Skocz do zawartości

atomfx

Stały forumowicz
  • Postów

    184
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

1 obserwujący

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Co 180m²i cwo 200l
  • Instalacja
    3 zawory 3d 14 grzejników 40 m² podłogówji
  • Kocioł
    Rtb feniks 16

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Zachodnie wybrzeże woj. podlaskiego

Ostatnie wizyty

7 411 wyświetleń profilu

Osiągnięcia atomfx

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Od roku na pokładzie
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

5

Reputacja

  1. Prawie dobrze. Separator zanieczyszczeń, zamontuj zamiast sitka. Które jest tu niepotrzebne. Grupę bezpieczeństwa ze zbiornikiem przesuń na powrót Rura 28 ok Zawór ok. Dodaj zawór spustowy bo tak jak piszesz, może być problem.ze spuszczeniem w tym miejscu Ja dodałbym separator gazów na zasilaniu zaraz za kotłem. Dodatkowo zamontował bym jakiś zawór mieszający na grzejniki. Niby grzejniki mają termostaty. Ale po co puszczać 70° na grzejniki, eystarczy 50° .Ponieważ układ jest w miarę prosty. Zastanów się nad zaworem 3d, lub 4d. Przed i za separatorami Zamontuj zawory odcinające. Bo jak je sprawdzać i czyścić. Na powrocie z zasobnika dodaj zawór klapowy, albo zrób pułapkę termiczną
  2. Jak chcesz aby czujnik działał prawidłowo? Skoro masz dodatkowo smarthome. No chyba że coś źle zrozumiałem. I na czas testu wyłączyłeś Smart. No i piszesz że musiałeś przejść na www. Znaczy działał jako zewnętrzny czujnik? Jeśli tak to ja to sobie inaczej po ustawiałem. Działa to dobrze i nic mi nie walczy. Ustawiłem że kocioł ma wyliczać średnia z 1 godziny. Dodatkowo ograniczyłem moc. Dla poszczególnych temperatur. I działa to super. No ale jeśli tobie z jakiegoś powodu to nie pasuje. To też rozumiem.
  3. Każdy termometr będzie też pokazywał inna temperaturę. Nawet dwa czujniki koło siebie będą miały różnicę. No chyba że jakiś laboratoryjny sprzęt. 0.7 różnicy to i tak mało. Weź czujnik przylgowy, wtedy zauważysz różnice. Co do tematu pogodowego. Tak interesuje go, bo tak ustawiłeś. Jeśli masz w ustawieniach że ma pilnować ustawień zewnętrznych to tak będzie. Próbujemy ustawić w naszych kotłach czujniki Wi fi. Tak by działały jak sterowniki dedykowane do sterowania ogrzewaniem. Albo smarthome. A tym czasem jest to urządzenie które dodatkowo może mierzyć temperaturę wewnątrz i na tej podstawie sterować kotłem. Do pełnego smarthome, jeszcze spora drogą.ale trzeba od czegoś zacząć. Mam nadzieję że producent dzięki zbieranym informacjom, za jakiś czas udostępni konkretne urządzenia i stosowne oprogramowanie zmieni się na tyle że będzie konkurencyjne, albo wystarczające do normalnego ogrzewania działanie. Swoją drogą ten czujnik można wykorzystać jako czujnik zewnętrzny. Wtedy różnica 1 stopnia to pikuś w porównaniu z czujnikiem przylgowym. Gdzie raz jest to 3° a raz 5°.
  4. Jeśli nie bierzesz dofinansowania. To spoko bo tylko z listy zoom niby jest do dofinansowania. Ale przepisy sobie a życie sobie. Jak napisał sleepyhead, mimo że kotła nie ma na liście dostał dofinansowanie. Inna sprawa że tych kotłów przybywa i pewnie 10 niebawem też się pojawi. Co do najtańszego pelletu. Ja robię tak. Jadę do gościa biorę z 5 lub 10 worków. Na miejscu przed zakupem, pytam się jak ma ktoś dostępny. Butelka wody mała. Wsypuję parę sztuk i po chwili oglądam. Jeśli wszystko jest ok. Biorę próbna partię. I już po kilku paleniach