo ok. 30 procent ale spala się bezdymnie w GS-ie a mieszanka groszku z Marcela i Chwałowic 1:1ma moc i sporo mniej popiołu. Aby być pewnym zakupu węgla to najlepiej testować daną partię a nie kopalnię. Mieszkając wśród kopalń zawsze opał był bezpośrednio z kopalni ale powtarzalność to loteria. Na danej kopalni jest kilka pokładów eksploatowanych jednocześnie i nie zawsze dobrze trafisz. Groch z Marcela jest na miejscu po ok. 620zł plus transport a orzech Silesia na składzie po 650-670zł z transportem
  20. anza

    Kocioł DS MPM

    Za duży i za daleko i brak papieru na drewno ? @mikkei pisałem, że przeczytałem całość i niepotrzebnie zadałem pytanie. Po prostu tak mnie tchnęło, widząc trochę sadzy w śniegu spadniętym z dachu. Chyba czasami lepiej tylko czytać i o drogę nie pytać. Tobie również dziękuję za opinię.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.