widać co jest czym. Ale spokojnie wypalam wszystko. I wyciągam palnik i obserwuje. Kiedyś jakiś lokalny skład opału, zarzekał się że ma idealny. Wziąłem 10 worków. Były takie spieki że musiałem wyciągać właśnie przez otwór palnika. Nie spadały niżej do wygarniacza. No ja też nie biorę najtańszego, bo nie ma sensu. Ale biorę zawsze taki średni. Kiedyś ze Szczecina(wiza cały kraj) trafił mi się bez certyfikatu. Kupiłem bo cena była atrakcyjna. Palił się super, a jedyną wadę jaką miał, to za pękate worki. I ciężko było mi to piętrować. Paliło się super kolor ładny biały. No i zapach.
  5. Ty idziesz w techa. Ja upatrzyłem salusa i będę szedł w to. Tu na forum kolega seles, ma homemodeip. W Niemczech szal u nas prawie nieznany. Sprawdzałem i tam jest pełno modułów, aby rozbudować to do Smart Home. Bo może będziesz chciał pobawić się innymi sprawami nie tylko ogrzewaniem.
  6. Przecie możesz przestawić minimalną i maksymalna moc. Przełącz z użytkownika na dystrybutor i w zasobniku masz podana minimalna i maksymalna. Ja u siebie przestawiłem na 1kW. Ale ktoś tu na forum ma 0.5kW. zasada jest taka. Że musisz kocioł obserwować. Przez dłuższy czas nie powinien stabilizować płomienia. Raz mam ustawione 0.9 albo 0.7 a teraz 1kW. Podniosłem też maksymalną na 17kW. Tu za dużo nie podnoś. Czytałem że ktoś w Danii podniósł do 25kW i kocioł według jego obliczeń tyle wyciągał. Ale pewnie straty są większe. Co do bufora. Jak będziesz znał wymiary i gabaryty domu. To napisz na FB do "art arenty" on ulzna temat dobrze. Potem zajmij się ustawianiem kotła i przestawianiem mocy. 300l to trochę mało. Jeśli masz jakieś rozkminy, rozterki, niewiadome. To pisz i zadawaj pytania, po to jest to forum. Na pewno ktoś coś odpisze. A tym bardziej że zima się zbliża i chłopaki będą mieli więcej czasu.
  7. Co do bufora. Za bardzo nie pomogę. Może któryś z forumowiczów ma większe doświadczenie. Jeśli chodzi o temperaturę spalin. Nie powinna przekraczać 160°. Jeśli przekracza to znaczy, że albo wymiennik do czyszczenia, albo coś źle z kominem. No chyba, że poprzestawiałes tak parametry, że wymiennik nie nadąża z odbiorem. Optymalna temperatura spalin nie powinna przekraczać 120° i tak ustaw, jeśli zależy tobie na ekonomice. Nie wiem jak duży masz bufor, ale gdybym ja go miał. To starałabym się go tak ustawić, aby temperatura spalin oscylowała w granicach 90°-100°. Tu chodzi o oszczędności. To nie jest kocioł zasypowy. Tu go nie musisz pilnować. Nagrzeje w czasie 5 godzin to nagrzeje. Jak w 20 godzin to niech grzeje. Co za różnica. Nie trzeba go pilnować. Teraz ja mam do ciebie pytanie. Jak tobie się to sprawdza? Znaczy jaka pojemność bufora? Ile czasu kocioł pracuje, a potem ile ma "wolnego". Między buforem a kotłem masz zamontowany zwykły jakiś zawór temperaturowy? Zawór 3d z siłownikiem(jakie masz ustawienia), czy może laddomat? Czy masz jakieś sterowanie temperaturą w domu, jeśli tak to co zamontowałeś? Czy możesz podać nik na Stokercloud? Bo bym trochę poobserwował. No i gdybys mógł podać, jaki metraż masz do ogrzania, podłogowa-grzejniki? No i izolacja budynku, oraz w którym roku wybudowany.
  8. Hej normalnie podłączasz. No wiadomo pod zero. L pod stałe napięcie L1 pod napięcie sygnałowe.
  9. Ja na razie testy. Ale myślę że jak go zamknę w hermetycznej puszce, i wyciągnę tę śmieszną sondę na zewnątrz. To może będzie precyzyjnie mierzył zewnętrzną temperaturę. Bo z www, albo z czujek dołączanych przylgowych, to strasznie duża różnica i niedokładność pomiarów. O widzę nowych użytkowników. Miło mi że te forum jeszcze żyje. I dobrze że starzy wyjadacze. Dzielą się swoim doświadczeniem. Jednak tu jest fajniej niż na FB. Jest klimat.
  10. Nic nie stoi na przeszkodzie wrzucić do hermetycznej puszki. Gość można dopasować. A ten czujnik można przecież przez jakąś dziurkę wyjąć. Sprawdzałem na zewnątrz. Też działa i to nawet nie źle. Drodzy forumowicze. Ostatnio czytając różne posty i różne fora natknąłem się na listę "Zum"(Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) jest spisem produktów, które spełniają określone standardy środowiskowe i są uznawane za ekologiczne. Znalezienie się na tej liście jest wyrazem uznania dla producentów, którzy angażują się w tworzenie bardziej przyjaznych dla środowiska produktów) Ale nie znalazłem tam naszych kociołków. Ba nie znalazłem tam kotłów takiego giganta jak windhager. No i innych super kotłów. Mam pytanie. O co chodzi z tą listą?(Prócz prestiżu). Czy brak danego produktu, wyklucza dofinansowanie o podwyższonym standardzie? Czy może jeszcze o coś innego?
  11. Ten czujnik ma kabel tylko da ładowania. Komunikacja odbywa się radiowo(chyba wifi) co do baterii jeszcze nie testowałem, sprzęt można używać na zewnątrz i wewnątrz. Choć z tym na zewnątrz trzeba pomyśleć o jakimś bardziej szczelnym „pudełku". Albo zamontować w miejscu w którym nie będzie padać.
  12. Czujnik do przeczyszczenia. Jest przyklejony na magnes sprężarka albo dobry dmuch z płuc i naprawione
  13. Niestety tuya i EngoControls nie współpracuje z homemode. Ale homematic też mają głowice grzejnikowe. Co do oszczędności. Jeśli wszystko dobrze poustawiasz, dodasz harmonogram obniżenia temp, albo wyłączenia danej strefy na np noc. Oczywiście przy dodatnich temperaturach. Na pewno przyniesie to jakieś oszczędności. Przy podłogowce również. Te spięte z kotłem działa fajnie, dobrze docieplonym domu i temperaturami powyżej 10°. Zresztą założę, protestuje i dam znać. Chociaż Seles ma pozakładane sterowanie. Można by go prosić aby się wypowiedział. Czy są oszczędności? Czy raczej tylko komfort?
  14. W końcu. A w przybliżeniu jaka cena? W końcu. A przybliżona cena?
  15. Da się ustawić że przy danej zewnętrznej kocioł się wyłączył. Ja to tak ustawiłem, że np przy 16° dostępna moc to 0 i i cool faktycznie, wyświetla komunikat "wstrzymano przez kompensacja pogodową" czy co s w tym stylu. Fakt mieszanie na grzejniki ma też sens. Inna temperatura przy dodatnich na zewnątrz inna przy -10 a jeszcze inna przy -20. Zobacz jak jest u mnie. Może coś się przyda. Pamiętaj każdy dom jest inny, każdy ma inne wymagania. Mariup4p Nie do końca, zależy jak chcesz sterować temperaturą w pomieszczeniu. Na kotle ustaw pogodowe i temperaturę według własnego widzimisię np 50° a na termostacie pokojowym w jednym pomieszczeniu 24° a w drugim 22°. I wszystko jest realizowane tak jak ma być. Tylko w każdym pomieszczeniu powinien być sterownik i odpowiednią głowica. Cały układ możesz tak wysterować, że gdy we wszystkich pomieszczeniach, zostanie osiągnięta temperatura, kocioł się wyłączy z opóźnieniem. I włączy również z opóźnieniem. Ja u siebie będę to robił na EngoControls. (Przedtem był SalusControls) i wiem że da się to zrobić. 12 pomieszczeń, układ mieszany (podłogowe i grzejniki). I to da się zrobić tylko zależy co chcesz zrobić i le zainwestować.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.